Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Jak si užívat život v domácnosti? Inspirujte se Jihokorejkou Haegreendal

Info ikona
Jihokorejky

Vypadá to, že nový recept na šťastný život drží v rukou právě Asiatky! Zatímco Marie Kondo nás naučila, jak důležitá je organizace šatní skříně, Jihokorejka Kim Sang-mi divákům ukazuje, že rutinní domácí práce jsou klíčem k vnitřní spokojenosti.

Promotion
Promotion
Alžběta Rybářová | 15. 05. 2021

Praní prádla, mytí nádobí, vysávání, vynášení odpadků, vaření oběda či úklid rozházených hraček. To je jenom krátký výčet denních aktivit všech maminek na mateřské dovolené. Hádáme, že většina žen k těmto domácím povinnostem přistupuje zodpovědně, avšak s minimálním nadšením či radostí. Přesto existuje nejméně jedna osoba na světě, která dokazuje, že každodenní povinnosti jsou zárukou vnitřní harmonie, stoického klidu a příjemné atmosféry. Sezname se s Jihokorejkou Kim Sang-mi.

Introvertní hvězda YouTube

Zatímco youtubeři z celého světa vytvářejí videa plná rychlých střihů, nevšedních záběrů či posprodukčních triků, Jihokorejka Kim Sang-mi se rozhodla pro mnohem prostší cestu. Na svém youtubovém kanálu s názvem Haegreendal zachycuje každodenní práci v domácnosti, vaření tradičních jihokorejských pokrmů či sdílí triky, jak s pomocí jedlé sody, octa a vařící vody vyleštit pánev. Říkáte si, kdo by podobná videa sledoval? 2,1 milionů uživatelů v současné době odebírá její youtubový kanál, přičemž průměrná sledovanost jednoho videa dosahuje nejméně půl milionu zhlédnutí. Čtyřiatřicetiletá Kim Sang-mi jednoduše přišla s originálním formátem, který v současné zrychlené době nemá obdoby. „Dalo by se říci, že se dánský hygge setkává s organizací Marie Kondo. Videa předepisují minimalismus a odhalují radost z tiché domácnosti,“ hovoří o novém fenoménu The New York Times.

Ano, pohled na udržování čistého, organizovaného a jídlem naplněného domova, doopravdy vzbuzuje příjemné emoce, které jsou navíc podpořené zenovou hudbou na pozadí videa. Kim Sang-mi zásadně ve videích nehovoří, jednotlivé záběry pouze doplňuje o krátké popisky leckdy motivačního charakteru. „I když jste něčí ženou a matkou, nevzdávejte se svého vlastního štěstí,“ zní jeden z titulků k videu, které má více než 4,7 milionu zhlédnutí. Nutno dodat, že v některých videích nechává Kim vyniknout zvuky každodenního života. Mletí zrnkové kávy, nalévání mléka do čaje či smažení vajíček se rázem promění v symfonii zvuků, které bychom si chtěli pouštět stále dokola. „Tato videa by se měla nazývat ASMR pro duši,“ říká jeden z pochvalných komentářů pod videem. Připomeňme, že ASMR je zkratkou pro samostatné smyslově-meridiánové reakce, které obvykle začínají na pokožce hlavy a pokračují po zadní části krku a horní části páteře. Tento příjemný pocit bývá označován za mozkový orgasmus

Pomalý život ve zrychlené zemi

Kim Sang-mi není jedinou Jihokorejkou, která se vrhla do vod youtuberství. Podobně laděný kanál má také Nyangsoop, která začala vlogovat už v září 2018. V současné době natáčí pro své fanoušky týdenní vlogy, které jsou plné roztomilých záběrů její kočky Taco, lahodného jídla a nádherných pohledů na les poblíž jejího bydliště. "Snažím se najít ten správný úhel kamery, abych zachytila mou perspektivu světa. Ukazuji věci, které ve mně vzbuzují potěšení – od spícího kočičího mazlíčka, vůně čerstvého chleba, která se line kuchyní, či mlhy obklopující hory po dešti,“ řekla youtuberka pro i-D. Zároveň Nyangsoop věří, že její vlogy pomohou zmírnit tlak společnosti, který Jihokorejce často tíží. „V Jižní Koreji všichni studenti a zaměstnanci usilovně jdou za svými sny. Následně je poměrně snadné propadnout úzkosti. Chci svým divákům říct, že je v pořádku brát život pomalu a dělat věci, které je baví,“ dodala v rozhovoru.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion