Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

7 důvodů, proč začít běhat a vydržet u toho

Běh je naprosto úžasná záležitost, při které si dokonale vyčistíte hlavu. A to můžu prohlásit s čistým svědomím, protože jsem kdysi běhala, a to dokonce závodně. Ten pocit euforie, když zdoláte cíl, ať je jakýkoli, se prostě nedá popsat. Kromě jiných má běhání ještě jednu velikou výhodu. Nepotřebujete k tomu skoro nic, jen dobré boty a dobrý terén, kam můžete vyběhnout.

Redakce Marianne | 26. 03. 2014


Pravda, od doby, kdy jsem naposledy závodně běhala, uteklo pěkných pár let, ale zapomenout se na to nedá. A když si dnes sem tam vyběhnu, zjišťuji, že to jde sice o trochu hůř, ale techniku jsem nezapomněla. A že ony euforické pocity zůstávají. Zřejmě je načase pustit se do toho znova. Ostatně pozitivní dopady běhu vyzdvihuje i Mgr. Vít Schlesinger, nutriční specialista Světa zdraví. Odborník nejen na výživu a fitness, ale taky účastník světového poháru železného muže – Iroman Austria. Zkušenosti nasbíral v USA i Kanadě a v současnosti se zaměřuje na práci s profesionálními sportovci v oblasti výživy a fitness. Kdo jiný by už měl radit?

Běhání? Nemusí být noční můrou

Co kdybyste se s přáteli domluvili a zašli si zaběhat do parku, místo toho, abyste seděli v hospodě nebo jen tak posedávali? Že si to ani neumíte představit? Není třeba se toho ale bát, nejprve je nutné si ujasnit, co si pod pojmem běhání vůbec představujeme. Že se budete neustále zadýchávat nebo že budete mít z ostudy kabát, když vás někdo spatří, jak při prvním kolečku v parku lapáte po dechu? Nebo že to bude pěkný trapas, když vás předběhne skupinka jasných profíků? Nemluvě o technice, o které většina z nás nemá ani páru? Přesto má jogging svoje plusy a právě pro ně se neustále pokoušíme běhat.

1.

Běhat se dá úplně všude, stačí si jen vybrat vhodný povrch a vyhovující oblečení.

2.

Díky běhání si dokážeme více věcí užít: tak například lyžování, surfování, tancování (a vlastně jakýkoli sport) jdou snáz, když jsme v dobré formě a naše fyzička se nepohybuje kolem bodu nula. Vydržíme déle a nezadýcháváme se po pěti minutách.

3.

Není těžké najít místo pro běh i v tom nejnabitějším rozvrhu: občas ani nejde o to, že skutečně nemáme čas na hodinku posilování, jako spíš o to, že se bojíme zamyslet nad tím, kam tu volnou hodinku zařadíme. Dvacet minut na krátký běh se najde vždycky, což jedině potvrzuje, že vždycky je lepší něco nežli nic.

4.

Díky běhání trávíte čas venku – nikdy si nedokážeme užít v zaprášené a propocené posilovně tolik jako na čerstvém vzduchu. K tomu si přidejte pěknou krajinu (pokud ji tedy máte k dispozici) a štěbetání ptáků – po půlhodině podobného přírodního detoxu jsme jako znovuzrození.

5.

Při běhu se oprostíme od každodenních starostí, od práce, rodiny, spousty informací ze všech stran. Každý den jsme konfrontováni s desítkami problémů a atakováni tisícem podnětů. Občas je fajn být sám a přemýšlet o tom, co je teď a tady. Na to je běhání ideální.

6.

Díky běhání se setkáváme s lidmi, a nemusejí to být jen kamarádi, se kterými se nestíháme vídat častěji. Máte-li chuť a náladu, čas strávený běháním lze využít i k nezávazné konverzaci. A navíc, podpora kamaráda je vždy nejlepší motivací.

7.

Jogging není jen sport, při kterém soutěžíte a zdoláváte překážky – spousta z nás je přetížená konkurencí v práci a překážkami v soukromí. Při běhu nepotřebujeme dokazovat nikomu nic, přesvědčovat a soutěžit, prostě jen chceme běhat, být fit a zdraví.

Tip Marianne:

Zúčastněte se Night Run – prvního ročníku nočních běžeckých závodů!

Night Run jsou noční běžecké závody, které budou probíhat po celé České republice, a to od dubna do října v šesti městech ČR. Na výběr jsou běhy na 5 či 10 km a jsou připraveny i krátké trasy pro nejmenší. Pro ty, kteří by chtěli na závod trénovat, jsou v jednotlivých běžeckých městech každou lichou středu v měsíci společné tréninky, kterých se může zúčastnit kdokoli (http://www.night-run.cz/zavod/zaciname-behat.html). Nečekejte a přihlaste se na Night Run www.night-run.cz/registrace.html a poběžte s námi!


Související články

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce