Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Kouzelný úkryt mezi kopci: Moderní architektura uprostřed kopců nabízí klid, který dnes jen tak nenajdeteii

Na dohled od města, ale přitom v srdci přírody. Jen pár kilometrů od Poličky stojí výjimečné místo, které spojuje moderní architekturu, tradici i respekt k okolní krajině. Vílly na Vršku nejsou klasickým ubytováním, jsou spíš zážitkem, návratem k jednoduchosti a klidu, který v dnešní době často postrádáme.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 18. 12. 2025

Vílly na Vršku stojí na návrší v podhůří Orlických hor s výhledem do krásné přírody. Vychází z tvarů okolní krajiny a nijak neruší ráz místa. Vše je promyšlené do posledního detailu, ať už jsou to masivní materiály, jemné textilie nebo funkční detaily pro maximální komfort. Myšlenka na vznik Vílly na Vršku se zrodila z osobní zkušenosti. Její zakladatelé často cestovali s rodinou, ale nikdy nenašli ubytování, které by splnilo všechny jejich představy o ideálním místě pro společný čas. „Buď chybělo dostatek ložnic, nebo chybělo společné zázemí, kvalitní kuchyně či soukromé spa. Toužili jsme po prostoru, kde se dá hrát, tančit, odpočívat i trávit večery pohromadě, a přitom si každý může dopřát i chvíli klidu,“ popisují na svých stránkách. A tak se rozhodli postavit místo, které by všechny tyto představy naplnilo. Na projektu spolupracovali s architektem Kamilem Štajglem, detaily ladil Zdeněk Štěpánek a celou realizaci vedla projektová manažerka Zuzana Vaňousová. Výsledkem je prostor, který spojuje komfort, estetiku a přirozenost. Tečku za osobitým charakterem dává interiér, který zdobí koberce od Anny Štajglové.

Galerie: Kouzelné Vílly na Vršku
Mohlo by se vám líbit

Utekli do Itálie a proměnili skálu ve snové bydlení: Češi vytvořili na Sicílii ubytování, které si zamilujete

V sicilském městečku zapsaném na seznamu UNESCO vznikl ubytovací projekt, který propojuje barokní kulisy, pomalý životní styl a interiér, ve kterém má každý detail příběh. Casa Blanca není jen místo k přespání – je to zážitek pro všechny smysly.
marianne.cz

Dům, který dýchá s přírodou

Vílly na Vršku nejsou jen architekturou zasazenou do krajiny, jsou jejím přirozeným pokračováním. Dům stojí na kopci, který doslova i obrazně dává nadhled. Jeho organické linie vycházejí z tvarů okolní krajiny a díky promyšlenému designu působí, jako by se rodil ze země. Uvnitř vás přivítá poctivost materiálů. Masivní dřevo, hliněné omítky, jemné textilie a měkké linie vytvářejí útulné prostředí, ve kterém se přirozeně zpomaluje. Dominantou prostoru je masivní kulatý stůl, kam přirozeně směřuje všechen život domu od ranní kávy po rodinné večeře či dlouhé večery s deskovkami. Každá ze tří ložnic má svou osobitost a vlastní atmosféru: mechová, travnatá a růžová. Každá je jiná, ale všechny propojuje klid, barvy přírody a hřejivost. Vše doplňuje soukromá koupelna s hliněnou omítkou a oblinami, které prostoru dodávají měkkost a teplo.

Luxus v přirozenosti a dokonalý klid

Kuchyně zde je promyšlená do posledního detailu. Je plně vybavená pro vaření i společné chvíle, a přitom přirozeně propojená s obytným prostorem. K dispozici jsou dvě myčky, horkovzdušná i mikrovlnná trouba, kávovar, americká lednice, výčep na pivo či limonádu i kompletní vybavení pro nadšené kuchaře. O dokonalý odpočinek se postará wellness zóna: vyhřívaný bazén se slanou vodou a posuvnou střechou umožňuje koupání za každého počasí. K tomu sauna s relaxační částí, kde si můžete zvolit mezi klasickou finskou nebo jemnější infrasaunou. Děti i dospělí ocení přírodní kamenné brouzdaliště, kde voda ožívá pod rukama a tvoří malé potůčky a jezírka. Vílly na Vršku tak nejsou jen ubytováním, jsou splněným snem o místě, kde se propojuje krása, klid a radost ze života. Místem, které vzniklo z opravdové potřeby vytvořit prostor pro rodiny, přátele i jednotlivce, kteří chtějí na chvíli uniknout světu a nadechnout se.

Zdroj: amazingplaces.cz

Ještě mnohem víc inspirace a nápadů vás čeká v aktuálním vydání Marianne Bydlení, které najdete na stáncích i online!

Mohlo by se vám líbit

Zapomenutá plavírna v Otovicích se po letech chátrání znovu probouzí k životu. Nabídne stylové ubytování, kulturní centrum a místo pro setkávání

Kousek od Karlových Varů, v osadě Otovice, obnovili architektonickou perlu a historický areál bývalé plavírny kaolínu z roku 1892. Po desetiletích chátrání dnes proměněný industriální prostor pulsuje životem. Historie, pečlivá rekonstrukce a plány na ubytovací i kulturní využití se prolnuly v jedinečný celek, který dýchá minulostí a zároveň ukazuje zářivou budoucnost.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×