Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

3 módní rady návrhářky Vivienne Westwood, které se hodí k současným trendům

Jméno Vivienne Westwood je ve světe módních návrhářů naprosto ikonickým. Tato žena totiž inspirovala další velikány (například Karla Lagerfelda), oblékala některé členy královské rodiny, známé herce i zpěváky a je považovaná za matku punkového stylu. I když tu s námi už není, její odkaz přežívá dodnes.

Tereza Čaladi | 4. 04. 2024

Výhodou umělců je, že s námi žijí navždy. Vivienne Westwoodu by v pondělí 8. dubna oslavila 83. narozeniny. Z toho důvodu máme za to, že je na místě připomenout, kým byla a čím se od ní i dnes můžeme inspirovat. Můžeme začít tím, že byla úspěšná až do samého konce svého života. Začátkem roku 2022 (na jeho konci zemřela) obsadila čtvrté místo na žebříčku nevlivnějších umělců ve Velké Británii za posledních 50 let.

Vliv Vivienne Westwood

V 70. letech začínala její kariéra, a sice když se stala jednou ze zakladatelek punkové módy. V té době tvořila oděvy, které odrážely ekonomické, sociální a politické kontexty tehdejší Británie, což se shodovalo s rozčarovanou mládeží, která vyvinula jedinečný styl oblékání a hudební výraz, který byl okamžitě rozpoznatelný díky jeho estetice a zvuku. Chtěla svými návrhy šokovat a vyvolat reakci, což se jí až nadmíru dařilo. Zanedlouho si tak se svým manželem Malcolmem McLarenem otevřela butik. Její návrhářský styl se za její kariéru ale dost proměnil, nezůstala pouze u punku.

První módní kolekce Westwood a McLarena, která byla představena médiím a potenciálním mezinárodním kupcům, nesla název Pirate kombinovala šaty z 18. a 19. století, britskou historii a textil s africkými potisky. Zahrnovala tak například ručně potištěné bavlněné šaty.

Sama potom vstoupila do éry, kterou nazvala jako „nová romance“. V té době se inspirovala například baletem a navrhla zkrácenou verzi viktoriánské sukně krinolíny. Začlenila také límce na krku, korzety i kalhoty různých délek.

Po roce 2000 bylo oslovena, aby navrhla akademické šaty pro vysokou školu a následně navrhovala i uniformy pro ženskou posádku britské letecké společnosti Virgin Atlantic a další. Využila k tomu přitom i udržitelné materiály.

Nakonec si založila vlastní společnost a její značka se objevila například i ve filmu Sex ve městě, kde měla hlavní hrdinka Carrie její svatební šaty na focení. Návrhováním svatebních šatů se totiž také zabývala.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte ikonické módní návrháře a návrhářky?

Jistě jste někdy slyšeli jména jako Dior, Chanel či Versace. Výrazně se podíleli na formování módního světa. Otestujte, jak dobře tyto a další módní návrháře a návrhářky znáte.
marianne.cz

3 módní rady Vivienne Westwood, které se hodí k současným trendům

Rozhodně tak je spoustu věcí, kterými se lze od ní inspirovat, a to i dnes. Kromě její historie se hodí ale i vyloženě její rady, které jsou všeobecně známy, jelikož je nejednou pronesla:

1. Kupujte méně a vybírejte dobře.

Udržitelná móda je dnes velkým tématem, ale vždy byla důležitá. Westwood to věděla a kladla na to důraz ve svých kolekcích.

2. Noste košili zezadu dopředu.

Dalo by se skutečně říct, že Vivienne Westwood předběhla svou dobu. Právě tento styl nyní totiž bývá čím dál tím víc populární. Ona ho tehdy navrhla, protože byl inovativní a nekonvenčí.

3. Noste manželovo sako.

Když už jsme u nekonvenčích věcí, spadá sem i tato její rada. Oversized saka jsou dnes v módě, proč si ale jedno kupovat, máte-li doma partnera?

Nakonec z odkazu Vivenne Westwood vyplývá i to, že móda mluví za nás. To, co máme na sobě, vypovídá o tom, co říkáme světu. Měli bychom si tak na tom nechat záležet.

Mohlo by se vám líbit

Módní trendy pro rok 2024: Stylista radí, jak zvolit oblečení podle typu postavy a co se bude nosit

Pokud někdo sleduje módní trendy, neznamená to, že by je měl bezhlavě následovat. Módní trendy jsou tu od toho, aby nás inspirovaly a vedly nás určitým směrem ohledně našeho stylu a vkusu. Pokud nám módní domy řeknou, že se něco bude nosit, neznamená to, že to za každou cenu obléknout musíme. Módní stylista Radek Fišer nám prozradil, co teď bude trendy a podle čeho zvolit, zda je pro nás konkrétní kousek vhodný, nebo ne.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití