Problém, který velké metropole sužuje již několik let. I tak by se dalo hovořit o městských tepelných ostrovech, tedy částech městské zástavby, které v létě vykazují vyšší teploty než okolí.

Už dávno neplatí, že letní procházka Prahou je příjemnou záležitostí. Rozpálené chodníky, dusno a teploty, které jsou vyšší než denní předpokládané maximum, způsobují, že letní dny raději trávíme v bytě plném větráků a klimatizace. Praha ale rozhodně není jediným městem, ve kterém se v létě tvoří tzv. městské tepelné ostrovy. Tento klimatický problém, který je způsobený rozsáhlou betonovou zástavbou a minimálním podílem zeleně a vodních ploch, trápí v letních měsících velká města napříč celou naší planetou. 

Vídeň jde příkladem

Nikoho asi nepřekvapí, že Vídeň je v létě jedno z nejnavštěvovanějších středoevropských měst. Krásná architektura, atmosféra první poloviny 20. století a sacher dort dělají z Vídně turistickou velmoc. Pokud jste ale do Vídně vyrazili o prázdninách, pak jste pravděpodobně zažili rozpálené centrum města, ve kterém se sotva dalo dýchat. Ano, i Vídeň bojuje s městskými tepelnými ostrovy! Místní radní ale vědí, že skvělou ochranu představují stromy a zeleň. Obecně totiž platí, že v místě, kde jsou vysázeny stromy, může teplota klesnout o dva až tři stupně Celsia. A tak se radní rozhodli, že nechají zmizet asfalt z ulice Trunnerstraße, a naopak vytvoří zelený otevřený prostor s názvem Else Feldman Park. Namísto asfaltu budou ulice zkrášlovat stromy, keře, tráva, dřevěné lavičky, hřiště a lezecká stěna. 

Víden
Proměna Trunnerstraße v rakouském hlavním městě. 
Zdroj: Bezirksvorstehung Leopoldstadt

Nejedná se ale o ojedinělý čin proti městským tepelným ostrovům. Vídeň předpokládá, že v následujících letech vysází velký počet stromů, vytvoří zelené stěny, využije vodu jako chladící prvek, nahradí klasické chodníky těmi, které propouští vodu a vytvoří dostatek parkovacích míst pro kola. Zároveň město vytvořilo projekt "chladných ulic", ve kterém počítá s výsadbou zhruba 100 stromů podél ulic, které vyberou místní klimatologové. 

ČTĚTE TAKÉ: Greta Thunbergová: Kdo je tato odvážná dívka?

Rotterdam prosí o spolupráci

Městské tepelné ostrovy trápí i druhé největší město Nizozemska - Rotterdam. V tomto případě se ale město rozhodlo, že o pomoc požádá samotné občany. Místní úřady si přejí, aby obyvatelé vysázeli podél domů rostliny, a to i na úkor toho, že budou muset odstranit kusy chodníkových dlaždic. Pro lepší přehlednost úřady vydaly instruktážní video, ve kterém je dopodrobna popsáno, jak odstranit dlaždice a jaké rostliny vysázet. Konkrétně Rotterdam doporučuje zasadit sléz, jiřiny, krokusy a pelargónie, tedy vegetaci, která bude živit hmyz a chránit malá zvířata. 

Rotterdam
Výsadba rostlin v Rotterdamu již započala. Zdroj: Youtube

ČTĚTE TAKÉ: 5 ekologických předsevzetí: jak začít ze dne na den a bez nákladů?

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion