Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Módní metamorfóza: Od odnímatelných rukávů až po psaníčko z batohu

Info ikona
Móda

Dokážete si představit, že by vaše šatní skříň obsahovala třeba jenom tucet kousků? A co kdybychom vám řekli, že těchto dvanáct kousků dokáže ve vteřině změnit svůj tvar i funkci? Vítejte ve světě, který prožívá módní metamorfózu!

Definice praví, že „metamorfóza je přirozená vývojová změna nebo proměna jedné kvality v jinou kvalitu zrychleným nebo přirozeným vývojovým procesem při změně podmínek a okolí.“ Ačkoliv se metamorfóza nejčastěji skloňuje ve spojitosti s horninami nebo živočichy, její znaky můžeme spatřit i ve světě módy. Jinak si neumíme vysvětlit neuvěřitelně rychlou proměnu kalhot v kraťasy nebo zimní bundy ve vestu.

Mohlo by se vám líbit

Méně je více

Nakupujeme, nakupujeme, nakupujeme, třídíme a opět nakupujeme. Následně nahlédneme do přeplněné šatní skříně, zjistíme, že opět nemáme nic na sebe, a zuřivě otvíráme aplikaci módního e-shopu. Na druhou stranu jsme si ale vědomi toho, že neustálé nakupování oblečení není tabu. A tak se náš vnitřní shopahlic dostává do konfliktu s vnitřním ekologem. Výsledek souboje je nejistý. Přesto v současné době vzniká čím dál tím více kousků oblečení, které můžou náš vnitřní boj vyřešit. Jsou totiž součástí módní metamorfózy.

Představte si, že vaše šatní skříň obsahuje oblečení, které lze snadno „přetvořit“ v oblečení jiné. Zní to jako sci-fi? Věřte, že v aktuálních kolekcích objevíte nespočet kousků, které ve vteřině změní tvar i funkci. Z šatů můžete udělat sukni, z kozaček polokozačky, z kalhot šortky, z bundy vestu a z batohu psaníčko. Díky tomu získáte dva rozličné kousky za jednu cenu. Nemusíme snad ani dodávat, že módní metamorfóza šetří nejen peněženku, ale také planetu.

Info ikona
Oděv

Vyšší dívčí

Namítáte, že kalhoty s odnímatelnými nohavicemi jste nosili už na sklonku 90. let? Pravda, už dříve některé módní značky koketovaly s myšlenkou 2 v 1. Pravdou ale zůstává, že v tomto ohledu šla do popředí funkčnost, a teprve následně provedení a styl. Časy se naštěstí mění, a tak v současné době můžeme objevit metamorfózní kousky, které nejen plní dvě funkce, ale především vypadají skvěle. Důkazem je například parka, a zároveň vesta od značky Scotch & Soda, maxy šaty/sukně od návrháře Christophera Esbera nebo konvertibilní vysoké boty na zip od Marni. Metamorfózní kousek si můžete pořídit také v Mangu, kde nabízí zimní bundu, kterou lze snadno přeměnit v trendy vestu.

Česká stopa

S módní metamorfózou se můžeme setkat nejen u zahraničních značek, ale také u českých tvůrců. Pravděpodobně první jméno, které vám vyvstane na mysli je návrhářka Alex Monhart, která už před několika lety vytvořila batůžek, jenž lze proměnit v elegantní psaníčko. Během pandemie koronaviru zase představila multifunkční rolák, který nejen zahřeje, ale navíc nahrazuje klasickou ústenku. S módní metamorfózou si pohrává také návrhářka Iva Burkertová, která pod svou značkou ODIVI navrhla Variable Dress, tedy variabilní šaty, které můžete nosit hned na několik způsobů.

Mohlo by se vám líbit