Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak fungují online seznamky? A dá se na nich najít vztah?

Pokud stále nevěříte online seznamování, máme pro vás data, která vás o něm možná přesvědčí. Nedávno byl v této oblasti totiž učiněn výzkum, který je prvním svého druhu v České republice. A my k tomu pro vás přidali návod, jak se v těchto prostorech pohybovat.

Tereza Čaladi | 6. 01. 2023

V posledních letech se svět randění z velké části přesunul (jako všechno) do online prostředí. Už dávno neprobíhají bály, na nichž si vybíráte své vhodné partnery, jak to je zobrazeno v Bridgetonu, ale jednoduše otevřete Tinder.

To pouze neodhadujeme, ale víme. Jelikož to jsou výsledky, ke kterým došla socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetninová z institutu Moderní láska ve výzkumu, který vznikl ve spolupráci s výzkumnou agenturou Behavio a který se zaměřil na data o randění v Česku.

Výzkum zjistil například to, že seznamování na internetu vede. Tímto způsobem se seznámila zhruba pětina Čechů. Podobně častým druhem seznamování je přes přátele, v práci a několik lidí se dodnes stále potkává s někým v barech a restauracích.

Očekává se přitom, že online seznamování ještě poroste. „V poslední dekádě pozorujeme přesun seznamování do online prostoru celosvětově. Podobná čísla vidíme například i na výzkumech ze Spojených států, kde se díky internetu seznámí ještě víc lidí –⁠ 39 % všech párů. V Česku nemáme data na srovnání, tohle je první výzkum, který se tématem zabývá, dá se ale čekat, že význam internetu ještě poroste. Ve své praxi nárůst online seznamování u klientů určitě pozoruji,“ říká autorka výzkumu.

Nejspíš si nyní kladete návodnou otázku, „nejsou online seznamky spíše pro lidi, co si hledají někoho na jednu noc? Nebo něco nezávazného?“ Jak jsme to odtušili? Myslí si to totiž 58 % lidí. A částečně máte pravdu. Výzkum zjistil, že 42 % uživatelů díky nim někdy prožilo sex na jednu noc. Ale rozhodně neslouží pouze k němu. 40 % si tam totiž našlo dlouhodobý vztah a dokonce 50 % si na nich našlo přátele.

Mohlo by se vám líbit

Co to jsou „randící dokumenty“ a jak fungují

Svět randění se posouvá každým dnem a tentokrát je to od seznamovacích aplikací k randícím dokumentům. O co se jedná? Pro koho jsou? Jak vypadají? Odpovědi pro vás máme v článku.
marianne.cz

Jak se pohybovat ve vodách online seznamek

Většina Čechů s nimi stále nemá zkušenost, částečně právě kvůli těmto předsudkům. Ale když už lidé překonají své obavy a založí si účet, převládá u nich pozitivní zkušenost nad negativní. Proto pro vás máme určité rady od Markéty Šetinové ohledně toho, jak si vytvořit optimální účet a jak se celkově v tomto prostoru chovat:

  • Soustřeďte se zejména na fotografie. Právě těm věnují uživatelé největší pozornost. Zvolte přitom nejlépe nějaké kvalitní a na kterých se líbíte sami sobě. Pokud budou rovnou něco komunikovat (například vaše zájmy), o to lepší.

  • Nevynechávejte popisek. Zároveň v něm spíše představte, kdo jste, namísto nastiňování toho, co hledáte.

  • Buďte konkrétní. Pokud máte rádi sport, tak nepište pouze to, ale napište například, že vás baví karate a jóga. Celkově pokud vložíte něco konkrétního (viz i fotografie výše), může to usnadnit zahájení konverzace. Jako byste už vyslali první zprávu

Hlavní výhoda online seznamek je fakt, že rozšiřují příležitosti. Tedy dokáží vás propojit s dalšími nezadanými ve vašem okolí,“ dodává námi oslovená odbornice.

Jak se držet v bezpečí

Přes veškeré tyto výhody čtvrtina lidí považuje online seznamky za nebezpečné a možná proto na nich nejsou. Ale pokud je člověk opatrný, nic by se mu nemělo stát. „Já věřím tomu, že naprostá většina uživatelů na seznamkách se vydává za toho, kým je a má dobré úmysly. Ale pochopitelně se nedá vyloučit, že tam jsou nějací lidé, kteří mají nějaké špatné záměry. Proto je určitě na místě být opatrný a otevírat se druhým postupně,“ říká Šetinová.

Rozhodně je tedy dobré dodržovat základy bezpečnosti jako sdělovat citlivé údaje, až když se poznáte více, to stejné platí pro osobní údaje (jako celé jméno, telefon a adresu) a sejít se nejprve na veřejném místě.

Mohlo by se vám líbit

Offline akce pro nezadané aneb Kde potkat svého budoucího partnera

Pokud se chcete s někým potkat, ale už vás nebaví seznamovací aplikace, máme pro vás skvělou zprávu. Existuje nemálo událostí pořádaných za tímto účelem. Garantujeme vám, že jakmile se o nich dozví ti ve vztazích, budou vám závidět, i když jsou šťastně zadaní.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek