Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Pojeďte s námi na projížďku Orient expresem napříč Evropou a nechte se přenést do jiného světa

Legenda o luxusním vlaku křižujícím Evropu, jehož interiér strčí do kapsy i ty nejkrásnější hotelové apartmány, je stále živá. Odhalte s námi tajemství jeho útrob a zažijte alespoň na dálku kouzlo Belle Époque.

Terezie Benoni | 25. 08. 2023

Orient expres je označení pro více železničních spojení mezi západní Evropou a Balkánským poloostrovem. Původně se jednalo o luxusní vlaky Mezinárodní společnosti lůžkových vozů CIWL spojující Paříž a Istanbul. Proslulým se Orient Expres stal také díky románu Agathy Christie Vražda v Orient expresu. Poprvé vyjel Orient expres z pařížského nádraží v úterý 5. června 1883. Vlak hotelového typu byl složený výlučně z vozů tehdejší 1. třídy, zejména z vozů salonních, jídelních a lůžkových. Jízdní doba na trase dlouhé 3186 km činila 69 a půl hodiny. Cestujícím byla v projížděných zemích nabízena místní jídla i folklórní vystoupení. Vedle luxusního vlaku byl na trase provozován i klasický rychlík s vozy všech tří tříd, který nabízel cenově výhodnější cestování. Po skončení první světové války byl Orient expres zaveden jako „train de luxe militaire“ a byl vyhrazen pouze pro přepravu politiků a vojenských hodnostářů. Pro civilní cestující byl od 15. dubna 1919 zaveden „Simplon-Orient-Express“, jehož trasa obcházela poražené Německo a Rakousko, krátce nato byly veřejnosti nabízeny oba spoje. Provoz Orient expres a Simplon-Orient expres narušila 2. světová válka a následná Železná opona. V omezeném provozu pouze do některých destinací jezdil spoj až do roku 2009. Po jeho zániku se rozhodlo několik společností na tento legendární spoj navázat a přestavěli vyřazené vagóny z 20. let 20. století, na luxusní železniční hotel splňující dnešní požadavky a vlaky opět křižují evropské metropole. Jednou z nich, která tento jedinečný zážitek nabízí, je společnost Belmond Group.

Akcentuje bohatství evropské přírody

Orient expres společnosti Belmond udržuje legendu stále naživu. Jeho luxusní vybavení a dekorace ve stylu Belle Époque vtáhnou hosty do atmosféry jedinečné elegance, která je vzorem okázalosti a pohodlí. Vlak brázdí evropské koleje od roku 1980. Interiér byl navržen s maximálním respektem k řemeslnému zpracování 20. a 30. let 20. století. Dva původní vozy byly zrestaurovány francouzskými řemeslníky a designéry. Design interiéru nabízí hostům zážitek, který spojuje historii s nejmodernějším komfortem, inspirovaným krajinou, kterou Orient expres projíždí. Interiéry oslavují bohatství evropské přírody: kultivované pláně, staleté lesy, horské masivy a ledová jezera. Apartmány s lesní tématikou evokují krajinu Černého lesa v jihozápadním Německu, kterým se projíždí na cestě z Prahy do Paříže. Další se vyznačují zeleným sametem a květinovou výzdobou připomínající cestu mezi Francouzskou riviérou a severní Itálií. Horské apartmány jsou poctou zasněženým vrcholkům rakouského masivu Arlberg. Jezerní apartmány vás zase přenesu na břehy švýcarského jezera Zugersee a italského jezera Como. Přepychové látky a nábytek jsou přímo inspirovány výtvory mistrů art deco, jako byli Majorelle, Dufrene, Leleu, Rousseau, Prou nebo Lalique. „Říká se, že “všechno se musí změnit, aby se nezměnilo nic“, a tak jsem se jídelníčkem i způsobem servírování co nejvíc přiblížil zlatému věku vlaku, který vznikl před více než sto lety,“ vysvětluje pro magazín Architectural Digest šéfkuchař Jean Imbert. Venice Simplon-Orient-Express jezdí od března do listopadu mezi hlavními evropskými městy a jednou ročně nabízí bájný přejezd z Paříže až do Istanbulu.

Zdroj: www.admagazine.fr, www.belmond.com

Galerie: Na projížďce Orient expresem
Zdroj článku

Související články

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro