Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Japonský klíč ke šťastnému a dlouholetému životu? Seznamte se s konceptem ikigai

Info ikona
Japonsko

Na jedné straně nikdy nespící Tokio, na straně druhé nejvyšší počet staletých lidí na světě. Rozmanité Japonsko nepřestává udivovat ostatní kultury, a tak si mnozí pokládají jednoduchou otázku: Jak dokážou Japonci skloubit hektický pracovní život s tím rodinným? Odpověď Japonců zní: "Ikigai".

Pokud se bojíte, že se pod slovem ikigai schovává jeden z dalších konceptů štěstí, pak jste na omylu. Ikigai totiž nestaví na životním zpomalení, praskajícím ohni v krbu ani na zapálených svíčkách a gigantické dece, ikigai moc dobře ví, že práce i peníze jsou svým způsobem důležité, a tak je do svého konceptu zahrnuje.

V překladu se termín ikigai skládá ze slov iki (život) a gai (být užitečný), obrazně řečeno je ikigai "důvod, pro co vstát".  "Je to něco, pro co žiješ," vysvětlil Masataka Shintoku pro BBC. Jakmile máte něco, co vás naplňuje štěstím, dodává vám pozitivní energii a každý den vás to vytáhne z postele, pak už ikigai hledat nemusíte, už ho totiž dávno prožíváte.

Mohlo by se vám líbit

Čtyři principy ikigai

Celý koncept ikigai staví na čtyřech pilířích, kterých může dosáhnout každý z nás. V první řadě je podle ikigai důležité, abyste dělali práci, ve které jste dobří. Ve své profesi byste měli naplno využívat silné stránky a neustále je zdokonalovat. Zároveň byste měli dělat něco, co vám přináší pozitivní emoce. Pokud vám dělá radost například práce s lidmi, pak se vydejte tímto směrem. V případě, že jste introverti a kontakt s ostatními nepotřebujete, zvolte pracovní pozici, kde se přítomnost lidí neočekává. Třetím důležitým bodem ikigai je dělat něco, co vám dává smysl. A v neposlední řadě i Japonci vědí, že bez práce nejsou koláče, a tak dbají na to, aby je práce uživila

Jakmile pomyslně spojíte tyto čtyři požadavky na svůj život, pak jste na dobré cestě žít ikigai. Japonci ale zároveň poukazují na to, že ikigai není jenom o samotné práci. To ostatně potvrdil i průzkum Central Research Services z roku 2010, kterého se zúčastnilo 2000 japonských mužů a žen. Z výsledků totiž vyšlo najevo, že pouze 31 % dotazovaných považovalo svoji práci za ikigai. Ať už dýcháte pro práci, naplňuje vás péče o rodinu nebo máte koníček, který vám dává smysl, ve všech těchto věcech můžete naleznout svůj ikigai. 

Mohlo by se vám líbit