Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vkročte do nového roku s deníkem vděčnosti

Zapomeňte na klasické deníky, které vyžadují spoustu času a energie a seznamte se s jejich mladším bráškou – deníkem vděčnosti.

Představa velkého deníku, do kterého každý den zapíšete všechny své starosti i radosti alá Bridget Jones, je krásná, avšak v dnešním světě velmi nereálná. Během všedního dne jsme povětšinou rádi, když si najdeme čas na poklidnou večeři nebo třeba na hodinu jógy. Ve večerních hodinách pak raději čteme řádky nové knížky, než vymýšlíme elaboráty o uplynulém dnu. Přesto všechno bychom neměli na deníky zapomínat. Přesněji řečeno – neměli bychom zapomínat na jejich verzi pro 21. století, a to na deníky vděčnosti!

Vyměňte starost za vděčnost

Během dne se nám nepovede mnoho věcí. Od vylitého čaje, nedoběhnuté tramvaje až po spálenou večeři. To všechno jsou momenty, na které nás mozek upozorňuje a nenápadně nám říká, že něco není v pořádku. Jakmile jde o hezké chvíle a pozitivní události, náš mozek zarytě mlčí. Není divu – takové chvíle ho neohrožují, a tak nemá sebemenší potřebu se o ně zajímat. Pokud ale mozek dokážete obelstít, zjistíte, že váš život možná není jenom černý nebo šedivý. A právě s touto lstí vám pomůže deník vděčnosti!

Vděčnost

Deník vděčnosti funguje na jednoduchém principu. Vezměte si obyčejný sešit, do kterého si pravidelně každý den zapisujte tři věci, za které jste vděční. Je jedno, zda jste vděční za dobrou kávu, která vám „bodla“, nebo za společnou večeři se svým partnerem. Vděčnost nezná mezí, a tak si do deníku můžete zapsat opravdu cokoliv, co vám daný den vykouzlilo úsměv na tváři. Důležitá je ale pravidelnost, a tak byste do deníku měli své tři vděčnosti zapisovat každý den. Zároveň myslete na to, že není potřeba událost zdlouhavě popisovat, bohatě postačí, když ji zapíšete heslovitě.

Štěstí v sešitu

S deníkem vděčnosti budete mít lepší přehled o tom, co hezkého se vám v životě děje. Z vašeho sešitu se totiž stane koncentrované štěstí, které si budete chtít prohlížet stále dokola. Kromě toho je důležitý samotný pocit vděčnosti. Vědci z kalifornského Mindfulness Awareness Research Center totiž došli k závěru, že pokud člověk pravidelně projevuje vděčnost, dochází k optimální funkci šedé mozkové kůry i změnám v molekulární struktuře mozku. Právě to má za následek, že se člověk cítí šťastněji a zdravěji.

Znáte deník vděčnosti?

ČTĚTE TAKÉ: Jaký byl váš den? Zhodnoťte ho pomocí šikovných aplikací

Souvislející články

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?

Životní styl

<span>Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů</span>

Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů