Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Designérka Monika White: Za nákupy? Vypravte se do Dillí

Opět jsem byla pracovně v Indii – tentokrát na konci srpna, který vždy bývá velmi horký. Když musím pracovat v náročných klimatických podmínkách, nepomůže si stěžovat, ale raději se snažím najít něco, co mi udělá kromě práce radost. A mě tentokrát okouzlil moderní indický design a designové obchody se značkami, které jsou u nás v podstatě neznámé. Lze říct, že v Indii najdete řadu skvělých designérů a módních návrhářů vycházejících z tradice, kterou posunují do 21. století.

Tradičně začínám prohlídku ve šperkařské dílně Bharanys, která je uvedená v americkém Vogue jako jeden z nejzajímavějších obchodů na světě. Tento obchod je již desítky let důkazem, že v Indii existují řemeslnické dílny světové špičkové úrovně. Pak vcházíme do módní čtvrti Shahpur Jat, která je pestrou směsicí tradičních obchodů s nazdobenými indickými sárí, malých dílen, kde se barví látky, ale i fantastických concept storů, kde se moderní architektura a betonové podlahy snoubí s unikátními designérskými módními kousky evropských střihů vyšperkovaných indickými detaily. Vše z úžasných materiálů, které mnohdy ani nedokážu pojmenovat, doplněné jedinečnými šperky. Já sama podléhám a kupuji si modré hedvábné kalhoty, které vypadají jako od Armaniho.
Nebudu vytvářet iluzi, že indické čtvrti jsou plné kvalitních designových obchodů. Také zde najdete butiky s vintage oblečením, které majitelé nakoupí za pár rupií a pak je prodávají expatům za stovky eur včetně designových napodobenin. Ale i tyto obchody vás okouzlí alespoň svojí atmosférou.

Mezinárodní móda indické návrhářky Aneeth Arora
Další obyčejná ulice, po které pobíhají psi... Míjíme všudypřítomné barvící dílny a zároveň vcházíme do dalších concept storů, které si svým architektonickým zpracováním nezadají s americkými designovými butiky. Obdivuji singapurské parfémy, úžasné tašky, šperky a oblečení indických designérů. Naprosto mě uchvátila značka péro indické designérky Aneeth Arora. Móda, která má mezinárodní rozměr. Dokážete si v těchto kouscích představit stejně tak Pařížanku, jako obyvatele Londýna, ale co vás zaujme, je indický smysl pro detail, ruční zpracování látek – ať už to je barvení nebo výšivky. Jak sama designérka říká – péro znamená v radjasthánském jazyce marwari „k nošení", takže sice využívá indickou řemeslnou zručnost a materiály, ale cílem je mezinárodní look a to se jí daří skvěle.

Butik white champaNejlepší vyšívači jsou muži
Nový úžasný zážitek zároveň spojený s velmi osobním zákaznickým servisem v butiku White Champa. Majitelka je designérka, která dříve pracovala ve francouzské haute couture. Butik je spojený s dílnou, takže můžu při práci pozorovat nesmírně šikovného muže, který ručně tká a zároveň tu stejnou látku pošívá flitry. V Indii jsou vlastně všechna rukodělná řemesla doménou mužů – ať už je to výroba šperků, vykládání zdí drahými kameny nebo tkaní a vyšívání látek.

Lovci lebek a Restoration Hardware
Originální design vycházející z různých indických tradic se samozřejmě neprojevuje jen v módě. Nadchla mě kolekce bytových doplňků vycházejících z velmi syrového stylu nagalandského státu. Nágáland je v severovýchodní části Indie, částečně sousedí s Barmou, a jeho původní obyvatelé byli lovci lebek. Neodolali jsme a máme teď doma nagalandské misky. A nábytkový design? Jsem ráda, že jsem mohla pro Le Patio objednat několik unikátních kousků, které jen s nepatrnými obměnami najdete například v newyorském ikonickém obchodě Restoration Hardware. Kosmický bar je jedním z nich.

Jak Indii vidí ikony designu a architektury?
Při zpáteční cestě se loučím s posledním číslem indické Elle Decoration – každý gram navíc má pro mě v této chvíli cenu zlata. Nicméně komentář Paoly Navone, ikonické italské designérky, který jsem si tam přečetla, nejde zapomenout: Jen v Indii se vyrábějí věci, které v jiných zemích lidé vyrobit neumějí. Jde o staré, jedinečné techniky zpracování šperků, kamenů, látek. Proto Indie tolik přitahuje současné designéry. Moderní design využívající genia loci a starých technik koneckonců inspiroval i Le Corbisiera, který vystavěl hlavní město Pandžábu, Čandígarh.

Kde nakupovat, pokud cestujete do Dillí
Pro ty, kdo by si chtěli nakoupit kvalitní kousky, uvádím svoje shoppingové tipy: Second floor concept store, kde najdete oblečení pro muže i ženy, šperky, parfémy a bytové doplňky. Skvělý butik spojený s tradiční dílnou je White Champa. En Inde Space (www.eninde.com) je concept store s bytovými doplňky a módou, stojí za to ho vidět už jen kvůli designu. A pokud se chcete opravdu rozmazlit, navštivte Bharanys. Doporučuji také cokoliv od designérky Rashmi Varma, která žije a vystavuje mezi Hollywoodem, Londýnem a Dillí.

 

 

Designérka Monika White: Za nákupy? Vypravte se do Dillí

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale