Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Fenomén Dr. Pimple Popper - už jste slyšeli o slavné dermatoložce?

Sandra Lee není jen obyčejná doktorka. Tuto populární dermatoložku znají celé Spojené státy jako hvězdu sociálních sítí, která je tváří vlastní úspěšné kosmetické řady. V jedné z epizod Keeping Up With the Kardashians o ní mluvila i samotná Kim. Tomu říkáme reklama!

Markéta Vörös | 13. 03. 2020

Sandra Lee na sebe v posledních letech upozornila jako Dr. Pimple Popper ve stejnojmenném pořadu lifestylové stanice TLC. Co stojí podle ní za fascinací vymačkávání pupínků a jak se opravdu pečlivě starat doma o pleť? 

Proč je váš pořad tak úspěšný?

Na tom pořadu je báječné to, že jde o podivný fenomén. Ten je ve skutečnosti založený na něčem, co vážně může být pro mnoho lidí šokující, drsné či dokonce odporné. Člověk by si myslel, že to lidi odradí, ale ve skutečnosti je to přitahuje, protože se opíráme o lidské příběhy.

Co vás na počátku inspirovalo, že jste začala vytvářet videa o své práci?

Byla to vlastně náhoda. Založila jsem si Instagram, abych dermatologický svět trochu představila široké veřejnosti. A pak jsem začala postovat věci jako odstraňování černých teček, což není nic, co bychom jako dermatologové běžně dělali. Samozřejmě víme, jak na to. Neděláme to, protože z lékařského pohledu to není nutné. Ale lidi to zaujalo a já jejich zájem zaregistrovala. Myslím, že tohle byl ten určující okamžik. 

Když jste byla dítě, snila jste o tom, že budete doktorka?

Naše rodina pocházela z lékařského prostředí, takže když jsem končila střední školu, bylo mi jasné, že jedna z možností je přihlásit se na medicínu. Zaprvé jsem to dobře znala, zadruhé se to tak trochu očekávalo. Rozhodně mě hodně ovlivnil otec, který je skvělý a oblíbený dermatolog. Spoustu věcí jsem se naučila právě od něj.

Nakolik vás to uspokojí, když nakonec vyléčíte nějaký opravdu hodně složitý případ?

Určitě to je dobrý pocit, když je po všem a dopadne to uspokojivě. Každý takový případ je stresující. Pacient pro mě je a vždycky bude nejdůležitější. Tím se vždy řídím na prvním místě. Protože to je člověk, který za přijde do ordinace a žádá mě o pomoc. Ve své profesi chci poskytovat tu nejlepší péči, jaké jsem schopná.

Jaký je nejdojemnější okamžik vaší kariéry? 

Pamatuji si spousty dojemných okamžiků. To je to, co mám na tom pořadu nejradši. Setkávám se s lidmi, kteří mi děkují za to, že jsem jim pomohla. Většina doktorů takové situace zažívá. Já mám navíc tu výhodu, že je mám zaznamenané a můžu si je kdykoliv přehrát. Budu se o tyto chvilky moci podělit v budoucnu s vnoučaty. „Podívej, udělala jsem něco, abych tomuhle člověku změnila život.“ To je asi to nejdojemnější. Děti, které pořad sledují – ať už tříleté, pětileté nebo desetileté – teď touží stát se dermatologem. To je pro mě největší odměna, třeba když za mnou přijde malá holčička a svěří se mi s přáním, že by chtěla být dermatologem. Na to jsem vážně hrdá.

Co je tak návykového na tom, když se díváte na vymačkávání pupínků?

Lidé tvrdí, že si u toho vážně odpočinou. Pomáhá jim to usnout či potlačit úzkost. To mi přijde fascinující. Myslím, že to souvisí s pocitem, že vracíte věci tam, kde mají být. Odstranění černé tečky nebo cysty je zároveň zbaví stresu. Má to šťastný konec, všichni jsou spokojení. Je to zajímaný fenomén a dříve jsem nad tím vůbec nepřemýšlela. Když jsem ale začala být aktivní na sociálních sítích, zjistila jsem, že existuji mnoho lidí, které opravdu hodně uspokojuje dívat se na vymačkávání pupínků.

Jaké jsou nezbytné kroky k péči o pleť podle vás, jakožto odborníka? 

Jednoznačně používání ochranného krému proti slunci. Obecně by je lidé měli používat daleko častěji, než tak činí. Já si třeba příliš často nemyju obličej. Každý by měl vědět, jaký má typ pleti, moje pleť je suchá a vím, že čím víc ji vystavuji vodě, tím bude vysušenější. Každý večer chodím spát s čistým obličejem. Držím se jednoduchého postupu a moc to nekomplikuju.

Jaké jsou typy projevů akné? 

Existují tři hlavní typy akné. První typ jsou černé a bílé tečky, kterým se také říká otevřené a uzavřené komedony. Bílá tečka je uzavřený komedon, který je překrytý vrstvou kůže. Když je otevřený a vystavený působení vzduchu, nečistot a buněčných zbytků, tak kožní buňky oxidují a ztmavnou. To je důvod, proč jsou černé tečky výraznější. Přítomnost bakterií, odumřelá kůže, tuk a buněčné zbytky, mohou vyústit ve vznik pustuly. Pustula (nebo zánětlivý pupínek) je druhou fází akné. Objeví se rudé boule, které většina z nás nesnáší. Jde vlastně o stav, kdy se pupínek dostane na povrch a pravděpodobně se brzy vstřebá. V pozdější fázi už hovoříme o vážnějších formách akné. Tito pacienti se potýkají s velkým množstvím bulek a cyst, což naznačuje, že zánět má původ hlouběji pod kůží. A to nám jako dermatologům dělá největší starosti, protože hrozí, že pacientovi zůstanou jizvy.

A co vymačkávání pupínků doma, jak se k tomu stavíte?

Nedoporučuji to. Ale znám to dost dobře od sebe, i od svého syna. Když jsem ho dnes ráno viděla, povídám mu: „Ty sis večer mačkal obličej, viď?“ A on řekl: „Ano.“ Protože měl několik červených bouliček. Je těžké to nedělat. Ta místa jsou citlivá a někdy vás to stresuje a nutí vás to si je mačkat. Nejlepší rada, kterou mám, je aspoň používat přípravek na ošetření akné. Něco, co obsahuje léčebnou látku, kterou aplikujete na konkrétní místo. Efekt to má dvojí. Skutečně to může pomoci akné vyléčit, ať už přípravek obsahuje antibakteriální složku nebo něco jiného. Zároveň vám to připomene, že si na to místo nemáte sahat. Když máte nutkání si mačkat obličej a cítíte na něm trochu krému, možná vám to připomene, že to dělat nemáte. Měli byste vydržet, až to přejde samo. 

 

Související články

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Krása
Nejkrásnější účes roku 2024 vhodný na dovolenou: Vytvořte si romantické plážové vlny

Nejkrásnější účes roku 2024 vhodný na dovolenou: Vytvořte si romantické plážové vlny