Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Chystá se biografie jedné z nejzáhadnějších hereček 30. let

O hvězdách meziválečného českého filmu Lídě Baarové, Adině Mandlové či Nataše Gollové se mluví dodnes, ale tehdy byla stejně populární i další herečka – Gertruda Grosslichtová. Vůbec první biografii téhle zapomenuté hvězdy chce vydat mladá autorka s pomocí projektu Startovac.cz, a vy tak můžete na knižní novinku i přispět.

Půvabná a talentovaná Truda, jak jí všichni říkali, patřila k nejobsazovanějším herečkám třicátých let. Mezi její filmové partnery patřili Oldřich Nový, Hugo Haas nebo Vlasta Burian, v roce 1932 zvítězila v anketě o nejoblíbenější filmovou hvězdu s vysokým náskokem i před Lídou Baarovou. Přes její obrovské úspěchy, popularitu i půvab donedávna nebyla zpracována a vydána její biografie. Tuto skutečnost chce změnit mladá Češka žijící v Nizozemí, kam osud zavál i Trudu.
Milena Nováková v Nizozemí žije už bezmála deset let. Na Trudu poprvé narazila před dvěma lety. „Chtěla jsem o ní napsat článek. Přišla jsem ale na to, že ona sama, ale i její bratr, by si zasloužili víc. Kniha se začala psát vlastně téměř sama. Nešlo mi o vědecký rozbor její kariéry, ale o to, jaká byla jako člověk,“ popisuje Milena.

Na konci třicátých let Truda zmizela z očí nejen filmovým divákům, režimu, ale i hereckým kolegům. Až po její smrti v roce 1995 byly upřesněny zprávy o její emigrace do Nizozemí. Neemigrovala totiž za války, ale odešla v roce 1946, když se provdala za kapitána nizozemské armády.
Milena se po informacích pídila v českých, nizozemských i anglických archivech. Spřátelila se s Trudinou dcerou, od které měla k dispozici malý rodinný archiv i Trudin deník z mládí. Setkala se s jejími přítelkyněmi. „Letos uplyne dvacet let od Trudiny smrti, její kamarádky tak nebylo vůbec lehké dohledat,“ svěřuje se Milena. „Nakonec mi pomohlo vysílání jednoho pořadu nizozemského veřejného rádia, které bych mohla přirovnat k naší televizní Poště pro tebe.“

Aby mohla dvousetstránková kniha skutečně vyjít, musela Milena Nováková zvolit netradiční cestu. Knihu přihlásila do projektu Startovac.cz a věří, že díky němu získá potřebné finanční prostředky na její vydání. Celkově potřebuje do poloviny dubna získat alespoň šedesát osm tisíc korun. Přispět může opravdu každý jakýmkoli obnosem. Jako odměnu pak dostane e-book, knihu s věnováním nebo osobní pozvání autorky do pražské kavárny Café Paris, kam herečka chodívala.

 https://www.startovac.cz/projekty/zapomenuta-filmova-hvezda-truda-grosslichtova/

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale