Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Vzkřísila klasickou dřevěnou hračku

Terezu Talichovou oslovil umělecký svět začátku 20. století především svým zodpovědným přístupem, kdy výrobě hračky předcházela idea, kresba a péče, která dnes, kvůli finančním nákladům, není běžná. Její hračky jsou originály a získala za ně nejedno ocenění.

Terezie Benoni | 11. 07. 2022

Po absolvování Ateliéru intermediální konfrontace konceptuálního umělce Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v roce 2004 se velmi brzy vrhla do reklamního businessu a jako art director působila v agenturách přes patnáct let. Své volné umění vystavovala velmi sporadicky. „Protože je to už nějakým způsobem mojí součástí, působím ve vybraných reklamních projektech i teď.  Po těchto úspěšných patnácti letech v komerční sféře jsem se rozhodla představit svůj projekt vysoustružených dřevěných sošek s autorskou malbou na jednadvacátém ročníku Designbloku.“ Právě tehdy projekt Tititi rezonoval mezi návštěvníky i napříč odbornou porotou, která Tititi ocenila titulem Nejlepší kolekce bytových doplňků. Navíc se projekt Tititi probojoval i do letošních prestižních cen Czech Grand Design a stal se finalistou v kategorii Objev roku.

Jak jste k výrobě figurek dostala?

Nefotím si moc selfie, ale kreslím si každodení zážitky. Takže k tomuto projektu Tititi vedla cesta přes moje kresby. Vizuální deník si vedu dodnes. Každý den jsem si nakreslila scénku, která byla nějak vyjímečná ten den, tzn., že kolegové, kamarádi i rodina se stávali a někdy i stávají předlohou pro mé figurky. Ten zlom z 2D kresby do výroby dřevěné figurky přišel pozvolna a realizovat jsem ho začala na začátku roku 2019.

Info ikona
Předlohou pro figurky se často stávají kolegové, kamarádi i rodina.

Předlohou pro figurky se často stávají kolegové, kamarádi i rodina.

Tvar i malba odkazuje na klasické dřevěné dětské hračky. Proč jste se inspirovala právě jimi?

Svět Artělu a hraček z té doby je zřejmě pro většinu lidí zapomenutý svět a je to škoda. Tento svět mě oslovil svým zodpovědným přístupem, kde hračce předchází idea, kresby a péče, která dnes, kvůli finančním nákladům, není běžná. Když se podíváte třeba hračku Minky Podhajské, Jezdec na zebře, tak je to v podstatě úžasná malá soška. 

Mohou skutečně sloužit i ke hraní?

Ano, určitě. Barva na dřevu je od certifikovaného výrobce. Navíc doufám, že s postupem času hračka Tititi se svým majitelem zůstane a on se za ní nebude stydět ani v dospělosti. 

Jak se vám pracuje se dřevem?

Tak už nejsem sama na celý proces, je to příjemné se věnovat jen kreativní části, takže ta fyzická část, soustružení dřeva, mi odpadla. Ale dřevo mi pořád přijde jako dokonalý materiál, je lehké, má různé tvarové zvláštnosti, může být i krásně barevné, je stále co objevovat.

Galerie: Figurky Tititi

Je následné kolorování technologicky náročné?

Na začátku, když jsem zkoušela různé laky a barvy a následné ošetření tak mi to přišlo skoro neřešitelné. Měla jsem jasnou představu, jak má barva působit a neustále se barva příliš vsakovala nebo naopak vůbec nedržela. Zkoušení mě stálo hodně sil a financí, ale podařilo se, takže momentálně už má svůj systém, který vyhovuje mé malbě a kresbě.

Od každého vzoru vzniká pouze jeden unikát?

Ano, každý objekt je jen jednou. Tovární šablony a zástupy výrobků mě děsí. I v programovém prohlášení Artělu z roku 1908 formulovali krásnou větu:...“chceme vzkřísit smysl pro výtvarnou práci a vkus v každodenním životě, každý předmět je dosti cenným, abychom se snažili nalézti mu v dobrém materiálu účelný tvar a krásný.“ V podstatě můj koncept shrnuje známá věta:
„Umění pro všední den.“

Info ikona
Tereza se snaží vytvářet „umění pro všední den.“

Tereza se snaží vytvářet „umění pro všední den.“

Chystá se spolupráce značky Tititi a klasické české značky Ton. Na co se můžeme těšit?

Nyní vyšel krásný katalog TON a na fotografiích můžete vidět Tititi ve stylingu Míšy Tomiškové, ze studia Dechem, toto spojení byl její nápad, za který ji moc děkuji. Samostatný katalog Tititi, kde bude zmapovaná první a druhá řada figurek bych ráda pokřtila v připravovaném POP-UP akci v holešovickém showroomu TON, kde budou vystaveny i hračky Tititi. 

Kde si můžeme vaše výrobky prohlédnout naživo?

Srdečně zvu na výstavu Czech Grand Design, do Galerie České spořitelny, v Rytířské ulici, Praha 1. A další místo, kde můžete vidět figurky je Centrum současného umění DOX v Praze 7, v showroomu Dox by Qubus a samozřejmě na oficiálním webu tititi.cz
 

Galerie: Spolupráce Tititi a značky Ton

Zdroj informací: Tereza Talichová, @tititi.cz/inst tititi_cz

Související články

Lidé a místa
Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u známé blogerky

Kuchyně na chalupě s puncem dávných časů u známé blogerky

Lidé a místa
Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Fascinující proměna vinařství Kolby v Pouzdřanech: Sjednocení historických budov přináší do vinné oázy neodolatelný šarm

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Lidé a místa
Spěte vedle Moneta a Rodina: Nenechte si ujít příležitost přenocovat v pařížském Musée d’Orsay

Spěte vedle Moneta a Rodina: Nenechte si ujít příležitost přenocovat v pařížském Musée d’Orsay