Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Jaká jména zazněla během slavnostního vyhlášení ocenění Czech Grand Design 2023?

Info ikona
moser

V Praze ve Stavovském divadle, se opět konal inspirativní a slavnostní večer plný umění a designu. Při této příležitosti byly předány prestižní ceny Czech Grand Design za rok 2023. Tento ročník se podle výsledků nesl ve znamení inovace, estetična a pokračování tradičního uměleckého řemesla. Vrcholem večera bylo vyhlášení Designéra roku, kterým se stal Jan Plecháč. Ten byl navíc oceněn i jako Grand designér roku 2023, moment, kdy byl Jan Plecháč oceněn titulem nejen Designér roku, což ukazuje na jeho významný příspěvek na pole českého designu.

Promotion | 6. 03. 2024

Poctivé řemeslo může být moderní 

Jan Plecháč, umělecký ředitel renomované karlovarské sklárny Moser, dokázal svým jedinečným přístupem skloubit poctivé řemeslné tradice s novátorskými vizemi. Jeho práce, včetně fascinující vázy Abyss, elegantní kolekce Harmonic a kolekce váz a nápojového skla nesoucí název Duše lesa, reflektují jeho hluboký respekt k tradici společně s vášní pro přinášení nových a originálních řešení do světa skla. Toto spojení tradičních hodnot a moderního myšlení vás možná bude inspirovat k zařazení těchto uměleckých děl do svých domovů. 

„Designér Jan Plecháč se své role uměleckého ředitele firmy Moser, jímž se stal v roce 2022, chopil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, jímž je dlouhodobě fascinován, s respektem k řemeslu a zároveň s entuziasmem jemu vlastním, se smyslem pro citlivou inovaci a originální design,“ poznamenala za Akademii designu ČR, kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová. 

Info ikona
Moser Duše lesa

Legenda z našich domovů

Večerní událost rovněž vzdala hold velikánům českého designového umění, přičemž pozornost byla zaměřena na Jiřího Jiroutka, jehož jméno bylo in memoriam zařazeno do Síně slávy českého designu. Jeho legendární přínos, ztělesněný ikonickou řadou nábytku U-450, spojil praktičnost, dostupnost a estetickou atraktivitu, čímž vytvořil v českých domácnostech nezapomenutelnou stopu.

„Jiří Jiroutek byl a je hvězda, přestože je jeho jméno známé mimo oblast designu jen málokomu. Neprávem. Stihl totiž proměnit podobu české domácnosti k lepšímu i v nesnadných podmínkách socialistického režimu. O tom se může dnešním designérům jen zdát,“ doplnila Michaela Kádnerová, kurátorka Moravské galerie v Brně a členka odborné poroty Akademie designu ČR. Cenu převzal Jiroutkův prasynovec Antonio Carlini. 

Info ikona
Jiří Jiroutek

Rozmanitost odvážných talentů 

Ceny Czech Grand Design 2023 odhalily nejen šíři talentu v české designové komunitě, ale také rozmanitost oblastí, ve kterých čeští designéři excelují. Od módního designu přes design šperků, grafický design až po fotografii a ilustraci, každá kategorie přinesla překvapivé vítěze, kteří posouvají hranice svých oborů.

V kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Vítka Škopa. Digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách. „Učebnice i předchozí produkty Vividbooks velmi nápaditým způsobem propojují svět online a svět fyzický, reálný. Z grafického zpracování učebnic čiší energie a optimismus, žákům přináší vzdělávání hrou. Nejdůležitější ale je, že to nekončí jen u krásně zpracovaných učebnic: Autorům a vývojářům se také daří učebnice dostávat do škol a k učitelům,“ řekla Jana Vinšová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a ředitelka organizace CZECHDESIGN.

Info ikona
Vivid books

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos z široké konkurence 17 nominací uspěla originální stavebnice TOTEMO designérky Adriany Koldy. „TOTEMO podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost, jemnou motoriku a kreativitu, a to nejen u dětí, ale i dospělých. Zaujme organickými tvary, výraznými barvami a jednoduchým, a přitom důmyslným, principem sestavování. Nabízí tolik možností skládání prostorových obrazů a soch, ať už abstraktních či realistických, kolik jen vám fantazie dovolí. A výsledný objekt vždy působí krásně. Projekt TOTEMO klade od začátku důraz na ekologii a udržitelnost. Zatímco spojky jsou vytištěny na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, stavební dílky jsou vyrobeny z dřevěné překližky potištěné ekologickými barvami,“ přiblížila členka odborné poroty Akademie designu ČR, kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Info ikona
stavebnice Totemo

Vítězové Czech Grand Design 2023

Designér roku 2023, Cena Ministerstva kultury ČR
Jan Plecháč / váza Abyss, kolekce váz Harmonic a kolekce váz a nápojového skla Duše lesa (Moser)

Módní designér roku 2023
Boris Kráľ / kolekce Salon de Nuit a róba pro Danielu Kolářovou

Designérka šperku roku 2023
Klára Marie Bliss / kolekce Banshee

Grafický designér roku 2023
Vividbooks (Vítek Škop) / pracovní sešity a interaktivní učebnice pro základní školy

Fotograf/ka roku 2023
SHOTBY.US / cover a editorial k albu Šťastné dieťa pro Katarzia, kampaň pro festival Tanec Praha, fotografie kolekce ~1 hour pro Yaru Abu Aatayu a kolekce šperků Zdeňka Vacka pro Swarm Mag

Ilustrátorka roku 2023
Magdalena Rutová / ilustrace autorské knihy Já, chobotnice (Baobab) a ilustrace knih Čavargoš / Tulák (Tera Fabiánová, Milena Hübschmannová, KHER) a Rajčaťáci a Banáni (Petr Váša, HOST)

Výrobce roku 2023
Moser / kolekce váz a nápojového skla Duše lesa (Jan Plecháč)

Objev roku 2023
TOTEMO / kreativní stavebnice z recyklovaného plastu (spolupráce: Pitoresq)

Síň slávy
Jiří Jiroutek (30. 1. 1928, Pardubice – 24. 5. 2023, Praha), designér, autor série nábytku U-450

Info ikona
JIří JIroutek

Podpora a uznání

Akademie designu ČR, která za udílením cen stojí, také zdůraznila význam podpory a uznání designu jako nezbytné součásti našich životů a kultury. Český design, který oslavuje krásu, inovaci a kreativitu, pokračuje ve svém poslání inspirovat a obohacovat nejen českou, ale i mezinárodní designovou scénu.

Czech Grand Design 2023 byl jako už tradičně večerem, kdy se všechna významná jména českého designového průmyslu sjednotila, aby oslavila své úspěchy a připravili tak půdu pro další rok plný novinek. A jak řekl ministr kultury ČR Martin Baxa, "Design je životním stylem i potřebou – a často neuvědomovaným formativním prvkem našich životů."

Měření