Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Ilustrace Adriána Macha vás přenesou do jiného světa

Jedinečný rukopis slovenského ilustrátora poznáte na první pohled. Pod jeho značkou Mellow se kromě knih o oblíbené velrybě Gerdě a nového vydání Harryho Pottera skrývají také dekorace, postery, nebo ilustrované přikrývky.

Terezie Benoni | 18. 04. 2022

Kde se vzal příběh velryby Gerdy?

Při navrhování různých ilustrací pro značku s dětskými doplňky vznikla i postavička velryby. Zalíbila se mi natolik, že mě napadlo vymyslet její příběh a tak vznikl námět na dětskou knihu, kterou jsem pak i zrealizoval.

Jak jste se dostal k ilustraci?

Vždy jsem velmi rád kreslil. Dlouho jsem se věnoval grafickému designu profesionální a ve volném čase jsem začal zveřejňovat mé práce na Instagram. Ty se rychle zalíbily a začal jsem dostávat první zakázky na ilustrace. Postupně se z toho stala moje hlavní činnost a momentálně se jí věnuji zcela naplno.

Galerie: Svět ilustrací Adriána Macha
Info ikona
Dříve než kniha vznikl návrh ilustrací pro značku s dětskými doplňky. 

Adríán Macho žije a působí v Bratislavě. V roce 2018 se v Česku prezentoval svým autorským debutem, dětskou knihou Gerda, příběh velryby, kterou sám ilustroval.

Vaše obrázky jsou jedinečné svou hloubkou a originálním grafickým zpracováním. Jakou techniku ​​používáte?

Stejně rychle jak jsem dostával zakázky na ilustrace, jsem našel i svůj rukopis a obrázky se staly snadno rozpoznatelné. Vše kreslím digitálně ve photoshopu na grafickém tabletě perem a rukou. Snažím se, aby kresba nevypadala uměle a digitální, rád si hraji s barevnými paletami, světlem a stínem. Dost využívám i struktury a právě díky těmto detailům jsou mé ilustrace identifikovatelné.

Kdy vznikla značka Mellow?

Úplně první myšlenka vznikla před Vánocemi 2016, kdy jsem přemýšlel nad dárky pro mé blízké a tak jsem vymyslel, že bych pro ně vyrobil originální ilustrované a tvarované polštáře. Velmi se jim zalíbily a tak jsem se spojil s mým kamarádem, se kterým jsme se rozhodli vytvořit tuto značku a nabídnout takový produkt na trh. Celý proces trval přibližně půl roku dokud vznikla první kolekce tvarovaných polštářů ve vlastní malé dílně. Do prodeje přišly následně v listopadu 2017.

Info ikona
Pohodlné polštářky vznikly původně jako vánoční dárky pro Adriánovi blízké. 

Pohodlné polštářky vznikly původně jako vánoční dárky pro Adriánovi blízké. 

Co všechno dnes dětem i dospělým s dětskou duší nabízíte?

Kromě polštářů, které byly prvním produktem, dnes nabídka naší značky zahrnuje ilustrované přikrývky, různé doplňky jako tašky, batohy, dekorace do bytu, například postery a samolepky na zeď. Díky spolupráci s našimi skvělými partnery jsme naše ilustrace přenesly i na sedací vaky, kryty na mobilní telefony, ponožky. Jako poslední do našeho sortimentu vlastní výroby přibylo oblečení, které postupně rozšiřujeme a navrhujeme stále větší sortiment.

Kde berete inspiraci pro svou práci?

Velmi rád čtu knihy a ty jsou plné inspirace, stejně jako i celý svět kolem nás. Inspirace je všude kolem, stačí chodit s otevřenýma očima a nastartovanou fantazií. Mnohokrát stačí malý impuls, okamžik, který nastartuje velké věci. Samozřejmě je třeba hodně zkoušet, ne všechno vyjde, ale je třeba dát fantazii a tvořivosti šanci.

Info ikona
Malí námořníci si zamilují ilustrace i bytové doplňky s mořskými motivy.

Malí námořníci si zamilují ilustrace i bytové doplňky s mořskými motivy. Kromě toho ale pořídite také dekorace inspirované lesními zvířátky.

Napadlo vás, že by se příběh Gerdy dostal i na filmové plátno? 

Ano, je to pěkná představa, byl bych velmi rád, kdyby se to někdy podařilo. To však nedokážu zrealizovat sám a tak je třeba počkat na příležitost, kdy by se našel někdo, koho by příběh Gerdy oslovil natolik, aby se pustil do takového projektu.

Můžeme vaše výrobky někde vidět?

Pravidelně se účastníme na designových marketech během celého roku tak v Čechách i na Slovensku. Kromě toho naše výroby prodávají vybrané conceptové prodejny, jejichž síť se snažíme neustále rozšiřovat. Vyhledáváme spíše menší prodejny, kde je sortiment vybírán s ohledem na kvalitu a design.

Info ikona
S výrobky značky Mellow se můžeme potkat na různých design marketech v Čechách i na Slovensku.

S výrobky značky Mellow se můžeme potkat na různých design marketech v Čechách i na Slovensku, vedle toho jejich produkty nabízí vybrané conceptové prodejny.

Jak se ve Slovákovi probudila vášeň pro moře, mořské živočichy a námořníky?

Když jsem začínal ilustrovat, hledal jsem téma, která by se dala rozvíjet, dávala mi mnoho možností realizace a tak jsem přišel k moři a postupně všemu, co se s ním spojuje. Téma moře tak jako mě láká mnoho lidí. Vidíme v ní velkou otevřenost, klid, prostor a možnosti. Zároveň z ilustrátora pohledu poskytuje možnost hrát si s barvami, tvary, strukturami, světlem a stínem.

Adrián Macho

Adríán Macho žije a působí v Bratislavě. Kreativita a výtvarné techniky jej provázejí už od mala. Studoval uměleckou keramiku na střední škole v Modře. Dlouho se věnoval grafickému designu v reklamních agenturách a později i na volné noze. Jeho talent se ale nejvíce projevil, když začal ilustrovat. Důkazem je několik dětských knih, které se na Slovensku staly bestsellery a dostalo se jim i ocenění od čtenářů. V roce 2018 se v Česku prezentoval svým autorským debutem, dětskou knihou Gerda, příběh velryby, kterou sám ilustroval.

Zdroj informací: Adrián Macho

Info ikona
Soutěžte s námi o polštář s velrybou Gerdou!

Související články

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek