Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Psychologie oblékání: Jak vybrat zimní outfit tak, aby vám jen jeho oblečení udělalo radost?

Šaty dělají člověka. Opravdu. Nejenom, že vypovídají o tom, jak působíte na druhé, ale mají velký vliv i na to, jak se cítíte. A když zvolíte správnou kombinaci oblečení, tak vám to samo o sobě může zvednout náladu.

Tereza Čaladi | 11. 11. 2023

Konkrétně se jedná o trend Dopamine Dressing, neboli dopaminové oblékání, a jak název napovídá, jde o to, že jisté oblečení vám může zvednou hladinu dopaminu v těle. Tomu se přezdívá také hormon štěstí.

Trend Dopamine Dressing

Podle akademické definice je dopaminové oblékání důkazem toho, jak barva, image, styl, střih a krása celkově ovlivňují lidské chování. Všechno je to o stylu zevnitř ven,“ píše ve své knize Dress Your Best Life psycholožka Dawnn Karen, která vystudovala poradenskou psychologii a založila Fashion Psychology Institute zabývající se psychologií oblékání.

Funguje to jednoduše – stačí si obléct to, v čem se cítíte opravdu dobře. Tím není myšlený pouze oblíbený kus vašeho oblečení (ačkoliv to, abyste se v daném outfitu cítily příjemně, hraje také roli), ale své kouzlo dokáží udělat především barvy. „Psychologicky mohou různé barvy znamenat určité věci pro různé osoby v závislosti na jejich kultuře či osobní historii, jako je jejich dětství; možná mají lidé averzi k určité barvě,“ tvrdí doktorka Dawnn Karen. V praxi to znamená, že pokud máte v podvědomí hezkou vzpomínku na to, že jste jako miminko z kočárku rády koukaly na podzimní listy, nejspíš ve vás jejich odstíny vyvolají hezké pocity i dnes. Rozhodně se ale nemusíte bát ani výraznějších barev. A to nejlepší? Tento způsob oblékání vám nezvedne pouze náladu, ale i sebevědomí. Když se člověk zkrátka cítí dobře, čemuž může oblečení dopomoct, ovlivňuje to celkově jeho emocionální a duševní stavy.

Jak na dopaminové oblékání v zimě

V zimě nás trápí to, že nám je skoro pořád zima. Proto každý rok v tomto období řešíme, co si vzít na sebe, abychom nevypadaly jak spacák, ale cítily se dobře. A my pro vás máme pár tipů, jak na to:

  • projasněte své outfity barvami

Jak je již zmíněno výše, barvy jsou základem dopaminového oblékání. Je jich přitom tolik na výběr – zelená, žlutá, oranžová, červená nebo růžová (čas Barbie ještě rozhodně neskončil)… Jak vybrat „ty vaše“ doporučuje módní koučka Kamila Vodochodská: „Klientům i účastníkům módních workshopů radím, aby si vybrali několik různých časopisů, nejen nutně módních, a nechali na sebe intuitivně působit jednotlivé barvy a jejich kombinace. Ty, které v nich vzbudí bez racionálního hodnocení silnou pozitivní emoci, si vystřihnou a uloží. Mají tak základ tvorby svých osobních barev,” říká. Nemusíte přitom mít z těchto barev celý outfit, úplně stačí barevné doplňky.

Mohlo by se vám líbit

Barbie

Je jí 64 a vypadá pořád stejně. Jak vznikla? A má co říct i dnešním dětem?
burdastory.cz
  • správné vrstvení je základ

Možná si říkáte, že nemá cenu si s oblékáním lámat hlavu, když to vše schováte pod velký kabát či vytahanou mikinu. Smysl to ale má. Když na sobě budete mít to, v čem se budete cítit hezky, váš dopamin už udělá své. Trik je ve správném vrstvení. Nemusíte vše schovat pod volné oblečení, ale zkrátka použít více vrstev. Tedy pod sukni například teplé punčocháče, jako svršek rolák, na něj rozepínací svetřík, šálu, na hlavu čepici, na ruce rukavice a nakonec kabát, který nejspíš nebudete muset ani zapínat, jelikož vám bude dostatečně velké teplo. Váš outfit tak bude krásně vidět.

  • vsaďte na příjemný materiál

A poslední složkou zimního oblékání, která vám může také rozhodně zvednout hladinu dopaminu, je, že si můžete užívat nošení svetrů z vlny, kašmíru či příjemné roláky z bavlny. Obléknutí heboučkého svetru častokrát ke zvednutí nálady úplně stačí.

Tipy na dopaminové oblečení
Mohlo by se vám líbit

Kostky, barvy nebo černá klasika? Sezóna kabátů je tu, máme tipy, kde vybrat ten pravý

S příchodem listopadu už je na čase si přiznat, že nastalo období pro nejhřejivější část šatníku. Příležitost vytáhnout teplé bundy a kabáty je tu, ale rozhodně to nemusí znamenat nudnou šeď. Obléct můžete třeba kostkovaný zelený či růžový model, kabáty se nosí i v červené nebo sytě modré. Stačí si vybrat a my vám poradíme, kde na takové stylové kabáty narazíte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jako rebelka z 90. let: Do módy se vrací kraťasy jorts. Jak je stylově nosit?

Jako rebelka z 90. let: Do módy se vrací kraťasy jorts. Jak je stylově nosit?

Móda
Zapomeňte na oranžovou i tyrkysovou: Létu 2024 bude dominovat těchto 5 barev

Zapomeňte na oranžovou i tyrkysovou: Létu 2024 bude dominovat těchto 5 barev

Móda
Jak se obléct na různé typy sportu: I při pohybu můžete být stylová

Jak se obléct na různé typy sportu: I při pohybu můžete být stylová

Móda
Módní nezbytnost na léto? Klobouk a šátek. Víme, jak oba kousky nosit

Módní nezbytnost na léto? Klobouk a šátek. Víme, jak oba kousky nosit