Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Čas na saka a trenčkoty. Jak stylově kombinovat ideální kousky pro babí léto?

Info ikona
sako

Letním šatům, plavkám, pantoflíčkům a crop topům můžeme pravděpodobně pomalu dávat sbohem. Nastává totiž období babího léta a podzim tu bude co nevidět. Což znamená jediné – je na čase vytáhnout saka a trenčkoty. Nadčasové kousky, které by neměly chybět v žádném šatníku, protože je lze kombinovat na mnoho různých způsobů. Který si vyberete vy?

Eliška Vrbová | 1. 09. 2022

Sako je absolutní základ šatníku. Při jeho pořizování byste proto neměla šetřit a vybrat si skutečně kvalitní kousek. Jak ho poznat? Podívejte se na cedulku se složením a zkuste se vyhnout umělým neprodyšným materiálům. Pokud má sako polyesterovou podšívku, pravděpodobně se v něm i v chladnějších dnech začnete dříve či později nepříjemně potit. A to u kousku, který by měl být naprosto univerzální, zkrátka nechcete. Sáhněte proto raději po vlněném kousku, který vám při správné péči vydrží roky. Kvalitnější materiály najdete například u značky COS a pokud budete chtít pátrat na lokální scéně, zavítejte ke značkám ROJI či TAM ARA. Zvažte také barvu, kterou nejvíce využijete. Černá je klasika, ale možná by vám do šatníku více zapadla béžová, tmavě modrá či hnědá. Zkuste si při pořizování saka vymyslet hned několik kombinací, k nimž byste ho oblékla. 

Další věc, kterou byste neměla při výběru saka podcenit, je správný střih a velikost. I když se aktuálně nosí spíš oversized střihy, nemění se fakt, že by vám sako mělo dobře sedět v ramenou. Stanovte si také, jestli ho budete nosit pouze přes top či tričko, nebo jestli pod sako budete oblékat třeba i svetr – podle toho zvolte, jestli máte dostatek místa v rukávech a přes záda. I když sako budete velmi pravděpodobně nosit většinu času rozepnuté, měla byste mít možnost ho pohodlně zapnout. Nejdůležitější zkrátka je, aby vám sako bylo pohodlné a dobře jste se v něm cítila. Když si takové sako pořídíte, bude to pravděpodobně jeden z nejvíce nošených kousků ve vašem šatníku.

Mohlo by se vám líbit

U trenčkotu platí obdobná pravidla. Nemusíte hned sahat po Burberry, ale rovněž se vyplatí pořídit si kvalitnější model. Když se vám podaří narazit na trenčkot s povrchovou úpravou proti dešti, zvažte jeho pořízení. U takzvaného baloňáku je stěžejní zejména délka, aby vám nebyl příliš dlouhý a nemusela jste si tak připadat jako inspektor Colombo. Krátké střihy do půlky stehen se ale u trenčkotů aktuálně příliš nenosí a populární jsou právě delší modely přibližně do půlky lýtek. Jestliže se rozhodnete sáhnout po béžové, vyzkoušejte několik variant a rozhodněte se podle toho, která vám nejvíce půjde k tónu pleti. Stylově ale vypadá také trenčkot v khaki odstínu nebo tmavě hnědý. Co se týče materiálu, bude skvělé, když najdete model z pevné látky, která dobře drží tvar. Po takových kabátech se poohlédněte u severských značek COS či ARKET nebo u italské klasiky Max Mara či Weekend Max Mara.

Výhodou saka a trenčkotu v nadčasovém střihu je jejich snadná kombinovatelnost se zbytkem šatníku – můžete je obléct k šatům, sukním, kalhotům a nebo úplně klasickým džínám. Až tedy příště nebudete vědět, jaký outfit zvolit, sako nebo trenčkot vám s výběrem velmi snadno poradí.

Sezóna sak a trenčkotů v plném proudu
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku