Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Romantika, nadčasovost i nadějní studenti. Co nás zaujalo na přehlídkách MBPFW?

Mercedes-Benz Prague Fashion Week je za námi a opět ukázal, že se na tuzemské fashion scéně máme čím chlubit. V prostorách Pražské tržnice se s kolekcemi na jaro a léto příštího roku představila jak zavedená jména, tak zatím neokoukaní nováčči a samozřejmě studenti designu oděvu. Které looky se nám nejvíce líbily?

Eliška Vrbová | 9. 09. 2021

Poslední večer přehlídkového maratonu patřil značce MUSA, za kterou stojí Katarína Filán Halasová. Její kolekce složená z looků pouze v černé a krémové barvě se nese v duchu motta „daily uniform meets artists atelier“, tedy jako když se každodenní uniforma potká s atmosférou umělcova ateliéru. Inspirací se Kataríně, která absolvovala studium oděvního designu a dějin umění ve Vídni, stala díla americké malířky Gerogie O'Keeffe. Siluety v kolekci reflektují O'Keefin nezaměnitelný styl inspirovaný japonskou kulturou a i jejím domovem – Novým Mexikem. Objemné bavlněné šaty převázané v pase a funkční riflovina v kontrastu s hedvábím odkazují na malířky smysl pro symbiózu mezi mužským a ženským světem.

Styling kolekce Katarína doplnila ručně vyráběnými skleněnými šperky The Shamrock Green, které vznikly ve spolupráci s firmou Glassberry a Veronikou Vysloužilovou. Modelka, která vešla na přehlídkové molo jako poslední, nesla porcelánový objekt od držitele ceny Czech Grand Design Jakuba Pollága ze studia zeitgeist.limited. Kolekce je sice zamýšlená k nošení na jaře a v létě příštího roku, může se ale snadno stát i inspirací pro vaše outfity v těchto dnech, kdy panuje krásné babí léto.

Katarína Filán Halasová a její MUSA

Tvorba Natálie Dufkové zazářila nejen na loňském fashion weeku, ale také na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde šaty značky Naniche oblékla na červený koberec například Emma Smetana. Natálie svou kolekci HER letos představila na MBPFW hned dvakrát – nejprve v bloku věnovaném závěrečným pracím studentů pražské UMPRUM a poté v rámci samostatné přehlídky.

„Kolekce je o ideálech ženskosti a vztahu těla k oblečení. Autorské modely kladou důraz na kvalitu řemeslného zpracování, udržitelnost a lokální původ většiny materiálů. Něžnost látek a forem vychází vstříc něžnosti ženy. Klíčovým prvkem kolekce je krajka, která pochází z české firmy TOPAK. Tělo, duše a šaty jsou jeden celek,“ říká o kolekci sama Natálie. Jednotlivými looky se vine černá, odstíny fialové a růžové, ale také bílá a světle modrá – zkrátka takové barvy, bez kterých si jaro a léto nedokážeme představit. Do kterých šatů od Naniche jste se zamilovala vy?

Romantika a něžnost Natálie Dufkové

Návrhářka Petra Kubíková z Bratislavy se českému publiku na MBPFW letos představila podruhé. Už při jarní edici zaujala kolekcí Stardust, nyní vytvořila kolekci Axis Mundi, jejímž leitmotivem je středová osa světa, která symbolizuje, že všechno souvisí se vším. Nese Petry nezaměnitelný rukopis v podobě řasení, specifických délek či originální práce s rukávy. Petra si hraje s barvami, materiálem i strukturou – konstrukce většiny looků je postavená na tvaru kruhu, půlkruhu a elipsy, což odkazuje na otáčení Země okolo své osy.

Barevnost kolekce se pohybuje od temně černé až po její protiklad – svěží bílou. Mezi těmito kontrastními barvami jsou odstíny fialové reprezentující mystiku a duchovno. Stejně tak jsou v protikladech použité materiály. Denim, bavlna a surová kůže kontrastují s jemným saténem a transparentním šifonem. Materiály, z nichž je kolekce vytvořena, byly vyrobeny i barveny v Japonsku. Petra Kubíková má k této zemi blízko, kromě oděvního designu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě studovala také japanologii na Univerzitě Komenského. Módě se intenzivně věnuje od roku 2013, kdy jí byla udělena cena Best Fashion Graduate.

 

Petra Kubíková s látkami z Japonska

Na MBPFW se letos vůbec poprvé představili finalisté soutěže Preciosa Master of Crystal, což je soutěž pro mladé designéry různých oborů. Všechny modely kromě tématu Dualita, tedy dvou životů oděvu, spojuje také použití českého křišťálu – Crystals by Preciosa. Broušené kameny a další produkty od Preciosy byly představeny na modelech studentů UMPRUM, Technické univerzity v Liberci, Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí a Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště.

Titul Mistr křišťálu získala Zuzana Ĺos-Božiková z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. „Křišťál je nádherná třpytivá tečka za každým návrhem. Vítězství si nesmírně vážím, i když mu stále ještě nevěřím,“ říká Zuzana. Kapsulovou kolekci tří modelů nazvala Transformation a zpracovává v něm skrytou krásu křišťálu. Ten použila jako nenápadný detail skrytý tón v tónu s podkladovou látkou i jako výrazný detail na kontrastně tlumené tkanině. Módní kreace ozdobila především hotfixovými šatonovými růžemi Maxima, které jsou nejvíce blyštivými broušenými kameny svého druhu na trhu. Doplnila je i našívacími broušenými perlami. S Preciosou se nyní Zuzaně otevře také možnost využít mimořádného Křišťálového stipendia. Broušenými kameny z Křišťálového údolí bude moci ozdobit i svou příští autorskou kolekci.

Finalisté Preciosa Master of Crystal

Z přehlídky věnované studentským závěrečným pracem z Ateliéru designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně nás nejvíce zaujala tvorba Johany Skálové. Ve své kolekci, která je její bakalářskou prací, se navrací k předkům a chce navázat na tkalcovské řemeslo jakožto historické dědictví naší země. Proto jsou zde obsaženy materiály z udržitelných zdrojů a od výhradně českých výrobců. V neposlední řadě jsou modely doplněny o ručně tkané vlněné oděvy z ovcí chované na našem území. Název Roots (Kořeny) je tedy pro kolekci pěti looků vytvořených z šatů, kalhot, svetru, šálu a vesty více než příhodný.

Kořeny Johany Skálové z UTB Zlín
Mohlo by se vám líbit

Nové tváře českého modelingu. Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2021?

V pondělí se ve Španělském sále Pražského hradu odehrálo finále Schwarzkopf Elite Model Look 2021, nejprestižnější modelingové soutěže na světě, do které se každým rokem přihlásí statisíce zájemců z více než třiceti zemí světa. Vítězi se stali Amélie Konšelová (16) a Alex Hanus (19) za Českou republiku a Lenka Saturyová (17) a Patrik Vališ (18) za Slovenskou republiku. Porotu zaujal také Olexi Kabatsii z Ukrajiny. Charismatická pětice bude své země reprezentovat na světovém finále v Barceloně.
marianne.cz

Související články

Móda
Trendy účesy léta 2024, které zvládnete hravě doma: Dáte přednost čelence, nebo copánkům?

Trendy účesy léta 2024, které zvládnete hravě doma: Dáte přednost čelence, nebo copánkům?

Móda
6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

Móda
Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Móda
Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace

Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace