Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 televizních tipů na dnešní den, které stojí za to vidět

Vánoce se neobejdou bez dobrého jídla a bez pohádek. Ať chcete nebo ne, v každém věku je fajn oddat se nicnedělání u televizní obrazovky. A některé filmy jsou vánočními evergreeny, na které se můžete dívat donekonečna. Jaké filmy si nenecháte ujít vy?

Redakce Marianne | 25. 12. 2013


ČT 1 – 12.50

Císařův pekař

3094_75_ws_copy

Úplně poprvé se tenhle film objevil na plátnech kin v lednu 1952. Historická komedie o stárnoucím císaři Rudolfovi II. je klasikou, která nesmí o Vánocích chybět. A Jan Werich jako Rudolf II. a jeho odbojný pekař Matěj je naprosto úžasný! Příběh se odehrává na dvoře Rudolfa II., který se rád věnuje umění a ženám. A čeho byste si mohli dnes při sledování všimnout? V některých záběrech můžete vidět chrám sv. Mikuláše nebo Národní divadlo – a ty v době císaře Rudolfa v Praze ještě nestály. Kromě Jana Wericha, Nataši Gollové nebo Lubomíra Lipského se ve filmu mihla i Věra Chytilová.

ČT 1 – 17.30

Jak vytrhnout velrybě stoličku

sto_19

Mezi další sváteční evergreeny patří zcela určitě také film Jak vytrhnout velrybě stoličku o podnikavém chlapci Vaškovi, který žije sám s maminkou-baletkou. Mimořádně úspěšná komedie režisérky Marie Poledňákové se stala hitem i díky hercům, kteří si v ní zahráli – neodolatelnému Tomáši Holému, Janě Preissové a Františku Němcovi. Zajímavé na filmu je, že režisérka Poledňáková původně nezamýšlela, že natočí komedii. Jak říká ve svém životopise S kým mě bavil svět, měl to být doják. Nakonec je z filmu jedna z nejúspěšnějších komedií století!

Nova – 16.20

Shrek 2

shrek2_4

Moderní americká animovaná pohádka o zlobru Shrekovi a princezně Fioně v době svého uvedení do kin způsobila doslova poprask. A to nejen mezi dětmi. Film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film. I ‚dvojka‘ Shreka slibuje spoustu zábavy a humoru. Na úspěchu si jistě podíleli i herci, kteří animované hrdiny namluvili – Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, Rupert Everett a mnozí další. Pokud se chcete zasmát a nezatěžovat si hlavu ničím složitým, přepněte na Shreka – budete se skvěle bavit, a ani trochu nudit.

Nova – 20.20

S čerty nejsou žerty

ccc3c7b9239ef2f840e5c6f3af20cf9d

Česká pohádka o tom, jak je těžké dostat do pekla toho pravého (a tu pravou). I tahle typická česká pohádka o pekle a hříšnících je vánočním pokladem, který stojí za to znova vidět. Skvělé herecké výkony – Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jana Dítětová či Josef Kemr –, hezký příběh o dobru a zlu a spousta humoru, skvělá muzika Jaroslava Uhlíře a kvalitní předloha. To vše dělá z této pohádky jednu z ‚nej‘ klasických pohádek, která kdy byla natočená.

Nova Cinema – 14.05

Páni kluci

199431-original1-2iw86

Sice to není typická pohádka, ale určitě doporučuji! Režisérka Věra Plívová-Šimková natočila super dobrodružnou komedii pro celou rodinu na motivy románu o Tomu Sawyerovi a Hucku Finnovi, ovšem zasazený do českého prostředí. Příběh vypráví o třech nerozlučných kamarádech Tomášovi, Jožkovi a tuláku Hubertovi, kteří se ‚zapletou‘ s bandou kriminálníků. Film má humor, skvělý scénář, výbornou režii, poetiku, dobrodružství a skvělé herecké výkony nejen Ivy Janžurové, Karla Augusty, Josefa Somra či Petra Nárožného a v neposlední řadě krásnou hudbu Petra Hapky. Prostě pohodová podívaná, která nikdy nezestárne.