Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Každý třetí předškolák trpí vadou řeči. Odborníci radí, jak tomu zabránit

Odborníci stále častěji zaznamenávají poruchy řeči u dětí, a to i v období, kdy by jejich mluva už měla být v normě. Počet předškoláků a školáků v péči logopedů roste a každé třetí dítě předškolního věku trpí vadou řeči nebo poruchou komunikace. Zjistěte, kdy je čas navštívit odborníka a jak těmto problémům předcházet.

S jakými vadami řeči se logopedové nejčastěji setkávají

Lidská řeč se vyvíjí už od prvních měsíců života. Rodiče a okolí dítěte mají na jeho mluvu značný vliv, nemohou však ovlivnit vše. Každý z nás se může setkat s tím, že dítě začne mít poruchy řeči a nebude umět správně vyslovovat. Nejde jen o problematické Ř, ale také o hlásky R a L či špatnou výslovnost sykavek S a C. S jakými vadami řeči se odborníci nejčastěji setkávají? 

  • Breptavost: Porucha plynulosti řeči způsobuje rychlé tempo mluvy, což má za následek nejasnou artikulaci, vynechávání slabik nebo slov a deformaci obsahu.
  • Koktavost: Zadrhávání v řeči je závažný problém, který se projevuje opakováním slabik nebo slov.
  • Dyslalie: Dítě má obtíže s výslovností jedné nebo více hlásek, což může být způsobeno lehkou mozkovou dysfunkcí, genetickou predispozicí, sluchovými poruchami nebo přirostlou uzdičkou pod jazykem.
  • Dysartrie: Jde o nesprávnou artikulaci, často spojenou s jinými neurologickými poruchami. Dysartrie je důsledkem onemocnění nervové soustavy, které ovlivňuje kontrolu nad jazykem, hrdlem nebo rty.
Mohlo by se vám líbit

Výhody čtení malým dětem: Budou emočně vyrovnanější, udrží snáz pozornost a vy budete lepším rodičem

Když jste byli malí, četli vám rodiče před spaním, nebo kdykoliv jindy během klidnější části dne knížky? Seděli u vaší postýlky a společně jste se pravidelně nořili do příběhu oblíbené pohádky? A jak na to vzpomínáte? A čtete svým dětem dnes pohádky vy? Pokud ne, měli byste s tím rychle začít. Prozradíme vám proč číst dětem, i když si myslíte, že jsou ještě příliš malé.
marianne.cz

Kdy zpozornět a zvážit návštěvu logopeda?

Každý rodič, který má dojem, že jeho dítě nemá dostatečné vyjadřovací dovednosti, by se neměl bát navštívit dětského lékaře nebo přímo logopeda. Odborník dokáže posoudit, zda jde skutečně o problém, a může pak rodiče s dítětem nasměrovat správnou cestou. „Terapie je individuální záležitostí a je lepší přijít do ordinace dříve než později. U některých logopedických diagnóz určitě platí, že čím dříve se začne, tím rychleji se dostaví kladné výsledky. Toto se týká především dětí, které přišly na svět s psychomotorickým nebo neurologickým oslabením,“ říká klinická logopedka Jitka Kaulfuss. Rodiče by měli věnovat vyjadřování a řeči dítěte zvýšenou pozornost už okolo 3. roku. Odborníci nedoporučují čekat až na 5letou prohlídku, která je doplněna o posouzení školní zralosti.

Za častější problémy s řečí může digitální éra

Logopedické problémy by rozhodně neměly být podceňovány. „Je to jako s každou nemocí. Když dlouho něco přecházíte a neřešíte, může to mít negativní dopad a zapříčinit rozvoj dalších potíží. Bez cílené a odborné intervence ze strany logopeda může dojít k útlumu vývoje či regenerace mozku nebo svalů, což v konečném důsledku snižuje kvalitu života,“ vysvětluje Barbora Richtrová z Asociace klinických logopedů ČR. Podle expertů je současná digitální éra jedním z hlavních faktorů, které přispívají k rostoucímu počtu dětí trpících poruchami řeči. Rodiče často nevěnují svým dětem dostatečnou pozornost, když s nimi komunikují. Místo toho se často soustředí na své mobilní telefony nebo jiné digitální prvky. Aktivní komunikace a interakce mezi rodičem a dítětem jsou však pro získání správného vzoru řeči velice důležité.

S dětmi si čtěte a zpívejte 

Podle posledních údajů Asociace klinických logopedů připadá v České republice jeden logoped na 15 495 osob. Je tedy pochopitelné, že rodiče mají zájem o individuální pomoc při řešení logopedických problémů, než jen o pravidelnou a nepřetržitou péči logopeda. Zatímco čekáte na termín u odborníka, můžete doma s dětmi procvičovat výslovnost. Podnikněte s dětmi aktivity jako společné čtení knížek, vyprávění příběhů, procvičujte zábavné jazykolamy a zpívejte si společně. Tato cvičení jsou jednoduchá, ale efektivní při pomoci s posilováním jejich jazykových schopností. Za zmínku v tomto případě stojí také projekt Hláskování s Lipánkem, který nabízí dětem hravá videa. „Ta se zaměřují na podporu správného rozvoje řeči a artikulace u dětí předškolního věku s interakcí s rodiči. Formou jednoduchých a zábavných videí získávají rodiče informace, jak danou hlásku hravou formou správně vyslovit a procvičit,“ vysvětluje Jitka Kaulfuss, která videi sama provází.

Zdroj článku
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Rodina a děti
Mami, fotbal už mě nebaví: Praktické tipy, jak zvládnout přechod talentovaného dítěte na nový sport

Mami, fotbal už mě nebaví: Praktické tipy, jak zvládnout přechod talentovaného dítěte na nový sport

Rodina a děti
Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Kdy začít učit dítě jezdit na kole?

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu