Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 známek, že jste v problematickém vztahu, i když to není očividné

Když dojde na romantické vztahy, všechny chceme, abychom našly toho pravého a jednoduše to fungovalo. Jistě, v pokročilejším věku již víme, že partnerství jako takové vyžaduje nějakou práci a že to není zadarmo, ale to vůbec neznamená, že to nemůže fungovat. Občas se ovšem stane, že v představě o ideálním vztahu utkvíme natolik, že nevidíme, kde je realita. Někdy se totiž skrývá za vztahem, který na první pohled působí, že je bezproblémový.

Tereza Čaladi | 3. 04. 2024

Žádný vztah není bez mráčku, to je jasné. Ale občas se může stát, že se člověk dostane do situace, kdy má pocit, že je všechno v pořádku, ale vlastně není. Vnitřně to může tušit, ale nechce si to připouštět. Zejména, když ten druhý není násilný, nikdy nepodvedl, ani finančně, a podobně. Říká si, že je to vlastně v pořádku, ale je potřeba dát na vaši intuici. Kromě toho podle odborníků existuje více způsobů, které vám dokáží otevřít oči (nebo vás ujistit, že je u vás vše v pořádku).

5 známek problematického vztahu

Každý vztah je jiný a může se časem změnit. Může začít velmi zdravě a pomalu se proměnit v něco, co potřebujete opravit (nebo se z toho dostat). Existují přitom určité důležité charakteristiky nezdravých vztahů.

  • Necítíte se sami sebou

Podle autora podcastu The Angry Therapist, Johna Kima, který se i ve své terapeutické praxi zabývá především vztahy a jejich složitostí, je velkým znamením, že je ve vztahu něco špatně, když se necítíte kompletně sami sebou. „Pokud zjistíte, že jste ohrozili své vlastní blaho a zanedbávali své potřeby, aby vztah fungoval, je to znamení, že něco není v pořádku. Zdravý vztah by měl podporovat osobní růst a naplnění, nikoli vyžadovat obětování vlastního štěstí,“ tvrdí. Poznáte to podle něj zejména ve chvíli, kdy si všimnete, že už neděláte něco, co jste dříve milovali, nebo ztratíte nějakou vlastnost, kterou jste na sobě měli rádi. Vztah by měl vyživovat vaše zdravé já, ne ho potlačovat.

  • Nerespekt

Všichni lidé by se měli mezi sebou respektovat a partneři zejména. Nerespekt může mít mnoho podob – počínaje zlehčováním názorů druhé osoby, pokračujíce jejím zesměšňováním či dokonce pohrdáním. Tato neúcta může často vyvolat pocit odmítnutí, což může vést k řadě emocí včetně zraněných citů, studu, viny, osamělosti, rozpaků a sociální úzkosti, jak zjistily studie.

  • Potřeba kontroly

V nezdravých vztazích se může jeden partner snažit ovládat život toho druhého. To přitom nemusí být hned na první dobrou vidět. Někdy se může zdát, že je daná osoba extrémně láskyplná, ale ve skutečnosti se tak může chovat jenom kvůli tomu, aby si udržela přehled o druhém jedinci a zabránila mu dělat věci nebo chodit na místa, která jsou mimo její dohled. Kontrolní chování tak může podle průzkumů zahrnovat izolaci člověka od jeho přátel a rodiny. V horším případě to může znamenat úplné přerušení komunikace, odříznutí přístupu k financím nebo ztížení opuštění vztahu. Nakonec kontrola může mít také podobu žárlivosti. I když je to normální lidská emoce, kterou může každý čas od času zažít, je nezdravá, když se někdo snaží ovládat to, co děláte, když na vás útočí, když se rozčílí, nebo když vás obviní z nevěry.

Mohlo by se vám líbit

Kdy za vztah už nemá smysl bojovat? Napoví vám tyto 3 znaky

Vztahy bývají na začátku krásné, ovšem když trvají několik let, prochází partneři mnoha zkouškami. Častým problémem je, že spolu partneři přestanou komunikovat a vztah potom upadá. Jsou ovšem situace, kdy ani ty nejpropracovanější konverzace vztah nezachrání.
marianne.cz
  • Nedostatek důvěry

S kontrolou souvisí i nedostatek důvěry. Můžete mít pocit, že musíte věci před svým partnerem skrývat, nebo můžete mít často pocit, že oni něco skrývají před vámi. Aby se rozvinula zdravá důvěra, musí se oba lidé ve vztahu zapojit do vzájemného sebeodhalení. To zahrnuje odhalování věcí o sobě v průběhu času, jak se vztah prohlubuje a roste. Proces sdílení a naslouchání přispívá k pocitům emocionální intimity a blízkosti. Ale pokud máte pocit, že nemůžete druhému věřit se svými nejniternějšími pocity, pravděpodobně mu neřeknete své pocity, myšlenky nebo vzpomínky.

Tyto vzorce chování se často utvářejí v dětství na základě interakcí a zkušeností s rodiči či jinými pečovateli, ale nadále ovlivňují to, jak budete reagovat v romantických vztazích v dospělosti. Pokud jste v minulosti nebyli schopni spoléhat se na lidi, kterým byste měli nejvíce důvěřovat, může být pro vás obtížné věřit svým romantickým partnerům. Pro vztah je to ale důležité. To potvrdila serveru VeryWell Mind psycholožka Sabrina Romanoff.

  • Špatná komunikace

Dobrá komunikace je základním kamenem každého zdravého vztahu, jak tvrdí mnoho psychoterapeutů. Nezdravé vztahy jsou často poznamenány vzorci neefektivní komunikace. To může zahrnovat nemluvení o problémech, vyhýbání se obtížným problémům, očekávat, že druhá osoba bude čtenář myšlenek, nenaslouchat, bránit se nebo ustupovat, aby se předešlo problémům ve vztahu. Studie ukázaly, že komunikační styl je klíčovým prediktorem rozvodu a má větší dopad než závazek, stres a osobnost, pokud jde o manželský úspěch.

Dá se problematický vztah zachránit?

Ano. Pokud se na vztahu pracuje, může se z nezdravého stát zdravý. A to v případě, že adresujete problémy, které máte a rozhodnete se je změnit. Chtít ale musí oba partneři, nejenom jeden, protože vztah je o týmu, člověk ho nemůže utáhnout sám. Pokud na něm ale ten druhý zkrátka pracovat nechce, nebo je ve vztahu příliš mnoho červených vlajek, je lepší z něj odejít. V takovém případě na vás „ten pravý člověk“ ještě čeká, protože „ten pravý“ to s vámi bude chtít řešit, ne hned odejít.

Mohlo by se vám líbit

Vyzkoušejte 30 sekundový psychologický trik, který vám může zachránit manželství

Všichni máme chvíle, kdy litujeme něčeho, co jsme řekli naší drahé polovičce při hádce. Naštvané nebo frustrované reakce na určité situace mohou způsobit spirálu negativních interakcí, které nakonec ukončí vztah. Tento cyklus jde ale přerušit jednoduchým psychologickým trikem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?