Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Recept na štěstí: Psychologové doporučují 7 věcí, které vám zaručeně zlepší každý den

Člověk občas prochází obdobím, které není zrovna nejšťastnější. Jednoduše se více věcí v jeho životě začne bortit. Pokud se to týká vás, máme pro vás dobrou zprávu: vše je o úhlu pohledu. Ať už máte špatný den, týden, nebo posledních pár měsíců, jste to právě vy, kdo má sílu to změnit. A když víte, jak na to, jde to i poměrně rychle.

Tereza Čaladi | 20. 02. 2024

Život nemůže být pořád sluníčkový, to je jasné. A čas od času je „dobré“ být smutní a vybrečet se, zkrátka propustit své emoce. Ale člověk by neměl zůstávat na temné straně moc dlouho. V případě, že máte pocit, že vy jste tam už déle, než je potřeba, a váš život je v poslední době zalitý spíše šedí, zkuste triky z pozitivní psychologie.

Kurzy štěstí

Pozitivní psychologie je vyloženě psychologický směr. Vznikl v 90. letech 20. století a za jeho zakladatele se považuje Martin Seligman, který popsal několik vizí toho, co to znamená žít šťastně, což jde ruku v ruce s psychickou pohodou. Jednoduše se snaží porozumět kladným stránkám osobnosti a podpořit rozvoj vnitřních sil člověka. Do té doby se psychologie zaměřovala spíše na duševní choroby.

To, co učí pozitivní psychologie, by se dalo nazvat jako „kurzy štěstí“. Jejím východiskem jsou totiž různé intervence zaměřené na štěstí, které vycházejí ze Selingmenových knih a součastí terapeuti na něj navazují.

Mohlo by se vám líbit

Overthinking aneb Když jste otrokem svých myšlenek

Jmenuji se Alžběta a jsem overthinker! Během vteřiny dokážu vymyslet tisíc katastrofických scénářů o tom, že vykolejí vlak, ve kterém dneska jedu do práce. A stejně hbitě večer přemýšlím, proč jsem daný den řekla to nebo ono. Přemýšlení je pro mě jako živá voda, které se ale často dokážu přepít. Obzvláště, když ještě ve dvě v noci dumám nad uplynulým dnem.
marianne.cz

Tipy, jak být každý den o něco šťastnější

Štěstí pramení z různých zdrojů, včetně potěšení, smyslu, sebehodnocení a vztahů. Tyto tipy vám poskytnou od všeho něco. Pro Psychology Today je sepsala Meg Selig, která se pozitivní psychologii sama věnuje.

1. Usmívejte se

Možná si říkáte, že by se lidé neměli nutit do úsměvu, když se na to necítí. A máte pravdu. Člověk by se neměl přetvařovat. Ale když se vám alespoň trochu bude chtít smát, věřte, že to přinese patřičné ovoce. Úsměv v mozku totiž uvolňuje „chemikálie pro dobrý pocit“, jako je serotonin a dopamin. Profesorka a poradkyně Rhonda O'Cana na svých kurzech Happiness Matters doporučuje, abyste každý den začínali s úsměvem.

2. Naplánujte si každý den alespoň jednu příjemnou aktivitu

Člověk si to musí umět dělat hezký. Příjemnou aktivitou nemusí být nutně nic velkého. Stačí, když u oběda vyluštíte křížovku, nebo si pustíte svou oblíbenou písničku. Cokoliv, co vás potěší a co vám vyhovuje.

3. Naučte se odpouštět si

Připomeňte si, že chyby jsou součástí procesu učení a života. Mějte odvahu být nedokonalí a zjistíte, že budete produktivnější s menším stresem.

4. Popovídejte si s někým, na kom vám záleží

Spojení s lidmi, kteří jsou pro vás významní, je hlavním zdrojem štěstí po celý život. Naslouchání druhým je silným zdrojem spokojenosti ve vztahu.

5. Udělejte si procházku do přírody

Příroda léčí a chůze taky. Dohromady snižují stres a zlepšují náladu.

6. Učiňte jednu neplánovanou laskavost

Napište někomu vzkaz, pomozte zaneprázdněnému rodiči s nákupními taškami, nebo zavolejte někomu, kdo může být osamělý. Mohou to být pro vás malé činy, ale dokáží výrazně zlepšit den těch druhých...a nakonec i váš.

7. Naučte se cvičení vděčnosti

Ke konci každého dne si do deníku vděčnosti (i mentální poznámky mohou fungovat) poznamenejte 3 dobré věcí, které se vám během dne staly. Zeptejte se sami sebe , proč se tyto věci staly. Bylo to štěstí? Něčí laskavost? Vaše laskavost? Vaše tvrdá práce? Váš postoj? Je důležité si uvědomit, že tyto 3 dobré věci“ mohou být maličké – například vychutnávání dobrého šálku kávy – nebo obrovské, jako dokončení velkého projektu. Naučte se rozpoznávat úspěch a zvýšíte tak své sebevědomí spolu se štěstím.

Mohlo by se vám líbit

"Česko je jedna z nejlepších zemí na světě, kde lze šťastně žít," říkají cestovatelé za štěstím

Co je to štěstí? A kde jsou lidé nejšťastnější? Nejen tyto otázky si klade psycholožka Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík, kteří napsali knihu Naše cesty za štěstím - Turecko, Kostarika, Japonsko. Ve společném rozhovoru se ale zabýváme nejen štěstím v dalekých krajinách.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?