Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Skrytý význam a promyšlený detail korunovačních šatů dánské královny Mary

Starosti typu "co si dneska obléknu na korunovaci" asi nikdo z nás nejspíš v životě neřešil. A Mary Donaldson, marketingovou manažerku z Tasmánie, by tyhle starosti ještě před lety nechaly také chladnou. Jenže teď je z ní královna Mary a šaty na korunovaci jsou pro novou dánskou panovnici nanejvýš podstatné. Jak se z “obyčejné” ženy stala královna a které detaily její slavnostní róby by vám neměly uniknout?

Svatava Suchardová | 16. 01. 2024

Dánská královna z Austrálie

Několik týdnů po překvapivé abdikaci dánské královny Markéty II., která ve své funkci vládla přes padesát let, byli druhou lednovou neděli Mary a její manžel, dánský princ Frederik, při korunovačním obřadu potvrzeni za novou královnu a krále dánské monarchie. Usedli společně na trůn dvacet let po svatbě. Jejich seznámení má téměř filmový scénář. Během Letních olympijských her v Sydney v roce 2000 si totiž Mary vychutnávala drink v davu dalších sportovních fanoušků, když potkala dánského korunního prince Frederika a potřásla si s ním rukou. Tehdy ovšem netušila, o koho se jedná. Přeskočila mezi nimi jiskra a pohádkový románek začal. O čtyři roky později si řekli své “ano” v kodaňské katedrále před zraky celého světa a dnes spolu vychovávají čtyři děti.

Korunovační šaty královny Mary

Bílé elegantní šaty se zajímavými detaily

Mary byla vždy známá svým elegantním stylem a šaty, které oblékla na korunovaci byly podle australské Vogue andělské a nechyběly jim významné detaily. V šatech od návrháře Soerena Le Schmidta vypadala na balkóně kodaňského paláce před přihlížejícím davem až étericky. Bílé šaty měly vypasovaný střih s rozevlátou sukní v délce pod kolena, dlouhé rukávy a také nepřehlédnutelný detail v podobě jemně nařasené šály, kterou měla královna ladně přehozenou přes rameno. Pásek pak zdobila brož s drahokamy ladící s královninými náušnicemi.

Mohlo by se vám líbit

Proč královské děti nesmí večeřet s Kate a Williamem?

Není žádným tajemstvím, že britská královská rodina musí dodržovat mnoho psaných i nepsaných pravidel. A jinak tomu není ani o Vánocích, kdy princezna a princ z Walesu nestolují se svými potomky. Pro mnoho rodičů nepochopitelné pravidlo objasňuje bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady.
marianne.cz

Decentní gesto na počest předešlé panovnici

Jednobarevné šaty přesně odpovídají stylu nové dánské královny. Když se na ně podíváte pozorněji, uvědomíte si, že má na sobě barvy dánské vlajky: bílou a červenou. Zatímco první barva je jasně patrná už ze samotných šatů, druhá se skrývá na špercích z dánské rubínové soupravy, tedy zmiňované brože a náušnic. Bílé šaty jsou většinou spojovány se svatbou. Mary si ovšem tuto barvu zvolila z jiného důvodu. Je to důležitá barva v hnutí za volební právo žen a podle americké Vogue také symbolizuje čestnost a morálku. Bílá je také určena pro zvláštní příležitosti. Posledním důležitým detailem těchto slavnostních šatů je brož, na které je vyobrazena královna Markéta II. obklopená perlami a diamanty. Neexistuje asi lepší způsob, jak vzdát hold předešlé panovnici.

Mohlo by se vám líbit

Mladá modrá krev: Seznamte se s evropskými princeznami z generace Z

Jsou mladé, talentované, okouzlující a v žilách jim koluje modrá krev. O pozornost si v urozených kruzích říká nová generace princezen, která dříve nebo později převezme královské žezlo. Jaké jsou princezny z generace Z? A v čem se liší od svých rodičů?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

6 způsobů, jak v létě nosit obyčejnou košili: Kdy ji zastrčit a kdy nechat volně vlát?

Móda
Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Letní trendy 2024: Co obléct přes plavky na pláž či k bazénu? Vsaďte na pánské košile, pyžamové kalhoty či sarongy

Móda
Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Móda
Trendy 2024: Módě vládne 6 oblíbených materiálů. Které vás ochladí a které si ponechat až na podzim?

Trendy 2024: Módě vládne 6 oblíbených materiálů. Které vás ochladí a které si ponechat až na podzim?