Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Tentokrát zvítězily v Czech Grand Design 2022 čerstvé tváře

Info ikona
nábytek

Czech Grand designéry se stalo duo Lexová & Smetana. Do Síně síně slávy českého designu vstoupil – in memoriam – průmyslový designer Otakar Diblík.

Promotion | 27. 03. 2023

Nová jména designu

Výhru nejprestiženějšího ocenění pro české autory a designéry převzala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana a stala se tak Grand designéry roku 2022. Duo zaujalo kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro královéhradeckého výrobce čalouněného nábytku, firmu Polstrin.

Za celoživotní přínos oboru byl do Síně slávy českého designu uveden Otakar Diblík (1929-1999), který významně ovlivnil podobu dopravních prostředků Československa. V dalších 8 kategoriích si vítězové převzali historicky nejhlasitější trofeje – hliníkové řehtačky z dílny loňských Grand designérů, studia Vrtiška & Žák. Záznam z předávání cen bude volně ke shlédnutí v iVysílání České televize.

Vlastní malý velký svět

Vítězná dvojice, designéři Terezie Lexová a Štěpán Smetana se potkala při studiu Produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a pod společnou značkou tvoří už od roku 2018. „Jako děti jsme si stavěli schovávačky ze sedáků a peřin uprostřed obývacího pokoje a tvořili si tak svůj vlastní malý svět. Ve vlastním hravém světě jsme se ocitli i při navrhování nové kolekce pro Polstrin, kdy jsme jednotlivé polštáře skládali a volně tvarovali k sobě, výsledkem čehož byla kolekce Hide and Seek,“ popsali Grand designéři roku 2022.

Info ikona
POlstrin

Výrobcem roku se stala firma AMPLLA

Cenu Ministerstva průmysu a obchodu, výrobcem roku je firma AMPLLA, která revolučně pojala hasicí přístroj HUSSECHUCK a SHIELD. Hasicí přístroj v podobě průmyslových lahví tak po 150 letech proměnil v uživatelsky i esteticky přívětivé umělecké dílo.

Info ikona
hasicí přístroj

Objevem roku je Alena Konečná

Akademie designu ČR vybrala diplomový projekt Hledání světla. Jde o fototerapeutické svítidlo, které pomáhá předcházet obtížím z nedostatku denního světla, depresím a poruchám spánku. Zároveň má ale uplatnění jako běžný stolek s přídavným světlem. „Projekt lze vnímat i jako reakci na téma světelné hygieny, jejíž popularita v poslední době sílí. Podle posledních výzkumů se pro zdravý spánek doporučuje ve večerních hodinách svítit směrem do podlahy s přidanou červenou spektrální složkou. I tyto možnosti nabízí nastavení svítícího stolku Seeking Light, a to včetně funkce přizpůsobení teploty chromatičnosti a určení vhodné polohy pro svítící desku,“ doplnila novinářka Eva Slunečková.

Info ikona
svítidlo

V grafickém designu uspěl projekt Čitelná Praha

Grafické studio Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) ve spolupráci s ateliérem A69 architekti a písmolijnou Superior Type vytvořilo komplexní navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu města Prahy, který se v letošním roce začne implementovat do veřejného prostoru města. Tento tým tak navázal na původní práci autorů Jiřího Rathouského a Rostislava Vaňka a navrhl moderní, sofistikované a flexibilní řešení pro pražskou MHD.

Info ikona
Čitelná Praha

Ceny Czech Grand Design 2022 – Vítězové

 

GRAND DESIGNÉŘI 2022: Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin) DESIGNÉR ROKU – Cena Ministerstva kultury ČR: Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU: Liběna Rochová / kolekce Inside 23

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU: Dick Wolf / kolekce MARINA

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU: Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)

FOTOGRAF ROKU: Iryna Drahun / fotografie pro Sing Sing Soundsystem, The Melancholy of Marissa Cooper, film The Mácha a Julii Béna

ILUSTRÁTOR ROKU: Jindřich Janíček / ilustrace autorské knihy Na západ severozápadní linkou (Paseka) a knih Lampička (Annet Schaap, Baobab), Bitva o diamant (Bára Dočkalová, Raketa) a Ztracený svatý (Ondřej Horák, Alexandra Kusá, Take Take Take, SNG)

VÝROBCE ROKU – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: AMPLLA / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)

OBJEV ROKU: Alena Konečná / Hledání světla – fototerapeutické svítidlo

DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO DESIGNU BYL UVEDEN: Otakar Diblík (1929–1999)

Měření