Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Majitelé této zahrady vsadili na tradiční uspořádání, nechte se svést její barevnou poezií

Info ikona
Majitelé této zahrady vsadili na tradiční uspořádání, nechte se svést její barevnou poezií

Nejpestřejší sláva se rozvírá na svahu nad řekou, kam doznívá šplouchání peřejí. Každý ze záhonů, kolem kterých se do nedozírna ježatí hebounký trávník, je poutavou kompilací sošných keřů a něžných květin doplněných kapradím.

Terezie Benoni | 14. 12. 2023

V podmanivé krajině řeky Teviot na jižním pomezí Skotska láká k obdivu kus krásné minulosti, která se dochovala do našich dnů. Řeka Teviot je rozkošně obludná. Kroutí se jako úhoř a jiskří jako radost v dětských očích. Od jedné z jejích četných zákrut, kde lososi skáčou rybářům málem do náruče, se zvedá úbočí s trávníkem hebčím než kulečníkové plátno a na jeho vrcholu pyšně už celá staletí trůní panství markýze Michaela Ancrama. Dům, jemuž pět generací šlechtického rodu propůjčilo lehce eklektický sloh, převyšují duby a vzácný liliovník. Sprška stínu padající z korun přináší osvěžení cestou k terásce s vyhlídkou na pestrobarevnou scenerii připomínající mistrovský akvarel. Stejně jako malba, i tato zahrada s kořeny z dávné éry královny Viktorie vznikla po důkladném promyšlení a podle tradičních pravidel.

Galerie: Sázka na tradici
Mohlo by se vám líbit

Tajemná zákoutí a nežné květiny

„Usaď se a nasávej krásu prchavých okamžiků,“ vyzývá dubová lavička skrytá ve stínu tvarovaných tisů. Kolik šeptmých hovorů a hlasitých obdivů už asi zaslechla? Usnout na ní se nikomu nepodaří. Kdo by taky spustil oči z nádherné zmarliky, v jejíchž listech se od října bouří pigmenty v odstínu řepové šťávy? Výzvu být unikátní a hned tak se neokoukat splňuje do puntíku kniphofie alias mnohokvět. V oranžové je k nepřehlédnutí. Co do zářivosti jí šlapou na paty jeřabiny a psí víno šmírující za okny panského stavení. To jí dává punc předvídatelnosti. Nad puntičkářsky střiženým pažitem se zdvihají geometricky tvarované tisy vnášející intimitu do koutů s posezením. Oči i nos si pochutnávají na léčivkách v záhonech rozvržených po vzoru bylinkovišť u starých klášterů. S jistotou tu narazíte také na ovocný sad či parter z růží. Mezi jistotou a nudou však rozhodně nehledejte rovnítko. Jak by zahrada mohla působit fádně, když v ní čekají na objevení kuriózní mnohokvěty, exotické dříny nebo třeba nevšední „rozteklé“ hodiny z růžově nakvetlého vřesu, inspirované obrazem Salvadora Dalího? Tikot neslyšíte, zato cítíte, jak se vám každá vteřina zde strávená trvale vrývá do paměti.

Mohlo by se vám líbit

TEXT A FOTO: ADÉLA MCLINTOCK

Zdroj článku