Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Uklízejte pomocí ovoce a zeleniny, z jejich účinků budete nadšení

Info ikona
Vyrobte si doma přírodní čistící prostředky

Trendem je používat v domácnostech stále méně chemie. Chemické čistící prostředky se totiž dají hravě nahradit těmi přírodními, které váš domov navíc krásně provoní.

Terezie Benoni | 15. 06. 2023

Citron, cibule, rebarbora, okurka či grapefruit. Jak nám dokážou pomoci? Citron je všestranným pomocníkem a vaši domácnost zbaví jakýchkoli nečistot. Navíc krásně voní. Výroba jednoduchého čistícího prostředku právě z citronu zabere chvilku a stojí doslova pár korun. Leštěnku vyrobíte smíchání jednoho šálku olivového oleje a půl šálku citronové šťávy. Univerzální citronový čistič zase vytvoříte tak, že smícháte citronové slupky s panákem vodky, hrnkem vody a octa.
 Se zašlou špínou si dokáže poradit cibule. Když cibulí vytřete vnitřní stranu zašlého nádobí, vrátíte mu rychle zašlou krásu. Stejně tak může cibule pomoci s mytím oken. Nejdřív okna přetřete cibulí a pak octovou vodou. S okny a zrcadly si umí poradit také salátová okurka. Když okurkou například potřete zrcadlo v koupelně, už se nebude mlžit. Cibule dokáže pohltit nežádoucí pachy, ale i bakterie, viry a toxiny. Stačí ji rozkrojit na půl a položit do interiéru. Je nutné ji každý den měnit.

Info ikona
Uklízejte pomocí ovoce a zeleniny, z jejich účinků budete nadšení
Mohlo by se vám líbit

Banány místo leštěnky

Že se dá uklízet právě s banánem, by napadlo jen málokoho. Přitom právě banánové slupky umí vyleštit kůži, nebo listy pokojových rostlin, které navíc báječně vyživí. Samotný banán můžete rozmačkat a použít ho při leštění dřevěného nábytku. Po nanesení banánu přetřete čistým hadříkem a uvidíte, jaké vás čeká překvapení. Podobně jako citron, můžete využít v domácnosti i grapefruit. Stačí ho smíchat s vodou, octem a sodou a vytvoříte úžasný přírodní čistič, který nejen dezinfikuje, ale i krásně vonní. S rezavými předměty zatočí kyselina šťavelová, kterou najdeme například v listech rebarbory. Když ji povaříme v zarezlých nádobách, rez po chvíli zmizí a nádobí se znovu rozzáří novotou.

Info ikona
Uklízejte pomocí ovoce a zeleniny, z jejich účinků budete nadšení
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku