Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Legendární křivák. Znáte příběh bundy, která nám v podzimním šatníku nesmí chybět?

Info ikona
Křivák

Kde se kožené bundy s křivým zipem vzaly a díky kterým hereckým a rockovým hvězdám máme tento kousek v šatníku dodnes?

Eliška Vrbová | 29. 09. 2021

"Křivák nosila vždycky naruby, myslela, že je to známka punku," zpívá v nejznámějším hitu česká punková legenda Visací zámek. Černá kožená bunda se zipem nakřivo se skutečně stala symbolem tvrdé muziky a na rockových koncertech bychom fanoušky, kteří nejsou oblečeni v křiváku, spočítali na prstech jedné ruky. Postupem času si ale křivák našel cestu i do dámských šatníků a dnes je vedle klasického trenčkotu naprostým základem jarních a podzimních outfitů

Kdo začal bundu s křivým zipem oblékat jako první? Prapůvod křiváku hledejte v New Yorku. Právě tam nakreslil Irving Schott v roce 1928 první design křiváku, společně ho se svým bratrem v jejich firmě na pláště do deště vyrobil a odnesl do obchodu Harley Davidson, kde ho nacenili na 5 dolarů a 50 centů, což odpovídá dnešním 80 dolarům. Schott křivák pojmenoval po své oblíbené značce doutníků a bundu typu Perfecto si můžete koupit dodnes.

Od rockerů k celebritám
Mohlo by se vám líbit

Trenčkot: Co jste ještě nevěděla o základním kousku podzimního šatníku

Ještě před tím, než se z něj stal ikonický kousek, byl zejména oděvem funkcionářů za první světové války a následně se s ním neodmyslitelně spojila i postava detektiva Columba v americkém seriálu. Znáte historii klasického béžového trenčkotu?
marianne.cz

Kožené bundy oblékali ale i vojáci za druhé světové války, letci nosili hnědé a černé kožené bundy zajišťující teplo. Některé připomínaly křiváky, jiné spíš dnešní bombery. Skutečnou popularitu křiváku ale přinesl až film Divoch z roku 1953 s Marlonem Brandem v hlavní roli. Na žádanosti této bundy přidal i neodolatelný styling Jamese Deana ve snímku Rebel bez příčiny.

Netrvalo dlouho, a křivák začaly nosit hudební hvězdy. Typickým se stal pro Elvise Presleyho, sem tam ho oblékli i Beatles. V 70. letech se křivák těsně propojil s punkovým hnutím. Oblíbili si ho The Ramones a fotku kapely v křivácích, džínách a bílých teniskách si po jejich vzoru později pořídili i Iron Maiden nebo Metallica. Nejtypičtější se však křiváky staly pro kapelu Sex Pistols, kterou oblékala návrhářka Vivienne Westwood.

A dnes? Křiváky běžně seženete v každém módním řetězci, v našem šatníku mají na jaře a na podzim své nezastupitelné místo. Pro kousky s duší se ale vyplatí vyrazit do vintage obchodů, nejlépe do Berlína či Londýna.

Mohlo by se vám líbit

14 způsobů, jak nosit bundy a kabáty ve stylu kostkovaných košil

Kostkované bundy a kabáty, které zdálky vypadají jako typické flanelové košile, doslova zaplavily ulice a samozřejmě také Instagram. Bezpochyby jde o jeden z největších trendů letošního podzimu a my pro vás máme inspiraci, jak tyto bundy a kabáty nosit.
marianne.cz