Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se vyhnout nezávaznému vztahu, pokud hledáte něco vážného

Nalezení někoho, kdo je ve vašem věku, s kým si rozumíte a kdo chce regulérní vztah, je v 21. století docela oříšek. Objevuje se tu totiž velká nástraha v podobě takzvaného situationshipu, v němž lidé dělají vše, jako kdyby byli ve vztahu, ale oficiálně ve vztahu nejsou. Dá se tomu ovšem předejít.

Tereza Čaladi | 15. 11. 2022

V posledních letech se ve světě randění rozmohl takový nešvar – nezávazný vztah. Ten je označovaný také jako situationship, neboli skorovztah, a podle odborníků do něj v dnešní době vstupuje čím dál tím více lidí.

Vypadá tak, že se spolu dva lidé vídají, chodí na rande, tráví spolu čas intimně...vlastně dělají vše, jako kdyby byli ve vztahu, ale nejsou spolu ve vztahu. Důvodem obvykle bývá, že se na to (jeden, nebo oba z nich) necítí, což může mít mnoho důvodů: stále se vyrovnávají s rozchodem, hledají se, či řeší nějaké jiné problémy a nemají na vztah jako takový náladu.

A to je v pořádku, pokud to oba chtějí. Ovšem často dochází k tomu, že do situationshipu jedna strana vstoupí, i když chce vážný vztah, s nadějí, že se v něj překlopí. Zatímco druhá se zdráhá závazku. Což zmiňuje socioložka a psychoterapeutka, která se zaměřuje na práci s nezadanými, Markéta Šetinová na svých webových stránkách. To ale může vést k frustraci a citovému ublížení.

Pokud víte, že tohle je něco, co nechcete, jelikož toužíte po vážném vztahu, pak vám přinášíme tipy, jak se skorovztahu vyhnout:

  • Na začátku si definujte vztah

Důvodem, proč většina lidí upadá do skorovztahů, je to, že si včas neřeknou, do jakého typu vztahu vstupují a jaký vztah chtějí. Pokud tedy opravdu chcete vážný vztah, pak hned na jednom z prvních rande proberte, co teď hledáte. Jasně artikulujte, že chcete něco vážného, jaké jsou vaše hodnoty, které chcete s partnerem sdílet, i vyhlídky do budoucnosti (tedy například kolik chcete dětí). Jednoduše vyložte všechny karty na stůl. Pokud dotyčný vaše potřeby nebude sdílet, je lepší si to vyjasnit a nechat být teď než později, kdy v tom budou city. Mnoho lidí se bojí tento krok udělat, jelikož mají strach, že svůj protějšek vyděsí. Ale upřímně – chtěli byste někoho, kdo se toho zalekne?

  • Odejděte, pokud vám řeknou, že chtějí něco jiného

Je potřeba stát si za tím, co chcete. Může se stát, že vám protějšek jasně řekne, že teď vážný vztah nechce a vy to i tak přijmete a vstoupíte do situationshipu s nadějí, že si to časem rozmyslí asto za tím je, že máte dobrou chemii a k tomu je pohledný). A možná rozmyslí. Ale možná také ne a vám to akorát ublíží. Pokud vám tedy řekne, že teď není připravený na vážný vztah, je to potřeba přijmout. Jinak nebudete respektovat sami sebe.

  • Rozpoznejte, kdy se vaše city změnily

Docela snadno se může stát, že se s daným člověkem budete chvíli vídat...i intimně...tak nějak bez toho, aniž byste si vztah definovali. A ocitnete se v situationshipu, aniž byste to tušili. Ovšem v tu chvíli je potřeba sledovat, jak se ohledně toho druhého cítíte, a pokud k němu začnete cítit něco víc, je dobré zavést konverzaci na téma, kam tohle vede. V případě, že to přejdete, můžete se ocitnout v toxickém nevyváženém vztahu.

Mohlo by se vám líbit

Pojďme si to ujasnit: nezadaný není ekvivalent ke slovu nešťastný

„Dneska je den nezadaných. To pro tebe musí být těžké.“ A nebo také ne! To, že je někdo sám, nutně neznamená, že je chudinkou, na kterou nikdo nezbyl. Single život je taky život a vůbec ne špatný. Naopak, plný příležitostí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky