Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Detox šatníku nastartuje změnu i ve vaší hlavě

To říká stylistka Petra Šestáková, která o detoxu šatníku napsala celou knihu.

Která z rad týkající se péče o oblečení je podle vás klíčová?
Pečovat o spodní prádlo, tedy hlavně o podprsenky. Já je peru jen v ruce. Stejně jako všechny kousky oblečení, na kterých mi záleží a jsou z choulostivějších materiálů. Je hezké, když máme vztah k věcem, které rádi nosíme – a hýčkáme si je třeba tak, že je neházíme slepě do pračky a sušičky, ale pereme je v ruce a sušíme citlivě. Kromě pěkného pocitu z tohoto „vztahu“ je nezanedbatelné, že nám takové oblečení mnohem déle vydrží.  

Na co bychom si v šatníku měli dát obzvlášť pozor?
Na ukládání drobných věcí. Zní to jako banalita, ale já mám například zvlášť silonky, silnější punčochy, podkolenky, ponožky, návleky a tak dále. Dříve jsem měla všechno dohromady a neustále jsem v lehkém chaosu něco hledala. V souvislosti s ukládáním drobností jsem také začala používat krabice a nadepisovat je. I ty, které mám ve sklepě se sezónními věcmi, například se zimními botami. Na každé krabici je přesně napsáno, co v ní je. Jen sáhnu a mám, co chci. Soustu krabic mám i v šatníku: pásky, brože, jak jsem říkala ponožky a tak dále. Je to neuvěřitelné usnadnění běžného denního života.

Zažila jste něco bizarního, když pomáhala s detoxem šatníku klientek?
Několikrát se mi stalo, že téměř čtyřicetiletá žena měla šatník, který zamrznul někdy na vysoké škole. Žabičkové šaty na špagetová ramínka, bavlněné minisukně. Jako kdyby se některé ženy zasekly v období, kdy jim bylo možná dobře, a nevidí, že nejsou dívkami ani studentkami, ale dospělými ženami. Ze zkušenosti vím, že i jejich muži v nich chtějí vidět už dospělé ženy, které jsou sexy, vědí něco o životě, matky dětí – nikoli neadekvátně se oblékající diblíky.  

Když měníte šatník klientky, co je pro vás nejvíc náročné a co naopak nejhezčí?
Nemůžu říct, že nejvíc náročné, ale zatraceně důležité je napojit se na danou ženu. Absolvovat alespoň hodinu společného času někde na neutrální půdě, třeba v kavárně – a pochopit, „co je zač“. Jak žije, jak přemýšlí, jaký má temperament, jaké životní období prožívá. Netahám z klientek soukromé záležitosti, ale musím pochopit, co mám před sebou za ženu. Pak můžu pracovat i s jejím šatníkem. Jinak to nejde, nelze začít, nelze se orientovat.
Nejhezčí je, když mám třeba klientku na doporučení a její kamarádka mi dá vědět, že se změnila, víc jí to sluší, chodí lépe oblékaná, je z ní trochu jiný člověk. Stejnou radost mám samozřejmě, když se s takovou zpětnou vazbou ozve klientka sama – tam to ale obvykle déle trvá. Než si na nový styl zvykne, zvnitřní si nový pohled na šatník, než se změna vžije.  

Jak se změnil váš život, když teď lépe pečujete o svůj šatník?
Jsem perfektně orientovaná ve svém šatníku. Přesně vím, kam sáhnout, kde co je. Úplně lehce si denně vybírám out-fit a stejně tak i oblečení pro zvláštní chvíle. Také jsem změnila styl oblékání a většinou nosím šaty. Tím pádem neřeším, co si vezmu „nahoru“, co „dolů“, mám šaty a tím jsem „oblečená“. Doma tedy mám větší klid, méně stresu a méně chaosu. Mám více času na sebe, na koníčky, víc sportuju, jsem spokojená.

 

Knihu Detox šatníku vydala Grada, cena 259 Kč, www.petrasestakova.cz

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!