Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Částečný úvazek: Způsob, jak konečně najít harmonii mezi rodinným životem a kariérou

Skloubit rodinný a pracovní život? To není utopie, ale realita, kterou můžete zažít díky částečnému úvazku. Jak se částečným úvazkům daří v České republice? A proč za tento typ úvazku bojovat?

Zatímco v Nizozemsku, Švýcarsku nebo Německu jsou částečné úvazky naprosto běžnou záležitostí, v České republice stále chybí dostatek zaměstnavatelů, kteří by částečné úvazky poskytovaly. Přitom právě zkrácená pracovní doba je ideálním řešením pro mnohé maminky, které se vracejí z mateřské dovolené a hledají balanc mezi rodinným a pracovním životem. „Do práce hodinu dojíždím, a tak jsem si po návratu z mateřské nedokázala představit, že celý den strávím v práci nebo na cestě. Částečný úvazek je pro mě ideálním řešením – pracuji, a zároveň můžu trávit čas se synem,“ říká devětadvacetiletá Lucie. Obdobný názor zastává také Monika. Ta po návratu z mateřské naskočila zpátky do klasického pracovního koloběhu, ale po několika měsících zjistila, že jí práce na plný úvazek nevyhovuje. „Můj bývalý zaměstnavatel částečný úvazek nenabízel, a tak jsem se musela poohlédnout po jiné práci. Naštěstí jsem poměrně rychle našla částečný úvazek v mém oboru. Bylo to nejlepší rozhodnutí,“ doplňuje.

Pozitivní vliv částečných úvazků na náš život potvrdila také studie zveřejněná v Health Economics Review. Výsledky studie totiž ukázaly, že méně hodin práce koreluje s vyšší životní spokojeností. Výzkumník Qinglong Shao naznačuje, že lidé chtějí pracovat méně hodin proto, aby více času trávili s rodinou nebo měli prostor na jiné závazky či odpovědnosti.

Mohlo by se vám líbit

„Jsem na mateřské a v práci nikoho nezajímám,“ říká mnoho žen, které jsou doma s dětmi. Patříte mezi ně?

Ženy dnes matkami nutně být nemusejí, ale chtějí. A pro svoje děti jsou ochotné strpět cokoli. Začíná to fyzickou bolestí a pokračuje únavou, každodenními výčitkami svědomí až k trvalému snížení společenského statusu a nízkému důchodu. Opravdu vyzrálá společnost by na to neměla hřešit, ale spíše hledat způsoby, jak matkám život zlepšit. Protože tím ve výsledku zlepší sebe. Proč je to v Česku stále tak těžké?
marianne.cz

Částečné úvazky vs. Česká republika

Zdá se, že zatím se částečným úvazkům v České republice příliš nedaří. Data OECD z roku 2021 ukazují, že pouhých 5,1 % zaměstnanců pracuje na částečný úvazek. Pokud tyto statistiky porovnáme například s Nizozemskem, kde částečný úvazek využívá 36 % zaměstnanců, pak je jasné, že máme ještě hodně co dohánět. Dobrou zprávou ale je, že čím dál tím více zaměstnavatelů začíná částečné úvazky poskytovat.

K firmám, které fandí částečným úvazkům, patří například Vodafone. Ten v květnu 2021 zavedl možnost částečného úvazku dokonce pro všechna pracovní místa. V prvním roce využilo tuto možnost 20 % zaměstnanců, kteří do společnosti nově nastoupili. V následujícím roce už do Vodafonu nastoupilo na částečný úvazek 21 % nováčků. „Zvedá se i podíl mužů. Z lidí, kteří k nám od dubna 2022 do března 2023 nastoupili právě na částečný úvazek, tvořili muži více než čtvrtinu,“ vysvětluje Ondřej Luštinec, mluvčí společnosti Vodafone, a dodává, že díky částečným úvazkům se daří obsazovat pozice, na které by jinak sháněli lidi velmi obtížně. Jde například o pozice v IT, jako je vývoj softwaru, testování a podobně. Zároveň se ale částečným úvazkům daří například v oddělení marketingu, pricingu nebo v oblasti péče o zákazníky. Kromě částečných úvazků nabízí Vodafone také práci z domova nebo odkudkoliv v Česku. „Ve Vodafonu zjednodušeně platí, že 60 % pracovní doby jsme na home officu a 40 % v kanceláři. Z interního průzkumu nám vyšlo, že toto je kombinace, kterou si zaměstnanci přejí. Většinu doby mohou soustředěně pracovat z domova, ale je také nutné se potkávat, domlouvat, radit, koordinovat, vymýšlet společně nápady, udržovat vztahy v týmu, a na to je lepší potkávat se osobně,“ doplňuje Luštinec.

Blýská se na lepší časy?

Věřme, že částečným úvazkům pomůže také novela zákona o sociálním pojištění, díky které zaměstnavatelé odvádějí o pět procent nižší odvody za zaměstnance s částečným úvazkem. Tato novela platí od letošního února. „Podpora částečných úvazků je jen jeden z prvků, který je potřeba změnit, abychom na trhu práce udrželi či na něj dostali zranitelné skupiny jako rodiče vracející se do práce nebo lidi nad 55 let věku,“  uvedl pro Český rozhlas Plus Ondřej Strava, poradce ministra práce a sociálních věcí.

Mohlo by se vám líbit

Mateřská dovolená jen šest týdnů?

Novozélandská premiérka Jacinda Arden vzbudila vlnu rozporuplných názorů. Vrátila se totiž do práce pouhých šest týdnů po porodu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací