Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Už jste dnes volali mámě? Vědci mají důkazy, že vám to prospěje

Info ikona
hovor

Poslouchat hlas své matky u vás sníží hladinu stresu. Zjistila to studie americké univerzity.

Iva Hadj Moussa | 15. 12. 2023

Možná patříte k lidem, kteří, pokud je něco rozčílí nebo zaskočí, okamžitě sahají po telefonu, aby se svěřili své matce. Chcete si postěžovat, požádat o radu, anebo to prostě na mámu všechno „nahrnete”, aby se vám ulevilo. A právě tento pocit úlevy, který přichází po konverzaci s matkou, je vědecky potvrzen.

Cílem výzkumu University of Winconsin-Madison bylo zjistit, zda konverzace s matkou skutečně přináší úlevu, a zda jsou některé formy komunikace s matkou lepší než jiné. Výzkumníci se zabývali třemi typy komunikace: osobní, telefonickou, nebo formou textové zprávy, aby určili, který způsob je pro vaši psychickou pohodu nejpřínosnější.

Mohlo by se vám líbit

Mluvit je lepší než si jen psát

V rámci výzkumu, jehož výsledky zveřejnil server psychologytoday.com, dostalo 68 mladých dívek sadu matematických a verbálních problémů. Tyto úkoly měly zhotovit před publikem. Výzkumníci poté dívky požádali, aby vykonávaly jednu ze čtyř věcí po dobu dalších patnácti minut: čekat o samotě, mluvit osobně s matkou, mluvit s matkou po telefonu, nebo komunikovat s matkou prostřednictvím zpráv. Poté vědci u dívek měřili hladiny stresového hormonu kortizolu a oxytocinu (oxytocinu se někdy přezdívá „hormon lásky a důvěry”). Pokud si dívky s matkami vyměňovaly zprávy prostřednictvím telefonu, měly hladiny kortizolu ve slinách podobné hodnoty jako v případě, že s matkou nekomunikovaly vůbec. To znamená, že - alespoň pokud jde o snížení úrovně stresu - komunikace prostřednictvím textových zpráv není o nic lepší než nemluvit vůbec. Testované dívky, které s matkami mluvily osobně, nebo po telefonu, měly nejlepší stresovou reakci, tedy vykazovaly nižší hladinu stresu.

Tato studie tedy naznačuje, že pouhé vyměňování si zpráv s matkou nestačí. Místo toho je důležité slyšet hlas své matky, protože má uklidňující účinek.

Mohlo by se vám líbit

Matčin hlas znamená bezpečí

Proč je hlas matky pro děti tak důležitý? Především je spojený s bezpečím a péčí. Již v prenatálním období dítě vnímá zvuky a hlasy, a to zejména hlas matky. Pro dítě je hlas mámy většinou tím nejznámějším a nejvíce povzbuzujícím zvukem. Podporuje tak pocit jistoty a pohody. Matčin hlas je schopen vyjádřit různé emoce, od uklidňujícího šepotu, zpěvu až po radostný smích. Tato pestrost projevů může dítěti pomoci rozpoznávat a pochopit různé emocionální stavy. Tón a melodie hlasu mají uklidňující účinek a snižují hladinu stresových hormonů. Poslech matčina hlasu kromě toho přispívá k rozvoji jazykových schopností dítěte. Dítě si tak osvojuje intonaci, rytmus a slovní zásobu. Matčin hlas je součástí denních rutin, které do života dítěte přinášejí klid a harmonii.

I v dospělosti nám matčin hlas připomíná dobře známé a bezpečné prostředí z dětství. Její hlas nám může evokovat vzpomínky na pocity pohody, jaké jsme tehdy měli. Každý hlas má navíc svůj unikátní charakter, a právě tato jedinečnost matčina hlasu přispívá k uklidňujícímu účinku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku