Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Manželé si přáli Itálii na Moravě, tak si ji vytvořili ve vinařské uličce

Možná vám to přijde jako klišé. Veronika a Zbyněk mají společně pět dětí, o které s láskou pečují, ale po řadě let na rodičovské dovolené se chtěli pustit do jiného velkého projektu – láska k Itálii je přivedla k myšlence vytvořit penzion, pro který našli prostor ve vinařské vesničce Strachotín hned vedle Nových Mlýnů.

Terezie Benoni | 14. 06. 2023

„Teď na jaře se mi to živě vybavuje. Přijeli jsme na prohlídku domu vedle přehrady. Svítilo tady sluníčko, po stezce proudili cyklisté a někteří tady odpočívali a sledovali hladinu a kopce Pálavy. Říkala jsem si, že takhle nějak si představuju promenádu na Lago di Garda, úplně mě to okouzlilo,“ vzpomíná Veronika Kolegárová na moment, který prakticky rozhodnul o tom, že se zrodí malý útulný penzion s názvem La Strachec. Jen to chtělo trpělivost, příprava projektu zabrala šest let. Manželé, kteří bydlí nedaleko od Strachotína v Hustopečích, měli v některých věcech od začátku jasno. Chtěli vytvořit místo, kde se budou o hosty starat přesně tak, jak by si oni představovali, že bude pečovat někdo o ně. Sami si občas potřebovali jen tak ve dvou oddechnout od rodinného shonu a přesně takové útočiště chtěli vytvořit jiným. A o tématu Itálie mezi nimi také nebylo sporu. Oba ji milují, oběma se líbí ta žhavost letních nocí i vzduch proudící od vodní plochy a kopců. Jen ve Strachotíně se o to nestará středomořské klima a horská jezera, ale prostředí chráněné krajinné oblasti známé svojí hřejivostí a vodní kolos Nové Mlýny.

Galerie: Lago di Garda na jižní Moravě

Dva domy v jednom

Příjemné prostředí vinařské vesnice jde ruku v ruce s interiérem samotného penzionu, jehož mottem je poskytování hotelového pohodlí. Kolegárovi se sice před zmíněnými lety byli podívat na jeden dům, nakonec se ale situace vyvrbila tak, že později byl na prodej ještě i vedlejší, a tak oba spojili a získali ještě víc prostoru. Jejich penzion dnes tvoří pět jednotek, dvě opravdu jen pro páry hledající klid a soukromí, a tři pro čtveřici, třeba dva páry kamarádů, kteří sem vyráží za tolik oblíbenou cyklistikou. Vnější návrh domu je dílem pana Cabala, vnitřní celý z rukou a hlavy paní domu. „Práce na rekonstrukci a vyřizování povolení se na konec protáhly na delší čas, než jsme čekali, a pak přišel ještě covid. Nejdřív jsem z toho byla smutná, chtěli jsme otevřít co nejdřív, ale pak jsme to vzali jako příležitost to opravdu vyladit do posledního detailu,“ líčí Veronika, která strávila stovky hodin vybíráním jednotlivých kousků nábytku. Každý pokoj vyladila jinak, každý má jinou atmosféru. „V jeden moment nám pořád přicházely jednotlivé kousky, které jsme zatím ukládali do skladu a manžel se mi smál, že ani nemůžu vědět, co kam patří. Ale já jsem v tom opravdu měla jasno, přesně jsem měla v hlavě obrázky, co kam půjde a jak to vedle sebe bude vypadat.“

 

Mohlo by se vám líbit

Rodinný dům v minimalistickém skandinávském stylu nabízí vzdušnost i pohodlí

Mix útulnosti a pohodlí, dokonalý balanc mezi estetikou a funkčností. Takový je rodinný dům postavený u břehu jednoho ze švédských jezer.
marianne.cz

Snídaně jako zážitek

Dnes je to právě majitelka domu, kdo je jedním z mála lidí, se kterým se hosté přímo v apartmánech potkají. Na původní myšlence odpočinku a ubytování v soukromí se nic nezměnilo, právě Veronika je ale ta, kdo se hostům stará o tolik oblíbené snídaně. Penzion otevřel na podzim a ihned se stal součástí nabídky Amazing Places. Po týdnech prvotního rozjezdu a drobném ladění už mají Kolegárovi v hlavě další rozvoj. Tedy, oni ho mají v hlavě od začátku, jen se znovu klasicky čekalo na administrativu. Ze snídaňového baru se přes den stane kavárna pro kolemjdoucí, cyklisty a turisty, aby se mohli při putování kolem Nových Mlýnů zastavit na něco k zakousnutí, skleničku prosecca nebo zmrzlinu. „Mám z toho ohromnou radost a cítím velkou seberealizaci. Někdy v týdnu, když máme méně hostů, mě napadne, že k snídani nemusíme chystat tu úplně největší nabídku, ale pak mi to stejně nedá. Chci, aby si to tu lidé opravdu užili, aby měli dojem, že dostali úplně všechno,“ líčí zapáleně blondýnka, která v sobě nezapře pečovatelskou povahu matky pět dětí.

Zdroj informací: Veronika Kolegárová, La Strachec, lastrachec.cz

Mohlo by se vám líbit

Původně hřbitovní kaple a vrátnice dostala po letech chátrání moderní kabátek

Budovy postavené už v roce 1865 dlouhé roky zely prázdnotou, a dokonce chvíli sloužily jako veřejné toalety. To už naštěstí neplatí. Nová přístavba z pera architektů Simon Gill Architects vytváří dynamický vztah mezi starým a novým.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb: Ačkoli to zní jednoduše, nebylo to tak snadné

Bydlíme v nájemním bytě, ale interiér jsme si mohli přizpůsobit podle našeho vkusu a potřeb: Ačkoli to zní jednoduše, nebylo to tak snadné

Lidé a místa
Na návštěvě v chalupě z 16. století: Michal s Terezou usedlost v Bezovém údolí přestavěli na místo, kde se plní sny

Na návštěvě v chalupě z 16. století: Michal s Terezou usedlost v Bezovém údolí přestavěli na místo, kde se plní sny

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Byt
Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů

Nábytek z řetězce a proměna za minimální rozpočet: Proč tento malý pražský byt s jelenem přitahuje stovky hostů