Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak si užívat život v domácnosti? Inspirujte se Jihokorejkou Haegreendal

Info ikona
Jihokorejky

Vypadá to, že nový recept na šťastný život drží v rukou právě Asiatky! Zatímco Marie Kondo nás naučila, jak důležitá je organizace šatní skříně, Jihokorejka Kim Sang-mi divákům ukazuje, že rutinní domácí práce jsou klíčem k vnitřní spokojenosti.

Praní prádla, mytí nádobí, vysávání, vynášení odpadků, vaření oběda či úklid rozházených hraček. To je jenom krátký výčet denních aktivit všech maminek na mateřské dovolené. Hádáme, že většina žen k těmto domácím povinnostem přistupuje zodpovědně, avšak s minimálním nadšením či radostí. Přesto existuje nejméně jedna osoba na světě, která dokazuje, že každodenní povinnosti jsou zárukou vnitřní harmonie, stoického klidu a příjemné atmosféry. Sezname se s Jihokorejkou Kim Sang-mi.

Mohlo by se vám líbit

Introvertní hvězda YouTube

Zatímco youtubeři z celého světa vytvářejí videa plná rychlých střihů, nevšedních záběrů či posprodukčních triků, Jihokorejka Kim Sang-mi se rozhodla pro mnohem prostší cestu. Na svém youtubovém kanálu s názvem Haegreendal zachycuje každodenní práci v domácnosti, vaření tradičních jihokorejských pokrmů či sdílí triky, jak s pomocí jedlé sody, octa a vařící vody vyleštit pánev. Říkáte si, kdo by podobná videa sledoval? 2,1 milionů uživatelů v současné době odebírá její youtubový kanál, přičemž průměrná sledovanost jednoho videa dosahuje nejméně půl milionu zhlédnutí. Čtyřiatřicetiletá Kim Sang-mi jednoduše přišla s originálním formátem, který v současné zrychlené době nemá obdoby. „Dalo by se říci, že se dánský hygge setkává s organizací Marie Kondo. Videa předepisují minimalismus a odhalují radost z tiché domácnosti,“ hovoří o novém fenoménu The New York Times.

Ano, pohled na udržování čistého, organizovaného a jídlem naplněného domova, doopravdy vzbuzuje příjemné emoce, které jsou navíc podpořené zenovou hudbou na pozadí videa. Kim Sang-mi zásadně ve videích nehovoří, jednotlivé záběry pouze doplňuje o krátké popisky leckdy motivačního charakteru. „I když jste něčí ženou a matkou, nevzdávejte se svého vlastního štěstí,“ zní jeden z titulků k videu, které má více než 4,7 milionu zhlédnutí. Nutno dodat, že v některých videích nechává Kim vyniknout zvuky každodenního života. Mletí zrnkové kávy, nalévání mléka do čaje či smažení vajíček se rázem promění v symfonii zvuků, které bychom si chtěli pouštět stále dokola. „Tato videa by se měla nazývat ASMR pro duši,“ říká jeden z pochvalných komentářů pod videem. Připomeňme, že ASMR je zkratkou pro samostatné smyslově-meridiánové reakce, které obvykle začínají na pokožce hlavy a pokračují po zadní části krku a horní části páteře. Tento příjemný pocit bývá označován za mozkový orgasmus

Pomalý život ve zrychlené zemi

Kim Sang-mi není jedinou Jihokorejkou, která se vrhla do vod youtuberství. Podobně laděný kanál má také Nyangsoop, která začala vlogovat už v září 2018. V současné době natáčí pro své fanoušky týdenní vlogy, které jsou plné roztomilých záběrů její kočky Taco, lahodného jídla a nádherných pohledů na les poblíž jejího bydliště. "Snažím se najít ten správný úhel kamery, abych zachytila mou perspektivu světa. Ukazuji věci, které ve mně vzbuzují potěšení – od spícího kočičího mazlíčka, vůně čerstvého chleba, která se line kuchyní, či mlhy obklopující hory po dešti,“ řekla youtuberka pro i-D. Zároveň Nyangsoop věří, že její vlogy pomohou zmírnit tlak společnosti, který Jihokorejce často tíží. „V Jižní Koreji všichni studenti a zaměstnanci usilovně jdou za svými sny. Následně je poměrně snadné propadnout úzkosti. Chci svým divákům říct, že je v pořádku brát život pomalu a dělat věci, které je baví,“ dodala v rozhovoru.

Mohlo by se vám líbit