Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Designérka Monika White: Za nákupy? Vypravte se do Dillí

Opět jsem byla pracovně v Indii – tentokrát na konci srpna, který vždy bývá velmi horký. Když musím pracovat v náročných klimatických podmínkách, nepomůže si stěžovat, ale raději se snažím najít něco, co mi udělá kromě práce radost. A mě tentokrát okouzlil moderní indický design a designové obchody se značkami, které jsou u nás v podstatě neznámé. Lze říct, že v Indii najdete řadu skvělých designérů a módních návrhářů vycházejících z tradice, kterou posunují do 21. století.

Tradičně začínám prohlídku ve šperkařské dílně Bharanys, která je uvedená v americkém Vogue jako jeden z nejzajímavějších obchodů na světě. Tento obchod je již desítky let důkazem, že v Indii existují řemeslnické dílny světové špičkové úrovně. Pak vcházíme do módní čtvrti Shahpur Jat, která je pestrou směsicí tradičních obchodů s nazdobenými indickými sárí, malých dílen, kde se barví látky, ale i fantastických concept storů, kde se moderní architektura a betonové podlahy snoubí s unikátními designérskými módními kousky evropských střihů vyšperkovaných indickými detaily. Vše z úžasných materiálů, které mnohdy ani nedokážu pojmenovat, doplněné jedinečnými šperky. Já sama podléhám a kupuji si modré hedvábné kalhoty, které vypadají jako od Armaniho.
Nebudu vytvářet iluzi, že indické čtvrti jsou plné kvalitních designových obchodů. Také zde najdete butiky s vintage oblečením, které majitelé nakoupí za pár rupií a pak je prodávají expatům za stovky eur včetně designových napodobenin. Ale i tyto obchody vás okouzlí alespoň svojí atmosférou.

Mezinárodní móda indické návrhářky Aneeth Arora
Další obyčejná ulice, po které pobíhají psi... Míjíme všudypřítomné barvící dílny a zároveň vcházíme do dalších concept storů, které si svým architektonickým zpracováním nezadají s americkými designovými butiky. Obdivuji singapurské parfémy, úžasné tašky, šperky a oblečení indických designérů. Naprosto mě uchvátila značka péro indické designérky Aneeth Arora. Móda, která má mezinárodní rozměr. Dokážete si v těchto kouscích představit stejně tak Pařížanku, jako obyvatele Londýna, ale co vás zaujme, je indický smysl pro detail, ruční zpracování látek – ať už to je barvení nebo výšivky. Jak sama designérka říká – péro znamená v radjasthánském jazyce marwari „k nošení", takže sice využívá indickou řemeslnou zručnost a materiály, ale cílem je mezinárodní look a to se jí daří skvěle.

Butik white champaNejlepší vyšívači jsou muži
Nový úžasný zážitek zároveň spojený s velmi osobním zákaznickým servisem v butiku White Champa. Majitelka je designérka, která dříve pracovala ve francouzské haute couture. Butik je spojený s dílnou, takže můžu při práci pozorovat nesmírně šikovného muže, který ručně tká a zároveň tu stejnou látku pošívá flitry. V Indii jsou vlastně všechna rukodělná řemesla doménou mužů – ať už je to výroba šperků, vykládání zdí drahými kameny nebo tkaní a vyšívání látek.

Lovci lebek a Restoration Hardware
Originální design vycházející z různých indických tradic se samozřejmě neprojevuje jen v módě. Nadchla mě kolekce bytových doplňků vycházejících z velmi syrového stylu nagalandského státu. Nágáland je v severovýchodní části Indie, částečně sousedí s Barmou, a jeho původní obyvatelé byli lovci lebek. Neodolali jsme a máme teď doma nagalandské misky. A nábytkový design? Jsem ráda, že jsem mohla pro Le Patio objednat několik unikátních kousků, které jen s nepatrnými obměnami najdete například v newyorském ikonickém obchodě Restoration Hardware. Kosmický bar je jedním z nich.

Jak Indii vidí ikony designu a architektury?
Při zpáteční cestě se loučím s posledním číslem indické Elle Decoration – každý gram navíc má pro mě v této chvíli cenu zlata. Nicméně komentář Paoly Navone, ikonické italské designérky, který jsem si tam přečetla, nejde zapomenout: Jen v Indii se vyrábějí věci, které v jiných zemích lidé vyrobit neumějí. Jde o staré, jedinečné techniky zpracování šperků, kamenů, látek. Proto Indie tolik přitahuje současné designéry. Moderní design využívající genia loci a starých technik koneckonců inspiroval i Le Corbisiera, který vystavěl hlavní město Pandžábu, Čandígarh.

Kde nakupovat, pokud cestujete do Dillí
Pro ty, kdo by si chtěli nakoupit kvalitní kousky, uvádím svoje shoppingové tipy: Second floor concept store, kde najdete oblečení pro muže i ženy, šperky, parfémy a bytové doplňky. Skvělý butik spojený s tradiční dílnou je White Champa. En Inde Space (www.eninde.com) je concept store s bytovými doplňky a módou, stojí za to ho vidět už jen kvůli designu. A pokud se chcete opravdu rozmazlit, navštivte Bharanys. Doporučuji také cokoliv od designérky Rashmi Varma, která žije a vystavuje mezi Hollywoodem, Londýnem a Dillí.

 

 

Designérka Monika White: Za nákupy? Vypravte se do Dillí