Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

V bublinách můžete žít se zvířaty i rostlinami v dokonalé harmonii

Info ikona
Cocoon Treehouse byl navržen pro zámek Vibrac ve Francii

Cocoon Treehouse byl navržen pro zámek Vibrac ve Francii, kde lidé, zvířata a příroda fungují v dokonalé v harmonii. „Kokon“ není jen domeček na stromě, ale manifest nového způsobu života, který respektuje životní prostředí a všechny živé bytosti.

Terezie Benoni | 11. 07. 2022

Nizozemští architekti ze studia SCORE Architecture vstoupili do prestižní soutěže Young architects competition (YAC) s odvážným návrhem. Rozhodli se vytvořit dokonalé prostředí, které bude vyhovovat lidem, zvířatům, ale také rostlinám. Pro stanoviště svých kokonů vybrali zámek Vibrac ve Francii. Cílem designérů bylo vytvořit takové místo, kde může místní flóra i fauna volně koexistovat a člověk si bude moct užívat jejich bezprostřední přítomnost. Vznikly tak dva moduly, které zdůrazňují krajinu zámku Vibrac, podtrhují a respektují jak staleté lesy, tak kouzlo místní řeky.

Raději na stromě nebo na vodě?

Jeden modul visí ze stromů, zatímco druhý jemně plave na řece. Jednotlivá roční období pak výrazně mění také vzhled kokonů, protože jsou vyrobené tak, aby mohly porůst rostlinami. Vnitřní prostor nabízí jedinečný zážitek z krajiny a je prostoupený zvuky vody a lesů. Jednotlivé místnosti jsou slepené dohromady a vytváří soukromí pro lidi i zvířata. Interiér místností je vyroben z dřevěných prvků, dominantním materiálem je bambusová konstrukce. Oba moduly jsou sice formálně a konstruktivně konzistentní, jejich kompozice, velikost i otvory jsou ale variabilní. Jeden z kokonů je pomocí systému napnutých lan zavěšen mezi vzrostlé stromy, zatímco druhý modul je ukotven v řece a vznáší se na vodní hladině. Vnější plášť z konopné síťoviny je ideálním stanovištěm pro mikroorganismy a hmyz a vytváří tak „živé krajinné plátno“.

Zdroj informací: SCORE Architecture

Info ikona
Cocoon Treehouse byl navržen pro zámek Vibrac ve Francii