Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Pocit osamění není jen problém seniorů: Z izolace vás mohou dostat blízcí i odborníci

Pokud zažíváte časté pocity samoty, neznamená to, že kolem sebe nemáte lidi a jste fyzicky sami. Cítíte se prázdní a nechtění. Je to stav mysli, který vám brání navázat kontakt s ostatními, i když po něm toužíte. Pokud tento problém nebudete řešit, hrozí vám nejen úzkosti a deprese, ale i srdeční choroby, mrtvice, demence a předčasné úmrtí. Věřte, že osamělost sami neporazíte. Jak tento začarovaný kruh izolovanosti zlomit?

Měření

Čím více jsme propojeni skrze sociální sítě, tím více se ve skutečnosti cítíme osamělí. Virtuální kontakt nikdy nemůže nahradit ten fyzický a trýznivé pocity osamění trápí stále více lidí všech věkových kategorií. Zároveň mají mnohem větší negativní dopad na naše duševní a fyzické zdraví, než bychom čekali. Za osamělost ovšem nemohou jen sociální sítě. Podle několika studií, které zveřejnil americký lékař Vivek Murthy, zažívá polovina lidí pocit samoty každý den. Na stejný problém poukazuje i Světová zdravotnická organizace, která označila sociální izolaci jako jednu z nejpalčivějších výzev pro fyzické a duševní zdraví v moderním světě.

Mohlo by se vám líbit

Stres, nuda a samota: tři hlavní důvody, které nás nutí jíst

Znáte to možná sama. Dostanete chuť na něco dobrého, vezmete si jeden kousek, ale ten vám nestačí, takže pokračujete, dokud nejste plná až k prasknutí. Luxus, který si my lidé můžeme v době potravinové hojnosti dovolit.
marianne.cz

Co je to samota?

Pocit samoty je jedinečný, protože je u každého jiný. Tím pádem se i jeho řešení u každého liší a musí se k němu přistupovat individuálně. Například mladý člověk, který si obtížně hledá přátele v reálném světě mimo sociální sítě, potřebuje jiný přístup než například starší člověk, který přišel o svého partnera. Výzkumy naznačují, že samota souvisí se sociální izolací, slabými sociálními dovednostmi, introverzí a depresí. Málokdy pocity samoty souvisí s tím, kolik lidí ve svém okolí fyzicky máte. Je to stav mysli, který sám o sobě určuje, jak se ve skutečnosti cítíte. Například vysokoškolský student může být osamělý, přestože je obklopen spolužáky, spolubydlícími a vrstevníky.

Mohlo by se vám líbit

Samota v mateřství: 3 tipy, jak se jí vyhnout a předejít vyhoření

Mateřství je pro mnoho žen krásnou životní fází. U některých z nich ale může přijít pocit samoty. A to i když si toto období jinak užívají. Přeci jen se jejich život výrazně proměnil. To potkalo například maminku Janu. A rozhodně nebyla jedinou. Její příběh vás třeba inspiruje a kromě něj pro vás máme tipy, které vám proti samotě v mateřství mohou pomoci.
marianne.cz

Rozdíl mezi „být sám“ a „být osamělý“

Výzkumy ukazují, že samota a izolace škodí duševnímu i fyzickému zdraví. Přesto být sám není to samé jako být osamělý. Samota je stav izolace, o který nestojíme a který jsme si nevybrali. Zatímco rozhodnutí být sám je dobrovolné. Lidé, kteří si užívají čas o samotě, si udržují pozitivní sociální vztahy, ke kterým se mohou vrátit, když opět zatouží po kontaktu.

Co nejčastěji způsobuje samotu?

Kromě již zmíněného života ve světě sociálních sítí, virtuálních vztahů a zkreslené reality vlivem influencerů a známých, může být samota důsledkem situací, jako jsou fyzická izolace, rozvod nebo i stěhování. Výjimkou není ani smrt blízké osoby, která také pochopitelně vede k pocitům samoty. Může jít ale i o příznak psychických poruch. Lidé trpící depresí se často sociálně uzavírají, což vede k izolaci a následnému zhoršení příznaků deprese. Je to tedy začarovaný kruh, se kterým by vám měl pomoct odborník. Dalším faktorem může být nízké sebevědomí. Lidé, kteří si sami sebe neváží, často věří, že si nezaslouží pozornost druhých, což může vést k chronické samotě.

Mohlo by se vám líbit

Aloneliness aneb Když samota je nový luxus

Na jednu stranu smutníme po večerních schůzkách s přáteli, rodinných oslavách či pracovním večírku, na stranu druhou jsme vyčerpaní z toho, že čtyřiadvacet hodin denně trávíme v intenzivní blízkosti partnera, spolubydlících či rodiny. Vítejte ve světě, kde samota je nový luxus, po kterém jsme nikdy netoužili více.
marianne.cz

Co vám kvůli osamění hrozí?

Pocity samoty mají širokou škálu negativních dopadů na fyzické i duševní zdraví. Mohou přispívat například k:

Mohlo by se vám líbit

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

V malé vesnici Tloskov nedaleko Slap se nachází malebný zámecký areál, ve kterém sídlí centrum sociálních služeb. Už více než třicet let je zde součástí programu pro klienty také muzikoterapie – terapeutický obor, který pomocí hudby, melodií a rytmů napomáhá léčbě nejen duševního zdraví. Abychom se o ní pro Marianne.cz dozvěděli více, vyrazili jsme do Tloskova a vyzkoušeli si ji na vlastní kůži.
marianne.cz

Jak s pocity samoty bojovat?

Osamělost můžete zvládnout, pokud sami budete toužit po změně a věnujete jí dostatečné úsilí. Pro začátek je dobré najít si aktivity, které vás baví. Dále je dobré soustředit se na kvalitu mezilidských vztahů – vyhledávejte lidi, kteří sdílejí vaše hodnoty a zájmy a je vám v jejich přítomnosti dobře. Zkontaktujte blízké, které jste už dlouho neviděli. V neposlední řadě je dobré vyhledat odbornou pomoc, protože samotu budete jen těžko překonávat sami.

Rozpoznejte první příznaky duševní nepohody

Právě proto se klíčovým tématem nové sociální mise značky NIVEA s názvem NIVEA CONNECT stala sociální izolace a osamělost. Značka chce využít svou globální sílu a hodlá do roku 2026 zrealizovat ve 40 zemích projekty pod hlavičkou NIVEA CONNECT. Ze studie, kterou značka NIVEA celosvětově zrealizovala, vyplývá, že pocit osamělosti nejrychleji roste mezi mladými lidmi mezi 16 až 24 lety. V České republice se proto jejich akreditovaným partnerem stala nezisková organizace NEVYPUSŤ DUŠI, zaměřená na prevenci duševních obtíží u dětí, dospívajících a jejich blízkých dospělých. Jejich program „Zázemí pro duši“ pomáhá mladým lidem rozpoznávat první známky duševní nepohody a ukazuje jim, jak o duševní zdraví pečovat.

Mohlo by se vám líbit

Imunita i duševní zdraví musí být v této době co nejstabilnější

Psychika a tělo fungují jako spojené nádoby, a proto se psychický stav odráží na zdraví a naopak. Prokázána je i souvislost mezi stresem a imunitním systémem. Krátkodobý stres stimuluje imunitní systém, naproti tomu chronický stres reakce nervového, endokrinního a imunitního systému zhoršuje. Udržet se v psychické kondici však může být někdy těžké. Tipy, jak podpořit psychické zdraví, a tím i imunitu, vám přinášíme.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit