Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Homeopatie jako součást medicíny?

Někdo homeopatii naprosto odmítá, jiný ji rád kombinuje se západní medicínou. Co ale o homeopatii říká věda? A můžeme se na bílé kuličky spolehnout za každých okolností?

Redakce Marianne | 14. 03. 2024

Co je homeopatie?

Homeopatie je alternativní medicínský přístup, který vyvolává bouřlivé diskuse a debaty mezi odborníky i laiky. Pro některé je to zázračná léčba, zatímco jiní ji považují za pouhý placebo efekt.

Výsledky průzkumu o homeopatii

Homeopatie staví na myšlence, že podobné by se mělo léčit podobným. Upřednostňuje celostní přístup k pacientovi a snaží se zabývat se nejen symptomy, ale také příčinami. Homeopatie dnes patří k vyhledávanému oboru v rámci alternativní medicíny, což potvrzuje loňský průzkum společnosti Harris Interactive. Z průzkumu vyšlo najevo, že 82 % Čechů shledává konvenční a alternativní medicínu komplementární. Jednosložkové léky, vícesložkové léky či kombinaci obou druhů homeopatických léků někdy v životě použilo 48 % dotázaných. Průzkum navíc ukázal, že většina českých uživatelů homeopatických léků (81 %) je s homeopatií spokojeno, 87 % Čechů si přitom myslí, že homeopatie by měla být jejich zdravotníkem (lékařem nebo lékárníkem) nabízena stejně často nebo častěji. Co ale o homeopatii říkají vědecké výzkumy?

Homeopatie pod drobnohledem odborníků

Výzkumem homeopatie se od konce 90. let minulého století zabývá Homeopathy Research Institute (HRI), v jehož čele stojí fyzik a bývalý spolupracovník britského výzkumného centra Cancer Research dr. Alexander Tournier. Vědci se během experimentů v akreditovaných laboratořích po celém světě zabývají základními výzkumy na rostlinách, buňkách i zvířatech, a také klinickými studiemi. Jejich výsledky základního výzkumu prokazují, že homeopatické roztoky mají biologické účinky.

„Důkazů o účinnosti homeopaticky ředěných substancí je mnoho, počínaje fyzikálně chemickými experimenty až po pokusy na buněčných kulturách. Za zmínku stojí například experimenty s termoluminiscencí prof. Louise Reye, které byly provedeny velmi kvalitně, a jejichž výsledky jsou přesvědčivé,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Čupera, místopředseda Homeopatické lékařské asociace, který se věnuje kromě jiného i homeopatickému vzdělávání lékařů.

A jaké jsou zkušenosti lékařů?

Přínos homeopatie potvrzují i zkušenosti samotných lékařů. Stále více z nich ji využívá jako doplněk klasické medicíny či dalších terapií, nebo i samostatně: „Pro nás lékaře, kteří homeopatii používáme, jsou přesvědčivým argumentem pozitivní výsledky z každodenní klinické praxe. Přínos spatřuji zejména v prevenci a profylaxi (individualizované prevenci), dále při léčbě funkčních a psychosomatických potíží,“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace a dodává: „Homeopatická léčebná metoda je u Čechů stále vyhledávanější. Lékaři, lékárníci a další zdravotníci mají možnost vzdělávání v této oblasti například díky Homeopatické lékařské asociaci (HLA), která jako jediná v ČR garantuje odborné vzdělávání v klinické homeopatii. Naším programem projde každoročně okolo 90 lékařů a více než 100 lékárníků. Homeopatickou léčbu považuje za neodmyslitelnou součást zdravotní péče i Světová zdravotnická organizace (WHO). Od roku 1995 jsou homeopatické léky součástí Evropského lékopisu. Homeopatická léčiva jsou jasně definována regulačním právním rámcem EU (směrnice 2001/83/EC)."

Galerie

Související články

Zábava
Květnový úplněk podle čísel a hvězd: Pozor na zbrklé jednání a následky, které mohou mrzet

Květnový úplněk podle čísel a hvězd: Pozor na zbrklé jednání a následky, které mohou mrzet

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zdraví
Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Oprah Winfrey nestačilo jen držet dietu a cvičit. Zhubnout jí pomohla jedna překvapivá věc

Zábava
Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?