Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Gastrovýlet do Vídně: V hlavní roli schnitzel a sacher dort

Toužíte vyrazit za hranice České republiky, dobře se najíst a navštívit pár památek? A zároveň nechcete jet daleko? Co si vyjet na prodloužený výlet k našim jižním sousedům?

Na začátku jara jsme ani nedoufali, že bychom se v létě podívali dál než za Znojmo. Měsíc se ale s měsícem sešel a v současné době můžeme, byť omezeně, cestovat po mnoha evropských státech. Pokud jste si nestihli zabookovat apartmán v Chorvatsku nebo jenom toužíte po krátkém prázdninovém zpestření, pak vyrazte do nedaleké Vídně. Z Prahy se do hlavního města Rakouska dostanete za čtyři hodiny vlakem, případně autobusem nebo po vlastní ose.  A pokud už Vídeň máte prochozenou křížem krážem, můžete tento výlet pojmout trošku jinak...gastroturisticky!

Hola, hola, schnitzel volá

Když se řekne Vídeň, pak se většině z nás vybaví řízek velikosti sloního ucha a výtečný bramborový salát, který ani zdaleka nepřipomíná naši štědrovečerní klasiku. Schnitzel k Vídni jednoduše patří, a je jasné, že každý gastroturista bude hledat ten nejtenčí a nejchutnější telecí řízek ve městě. Už dlouhá léta se traduje, že nejlepší schnitzel nabízí podnik Figlmüller. Tato rodinná restaurace je proslulá řízky přes celý talíř i stoletou tradicí, která je cítit na každém rohu podniku. Na druhou stranou je ale znát, že jde o turistické místo, což poznáte nejen na přeplněném lokálu, ale i ceně řízku. 

Řízek
Historie restaurace Figlmüller sahá až do roku 1905. Foto: GETTY

O něco méně nápadným místem, avšak neméně zajímavým, je restaurace Schnitzelwirt nedaleko nákupní ulice Mariahilfer Straße. V útulném podniku vás obslouží bodří Rakušané, kteří vám schnitzel přinesou dřív, než řeknete Vídeň. Nutno podotknout, že pokud si objednáte wiener schnitzel, dostanete řízky rovnou dva. Po jejich snědení sice budete litovat, že jste si neobjednali poloviční porci, avšak výtečná chuť bude ještě dlouhou dobu okupovat vaše chuťové pohárky. V restauraci Schnitzelwirt navíc zaplatíte o něco méně než u Figlmüllerů, což je příjemný bonus. 

Pokud nechcete letní den trávit v uzavřeném prostoru, pak doporučujeme schnitzel na pivní zahrádce (Bier Garden) uvnitř zábavního parku Prater. Podnik s názvem Schweizerhaus se sice specializuje na výborná vepřová kolena, avšak nezklame vás ani vídeňským řízkem. Nečekejte michelinskou restauraci, ale příjemné venkovní posezení, kde si dáte do nosu za vídeňské lidové ceny. 

ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší město pro život? Máme ho za rohem

Sacheru nikdo neodolá

Kdo neochutnal ve Vídni sacher dort, ten jakoby v hlavním městě Rakouska vůbec nebyl. Čokoládový dort, jehož historie sahá až do roku 1832, je po právu vídeňskou chloubou, a tak vás asi nepřekvapí, že na něj narazíte na každém rohu. Kroky všech turistů logicky směřují do Hotelu Sacher, místa, kde se sacher dort zrodil. Možná vás ale zklame neosobní prostředí, dlouhé fronty i vysoká cena, ze které vás na dort rychle přejde chuť. 

Sacher
Většina turistů míří za sacher dortem do Hotelu Sacher. Foto: GETTY

Méně známou kavárnou je Oberlaa. Rakouský řetězec cukráren, který najdete třeba na hlavním nádraží nebo kousek od Rathaus, vás překvapí nejen výborným sacherem za skvělou cenu, ale i dalšími dortíky či zmrzlinami. Za nás povedené místo pro náročnější jazýčky, kteří chtějí navštívit "klasickou" vídeňskou cukrárnu. 

Sto lidí - sto chutí, a tak budeme rádi, když nám do komentářů napíšete, v jaké vídeňské restauraci jste vy ochutnali ten nejlepší řízek a sacher dort. 

ČTĚTE TAKÉ: Městské tepelné ostrovy: Klimatický problém, se kterým bojuje Vídeň i Rotterdam

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Krása
Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce

Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce