Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejčastější známky nenápadné emocionální nevěry

Když se řekne nevěra, většina lidí si představí fyzický akt. Podceňovat bychom ale neměli ani tzv. emocionální nevěru, která se zprvu může tvářit jako „obyčejné“ přátelství mezi mužem a ženou. Přesto je častokrát mnohem nebezpečnější než její sourozenec, tedy nevěra fyzická.

Emocionální nevěra je stará jako lidstvo samo. Přesto se v posledních letech začalo o emocionální nevěře mluvit častěji, a to především ve spojitosti se sociálními sítěmi. Ať chceme nebo ne, právě sociální sítě způsobily, že s naším „platonickým“ kamarádem můžeme být v neustálém spojení. A čím více času spolu trávíme, byť virtuálně, tím rychleji emocionální nevěra roste. Následně už jsme jenom krůček od toho, aby emocionální nevěra přerostla v dotek, polibek, romantické obejmutí nebo milování.

Pravdou zůstává, že zatímco fyzickou nevěru dokážeme jasně identifikovat, emocionální nevěra je velmi plíživá a nenápadná. Dokáže se snadno skrýt za „obyčejné“ přátelství, a navíc za sebou zametá veškeré stopy. Vždyť, co je špatného na tom, že jste svému kamarádovi poslala fotku z podzimní procházky? A lajkování kamarádovy fotky na sociálních sítích přece také není trestné, že? I proto je dobré, když se kriticky podíváte na nejčastější známky emoční nevěry a sáhnete si do svědomí, zda vám některé červené vlajky nejsou povědomé.

Mohlo by se vám líbit

Utajené myšlenky aneb jak se rodí nevěra

Někdy to vypadá, jako by nevěra byla vlastně úplně normální. Kde se ale v lidech bere? Jak je možné, že se z milujícího partnera či partnerky, kterého přece znáte jako své boty a který „by tohle rozhodně nikdy neudělal“, stane padouch, co vám s úsměvem na rtech vrazí pomyslný nůž do zad, či rovnou do srdce?
marianne.cz

Neustálý kontakt

Ano, rozhodně není nic špatného na tom, když svému kamarádovi čas od času pošlete zprávu. Problém nastává ve chvíli, kdy jste v neustálém kontaktu. Denně si píšete, voláte si a dokonce spolu trávíte i mnoho času offline. V tomto ohledu platí jednoduché pravidlo – pokud trávíte se svým kamarádem více času než s partnerem, pak už o emocionální nevěře můžeme bez problému hovořit. Zároveň si zkuste vzpomenout, s kým nejdříve sdílíte novinky ze svého života. Pokud se o vašem povýšení dříve dozví kamarád než partner, pravděpodobně tušíte, že něco není v pořádku.

Na druhou stranu platí, že emocionální nevěra vzniká také v momentě, kdy vaše myšlenky neustále směřují k dotyčnému kamarádovi. Po probuzení si vzpomenete na jeho včerejší zprávu, při vaření přemýšlíte, co právě dělá a večer usínáte s myšlenkou, která opět vede ke kamarádovi. Časem se tyto myšlenky můžou proměnit v romantické či sexuální fantazie, které vám dají jasnou zprávu o tom, že hranice přátelství už je definitivně překročena.

Info ikona
Nevěra

Nezdravé srovnávání

Ze začátku jste porovnávala pouze drobnosti. Postupem času ale nabralo srovnávání na síle, a tak dnes a denně zjišťujete, v čem váš kamarád vyniká, zatímco partner „propadá“. Možná vám vadí, že partner není příliš galantní, možná vyzdvihujete kamaráda pro jeho optimistickou povahu. Ať tak či onak, srovnávání nikdy nevěstí nic dobrého. Obzvláště to platí v momentě, kdy srovnávání neprobíhá pouze ve vaší hlavě.

Zpovědnice

Ruku na srdce, občas si každá žena „postěžuje“ své kamarádce na to, že jí partner nepřinesl květiny k výročí nebo poněkolikáté nevynesl odpadkový koš. I když bychom partnera neměly před kýmkoliv pomlouvat, podobné holčičí klábosení je přirozenou součástí našeho života. Pokud si ale na svého partnera stěžujete před kamarádem, rozebíráte s ním intimní problémy nebo jednoduše nenecháte na svém protějšku nit suchou, pak se potýkáte s emocionální nevěrou. Rozhodně totiž není v pořádku, abyste s jiným mužem probírala svůj manželský nebo partnerský život.

Čas na tajemství

To, co zprvu vypadalo jako obyčejné přátelství, se po čase začne vymykat kontrole. Není tedy divu, že se uchýlíte k tajnostem a lžím. Možná nechcete svého partnera znepokojovat, možná sama tušíte, že není v pořádku, abyste byla v neustálém kontaktu s jiným mužem. A tak před svým partnerem přestanete jméno kamaráda zmiňovat, zatajíte mu, že jste s dotyčným byla na obědě a popřete hodinový telefonní hovor, který jste s ním vedla zamčená v koupelně. Bublina plná lží a tajemství začne narůstat a dříve nebo později praskne.

Mohlo by se vám líbit

Může nevěra vylepšit vztah?

A opravdu pálí mosty jen zamilované ženy, zatímco muži se snaží udržet manželku a milenku zároveň? Přinášíme vám odpověď na tyto a další časté otázky o nevěře. Toto téma je totiž opředeno celou řadou klišé a mylných představ, a to přesto, že se jedná, bohužel, o celkem běžně se vyskytující jev.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku