Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejlepší evropské země, kam se přemístit na důchod

Info ikona
důchod

Ať už je pro vás odchod do důchodu hudbou daleké budoucnosti, nebo už netrpělivě počítáte poslední dny v práci, možná vám přijde vhod seznam ideálních důchodových destinací. Vždyť není na škodu vědět, v jakých zemích si lidé v penzi můžou pískat.

Ve dvaceti nám důchod přišel daleko, ve čtyřiceti jsme (tiše) záviděli svým rodičům, kteří do důchodu odcházeli, a dnes – dnes už mnozí netrpělivě vyhlíží i svůj důchodový věk. Není divu, po letech tvrdé práce a pěti týdnech dovolené za rok se zdá, že důchod je časem zalitým slunce. A co víc, někteří penzisté skutečně mohou nabýt dojmu, že důchod je ráj! Obzvláště, pokud žijí v zemích, které jsou pro stáří jako dělané. A přesně na takové státy se zaměřila nezisková organizace World Economic Forum (WEF), která zveřejnila nejlepší místa pro důchodový život. My vám přinášíme výběr evropských států, které se do žebříčku WEF dostaly. Nutno dodat, že žebříček ovlivňují faktory, jako je kvalita zdravotní péče, průměrná cena životních nákladů, dostupnost důchodových víz, klima nebo bezpečnost.

Mohlo by se vám líbit

Portugalsko

Kdo někdy navštívil Portugalsko, pravděpodobně souhlasí, že jde o krásnou zemi s širokými plážemi, výborným jídlem a prosluněným počasím. Nikoho tedy nepřekvapí, že Portugalsko zabodovalo také v žebříčku WEF a stává se nejlepší evropskou zemí pro život v důchodu. Do žebříčku promluvil fakt, že v Portugalsku panují nízké životní náklady, vysoká úroveň zdravotního systému a v neposlední řadě nízká úroveň kriminality. Navíc platí, že se v Portugalsku bez problému domluvíte anglicky, případně můžete využít bezplatných kurzů portugalštiny, které nabízí vláda. Viva Portugal!

Francie

Možná vás překvapí, že druhou evropskou zemí, která se do žebříčku probojovala, je Francie. Ano, země galského kohouta je podle WEF ideálním místem pro život v důchodu. Velkou roli v tomto ohledu hraje špičkový zdravotnický systém, rozumné náklady na bydlení (pokud nežijete v Paříži), uvolněný životní styl a bohaté kulturní dědictví. Francii nahrává i její kvalitní gastronomie a lahodné víno. Na Francii je navíc výborné to, že si každý najde místo, které mu je příjemné. Chcete do hor? Žijte poblíž francouzských Alp. Toužíte po moři? Odstěhujte se na Francouzskou riviéru! Nebo si chcete užívat poklidný důchod? Francouzský venkov vás uvítá s otevřenou náručí. Nezapomeňte, že Francie není Paříž a Paříž není Francie.

Mohlo by se vám líbit

Španělsko

Zdá se, že i druhá země Pyrenejské poloostrova je pro penzisty zemí zaslíbenou. Španělsko podle WEF vyniká krásnými plážemi, nízkými životními náklady a uvolněným životním stylem. Opomenout nemůžeme ani vysokou úroveň zdravotnictví – očekávaná délka života ve Španělsku dokonce činí 83,13 let. Výhodou Španělska je také tzv. důchodové vízum, díky kterému je mnohem snazší se ve Španělsku usadit. Mimochodem, nejčastěji španělských důchodových víz využívají Britové a lidé ze Spojených států amerických.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku