Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům ze dřeva a korku, který byl postavený za pouhý týden, je skutečným mistrovským dílem

Info ikona
Dům ze dřeva a korku, který byl postavený za pouhý týden, je skutečným mistrovským dílem

Rodinný dům navržený s využitím klimatických strategií, jehož stavba byla provedena v dílně a dokončena na místě samotnými obyvateli. Tento projekt ztělesňuje moderní život na venkově a usiluje o skutečnou a hlubokou harmonii s přírodou.

Terezie Benoni | 15. 01. 2024

Dům z korku a dřeva se nachází na samotné hranici španělské vesnice Navajeda a přírodní krajinou, která nabízí panoramatický výhled na hory, obklopené klikatým potokem a orámovaný nádhernými, tyčícími se duby. Tento projekt ztělesňuje moderní život na venkově a usiluje o skutečnou a hlubokou harmonii s přírodou. Dům ze pera architektů ze studia gurea arquitectura cooperativa stojí jako abstraktní stavba v krajině s jednoduchým a kompaktním tvarem vyzařujícím současný styl. Fasáda je z korku a dřeva a dokonale ladí s okolím. Střecha z vlnitého plechu odráží klimatické změny kantabrijské oblohy. Navenek jedinečný, jednoduchý objem domu kontrastuje se složitostí jeho prostorového rozložení uvnitř.

Galerie: Dům z korku a dřeva
Mohlo by se vám líbit

Hotovo za týden a s minimálními náklady

Architekt Darío Cobo Calvo se rozhodl vnitřní prostor rozdělit pomocí galerie na dva. Jedna část domu funguje po většinu roku jako skleník a rozvádí teplý vzduch do obou částí domu. Kuchyň je jakousi spojnicí mezi oběma částmi domu a její půdorys je ve tvaru „H“. Využití prefabrikovaných a industrializovaných prvků usnadnilo jak vlastní výstavbu, tak srazilo cenu domu. Konstrukce a obálka je složená z laminovaných dřevěných rámů, které byly vyrobeny v dílně a převezeny na místo,  kde byly díly smontovány za pouhý týden. Dokončovací práce a část drobných prací si majitelé dokončili sami. Použití vrstveného dřeva ušetřilo nejen čas a peníze, ale také výrazně snížilo uhlíkovou stopu a spotřebu energie. Vylepšená izolace ve spojení s podlahovým aerotermálním vytápěním se rovná téměř nulové spotřebě energie. Obydlí, zasazené mezi venkovský život a přírodu, v sobě ztělesňuje řadu protikladů jako je: přirozené a umělé, industrializované a řemeslné, útočiště a svoboda.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku