Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Malý pražský byt prošel zásadní proměnou, a to i přes omezený rozpočet

Návrh projektu i samotná realizace přeměny tohoto pražského bytu probíhaly během pandemie, takže tým designérů neměl jedinou možnost místo navštívit a nasát jeho atmosféru. Celý proces, od nápadu až po finální dokončení, probíhal na dálku. Jaký je výsledek?

Terezie Benoni | 11. 02. 2023

Kompletní rekonstrukci pražského bytu dostalo na starosti architektonické studio Alepreda architecture pod vedením Alessandra Predy a Nicoly Brasettis.  Zadáním bylo přetvořit prostory bytu o výměře 80 m². Byt měl původně pouze jednu ložnici a dvě koupelny, nevhodně orientované do velké vstupní haly. Byl v poměrně neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody – byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna/pokoj pro hosty – to vše s velmi omezeným rozpočtem,“ popisují počáteční stav architekti. „Naše řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru. Návrh pracuje s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravuje dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to je možné, využívá původní prvky – jako například dveře a podlahy. V bytě vzniklo i několik průhledů, které pomáhají prosvětlit tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá, funkční a rozpočtově přijatelná.“  Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih a díky tomu získala nově vzniklá pracovna okna. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní ale funkční. Denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a novou pracovnou/pokojem pro hosty. Druhým zdrojem denního světla je pak vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly. Jednoduchou kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha v palladiánském stylu.

Galerie: Rekonstrukce pražského bytu
Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce hradu Helfštýn zaujala celý svět

Druhá největší středověká stavba v Česku s historií sahající až do 14. století se pyšní novým kabátem. Hrad Helfštýn na Přerovsku propojuje historické prvky s nejmodernějšími materiály.
marianne.cz

Omezený rozpočet vedl k větší kreativitě

„Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše,“ vysvětlují autoři projektu. „Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb jsou dva. Jejich odstupňování je jednak jasně vizuálně odděluje od původního vybavení bytu; má ale i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů, nebo jako další úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a nově vestavěnými částmi, které jsou ponechány bílé.“ Škála materiálů použitých v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. „Všude, kde to bylo možné, jsme nechali původní dubovou podlahu přebrousit, a ošetřit novým povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od historických parket ve vzoru rybí kosti. Interiéry menších prostor (obě koupelny a kuchyň) jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají charakter.” Byt je jen řídce zařízený nábytkem. Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby; televizní stolek je český designový vintage kousek, jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami patří ke konvenčnímu českému designu, který lze nalézt ve školách po celé zemi. Většina dřevěných prvků je běžně k dostání v obchodech, ve výklencích ale fungují jako dělané na míru. Navzdory jeho skromné velikosti i rozpočtu mluví projekt hravým, kreativním a důsledným jazykem, který zve nově vkládané prvky k dialogu s původním historickým jádrem.


O studiu

Alepreda je moderní architektonické studio se sídlem v New Yorku a italské Brescii. Zaměřuje se na kompletní řešení v oblasti architektury a interiérového a produktového designu, které kombinuje s výzkumem. Zakladatelem studia je Alessandro Preda, architekt a designer nábytku narozený v Itálii. Studio klade silný důraz na řemeslo, tvoří návrhy napříč směry a využívá digitální modelování. „Při práci se tak prostor našeho studia stává modelovací dílnou, kde k otázkám designu přistupujme skrze modely, prototypy a zkoumání materiálů.“

Mohlo by se vám líbit

Starý větrný mlýn proměnili v dokonalý domov

Vysoko na kopci s výhledem na pobřeží Anglesey svítí Isla Windmill jako vysněné útočiště pro vyčerpané duše. Autentický interiér jen podtrhuje schopnost Angličanů vytvořit na jakémkoli místě stylové a pohodlné bydlení.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Byt
V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

Lidé a místa
Za zdmi se skrývá klenot: Ukrajinský byt v průmyslové budově ukrývá starobylé poklady i moderní technologie

Za zdmi se skrývá klenot: Ukrajinský byt v průmyslové budově ukrývá starobylé poklady i moderní technologie

Dům
Přeměna, která ohromí: Dvousetletý dům doplněný o fascinující moderní přístavbu

Přeměna, která ohromí: Dvousetletý dům doplněný o fascinující moderní přístavbu