Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní metamorfóza: Od odnímatelných rukávů až po psaníčko z batohu

Dokážete si představit, že by vaše šatní skříň obsahovala třeba jenom tucet kousků? A co kdybychom vám řekli, že těchto dvanáct kousků dokáže ve vteřině změnit svůj tvar i funkci? Vítejte ve světě, který prožívá módní metamorfózu!

Definice praví, že „metamorfóza je přirozená vývojová změna nebo proměna jedné kvality v jinou kvalitu zrychleným nebo přirozeným vývojovým procesem při změně podmínek a okolí.“ Ačkoliv se metamorfóza nejčastěji skloňuje ve spojitosti s horninami nebo živočichy, její znaky můžeme spatřit i ve světě módy. Jinak si neumíme vysvětlit neuvěřitelně rychlou proměnu kalhot v kraťasy nebo zimní bundy ve vestu.

Mohlo by se vám líbit

ANDREA VYTLAČILOVÁ: Budoucnost módy vidím v propojení starého s novým

Sice ještě stále studuje módu na univerzitě v Londýně, její šátky už se ale na české fashion scéně stihly stát legendou. Co nejradši nosí návrhářka Andrea Vytlačilová?
marianne.cz

Méně je více

Nakupujeme, nakupujeme, nakupujeme, třídíme a opět nakupujeme. Následně nahlédneme do přeplněné šatní skříně, zjistíme, že opět nemáme nic na sebe, a zuřivě otvíráme aplikaci módního e-shopu. Na druhou stranu jsme si ale vědomi toho, že neustálé nakupování oblečení není tabu. A tak se náš vnitřní shopahlic dostává do konfliktu s vnitřním ekologem. Výsledek souboje je nejistý. Přesto v současné době vzniká čím dál tím více kousků oblečení, které můžou náš vnitřní boj vyřešit. Jsou totiž součástí módní metamorfózy.

Představte si, že vaše šatní skříň obsahuje oblečení, které lze snadno „přetvořit“ v oblečení jiné. Zní to jako sci-fi? Věřte, že v aktuálních kolekcích objevíte nespočet kousků, které ve vteřině změní tvar i funkci. Z šatů můžete udělat sukni, z kozaček polokozačky, z kalhot šortky, z bundy vestu a z batohu psaníčko. Díky tomu získáte dva rozličné kousky za jednu cenu. Nemusíme snad ani dodávat, že módní metamorfóza šetří nejen peněženku, ale také planetu.

Info ikona
Oděv

Vyšší dívčí

Namítáte, že kalhoty s odnímatelnými nohavicemi jste nosili už na sklonku 90. let? Pravda, už dříve některé módní značky koketovaly s myšlenkou 2 v 1. Pravdou ale zůstává, že v tomto ohledu šla do popředí funkčnost, a teprve následně provedení a styl. Časy se naštěstí mění, a tak v současné době můžeme objevit metamorfózní kousky, které nejen plní dvě funkce, ale především vypadají skvěle. Důkazem je například parka, a zároveň vesta od značky Scotch & Soda, maxy šaty/sukně od návrháře Christophera Esbera nebo konvertibilní vysoké boty na zip od Marni. Metamorfózní kousek si můžete pořídit také v Mangu, kde nabízí zimní bundu, kterou lze snadno přeměnit v trendy vestu.

Česká stopa

S módní metamorfózou se můžeme setkat nejen u zahraničních značek, ale také u českých tvůrců. Pravděpodobně první jméno, které vám vyvstane na mysli je návrhářka Alex Monhart, která už před několika lety vytvořila batůžek, jenž lze proměnit v elegantní psaníčko. Během pandemie koronaviru zase představila multifunkční rolák, který nejen zahřeje, ale navíc nahrazuje klasickou ústenku. S módní metamorfózou si pohrává také návrhářka Iva Burkertová, která pod svou značkou ODIVI navrhla Variable Dress, tedy variabilní šaty, které můžete nosit hned na několik způsobů.

Mohlo by se vám líbit

Čtyři české návrhářky, které byste měla znát

Nadčasové střihy, důraz na udržitelnost a materiály, co se po prvním vyprání nerozpadnou jako samozřejmost. „Zlaté české ručičky“ jsou pojmem i v módě.
marianne.cz

Související články

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Móda
Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Nejkrásnější šaty léta 2024: 5 nadčasových modelů, které milují stylové Francouzky

Móda
Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda ze seriálu Sex ve městě: Sestavte si cenově dostupné outfity podle Carrie, Charlotte, Mirandy a Samanthy

Móda
Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma

Proměňte nudné oblečení ve stylový outfit: Stačí vám k tomu čtyři doplňky, které už nejspíš máte doma