Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Portugalské Porto: Místo, kde se zastavil čas

Info ikona
Porto

Má o trošku méně obyvatel než Ostrava a o trošku více vinných zásob než jižní Morava. Místní obyvatelé jsou duší jižané, ale dokážou překvapit i ryze severskými vlastnostmi. Tak by se dalo jednoduše představit Porto, druhé největší město Portugalska, které Lisabonu šlape na paty, a to nejen počtem turistů.

Portugalsko v malém

Pokud se vydáte do Porta, pak v něm objevíte všechno, co patří k Portugalsku. Malebné uličky plné schodů a tajemných zákoutí střídají rozlehlá náměstíčka, jejichž doménou jsou azulejo, tedy typické keramické kachličky s barevnou výzdobou. Portugalci jsou na své azulejo kachličky náležitě pyšní, a tak je můžete objevit třeba i na fasádě portského kostela Igreja do Carmo. Předem vás ale upozorňujeme, že k tomuto božskému stavení nachází cestu především vyznavači instagramové víry, neboť fotografie s tamní azulejo fasádou se stala must-have fotkou z Porta.

Podobně našlapáno je také u secesního knihkupectví Livraria Lello, které je proslulé svým secesním interiérem. V případě, že nebudete chtít čekat dlouhou frontu do tohoto knihkupectví, doporučujeme vám, abyste navštívili taktéž úchvatný obchod Fernandes, Mattos and Ca., Lda. Nachází se dva domy pod Livraria Lello a věřte, že uvnitř se budete cítit jako na začátku minulého století.

Info ikona
Porto

Na portugalské vlně

Centrum města nehledejte, najde si vás totiž samo. Stačí, když se necháte unášet na vlně místní atmosféry a pomalu budete scházet k místní řece Douro, která rozděluje Porto na dvě části. Po cestě určitě zahlédnete radnici s hlavním náměstím, jehož podoba může připomínat zmenšeninu našeho Václavského náměstí. Pokud se dole na Václaváku (v portugalském pojetí na Praca da Liberdade) dáte doprava, dojdete ke krásnému nádraží Porta Sao Bento, od kterého je to jenom pár kroků ke katedrále Sé do Porto. Výhledy od katedrály vám seberou dech, ale věřte, že to je ještě slabý odvar od toho, co vás v následujících minutách bude čekat. Od Sé do Porto je to co by kamenem dohodil k mostu, který Porto proslavil nejvíce. Obloukovitý železný macek nese jméno Ponte Luís I. a po právu se stal dominantou celého Porta. Pravděpodobně se jeho podobou budete natolik kochat, až vám samotným přijde divné, že obdivujete „pouhý“ most. Tip pro všechny kochače – nejkrásnější pohled nejen na most, ale i celé město, se vám naskytne z kopcovitého parku Jardim do Morro.

Jakmile budete esteticky nasyceni, avšak váš žaludek bude strádat, sejděte schody z parku dolů k řece, a projděte se po místní náplavce s názvem Avenida de Diogo Leite. Jedna restaurace bude střídat druhou, a věřte, že vám bude chutnat v každé. Pokud váš pokrm doplníte o sklenku portského vína, pak je vaše portugalská mise naprosto splněna!

Co musíte zažít v Portu?

  • Navštívit turistické minimum - hlavní katedrálu Sé de Porto, most Ponte Luís I, promenádu Cais da Riberia, promenádu Avenida de Diogo Leite, kostel Igréja e Torre dos Clérigos, náměstí Praca Gomes de Teixeira (zde se nachází knihkupectví Livraria Lello)
  • Dopřát si alespoň pět portugalských delikates Pastel de nata. Nejlahodnější jsme objevili v obchůdku Manteigaria.
  • Dopřát si a dopít láhev portského vína. Na značce nezáleží, všechny jsou výborné.
  • Sjet místní vlny, nebo se alespoň o to pokusit. Surfařské školy pro začátečníky naleznete na pláži Praia de Matosinhos.
  • Ochutnat pokrm Francesinha, který si negooglujte, jelikož by vás jeho vzhled mohl odradit. Pokud se ale budete řídit heslem „nesuď jídlo podle fotky na googlu“, pak si naprosto pošmáknete.
  • Udělat si fotky u místní azulejo kachliček. 
Mohlo by se vám líbit

Cestování o samotě aneb Jednoduchý způsob, jak poznat sami sebe

„Po vystudování univerzity by měl člověk několik let bloudit sám po Evropě,“ říkal Jan Amos Komenský, který sám procestoval velkou část Evropy. Já to udělal také. Navštívil jsem sedmnáct evropských zemí. Sám. Díky cestování jsem našel novou cestu k sobě i k ostatním. Chcete vědět, jak z dovolené dostat víc než jen fotky na Instagram či Facebook, opálenou kůži a vzpomínky na hlavní turistické atrakce?
marianne.cz