Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jak nejlépe oslavit Den žen? Sama se sebou!

Letos už čekat nebudu. Rozhodla jsem se vzít to do vlastních rukou. Na začátku března si každý rok říkám, jestli si manžel, bratr nebo táta vzpomenou, že je Den žen, a čekám pořád zbytečně. Takže letos si dám dárek sama.

Redakce Marianne | 6. 03. 2014


Na začátku března se od svých mužů ničeho nedočkám. Takže… obdaruju se sama a u kytky rozhodně nezůstanu. Udělám si hezký den sama se sebou. A asi to bude nakonec víc emdéžetkové než čekání na Godota v podobě dárku. Koneckonců jde o oslavu boje za ženská práva, počínaje tím volebním, konče rovností s muži. Já si letos zvolím samostatnost a budu bojovat za své právo na den klidu a hezký dárek.

Neexistuje důvod, proč si nedat dárek

„Když má žena čas jen sama na sebe, není její pozornost rozptýlená dětmi, manželem, ani starostmi, může si uvědomit, co si přeje a po čem touží, své skutečné pocity, a zřejmě i únavu. Většinou funguje, plní úkoly a psychologicky řečeno – jen následuje automatické vnitřní programy naučené v dětství, ale neví ani o tom, že její autentická přání mohou být úplně odlišná. Když si na sebe udělá čas, dává si šanci zjistit, kým skutečně je, co si přeje a co možná potřebuje v životě změnit, aby byla víc sama sebou,“ vysvětlila mi Lucie Kolaříková, psycholožka, která se zaměřuje na sebelásku, když jsem se jí ptala, jestli má můj nový plán na MDŽ smysl. „Kupovat si dárky je přirozené. I když dostanete dárek od někoho jiného, neexistuje žádný objektivní důvod nedávat si dárky. Spíš jen existují omezení v hlavách žen, že by to mohlo být neskromné.“

A co mi poradila, abych si dala jako dárek? „Cokoli, co vašemu srdci a tělu dělá dobře. Dobře nám dělá bezprostředně jakákoli péče o sebe a dlouhodobě to, když se konfrontujeme se svými nedostatky, stíny a pracujeme na sobě. Takže skvělá může být masáž a kosmetika, ale také pořádný seminář osobního rozvoje. Já vás můžu pozvat na MDŽ na seminář Sebelásky na Marjánce.“ 

Co by mi tak udělalo radost?

Dopřeju si velkou snídani bez ohledu na kalorie a nejspíš přihodím i svačinu, oběd a večeři. Bude to chtít masáž, kadeřníka nebo obojí. Něco si koupit… A kromě téhle klasiky? Pustila jsem se do hledání nevšedního dárku. Co jsem našla?

Parfém na míru

Do domu U Bílého pelikána si zajdu nejen na masáž a kosmetiku, ale také na vonnou typologii. Parfém přímo pro mě? To nezní vůbec špatně. Cena 1200 Kč (http://www.upelikana.cz/)

parfem

Něco ženského

Pak jsem hledala něco ženského, typicky ženského a zároveň praktického. Objevila jsem pouzdro Ella’s house na dámské hygienické potřeby. Cena 220 Kč (http://www.mamaja.cz/)

pouzdro

Malujeme dort

Na Šumavě jsem našla kavárnu Nebespán, kde cukrářka Jitka přímo před hosty maluje na skleněnou desku dort. Je to jakási koláž z ovocných omáček, vanilkového krému, malých dortíků, sorbetů, ovoce, vaječného likéru, crème brûlée a dalších sladkostí. „Cukrářka vše komentuje, vysvětluje hostům, co právě dělá a jaké ingredience používá. K dezertu ještě servírujeme sklenku sektu nebo jiné nápoje dle přání,“ popisuje Sabina Kmecová, majitelka kavárny. Cena se odvíjí od ingrediencí, cca 295 Kč. (http://nebespan.cz/hlavni-strana/)

malovany_dezert__Nebespan

Sladká snídaně i jindy než na MDŽ

Přiznávám, jsem na sladké, a tak mě zaujal muffinovač. Vůbec jsem netušila, že se dají tyto sladké dortíky péct tak snadno. Šest báboviček najednou za 20 minut, to by mi mohlo stačit. Cena (muffinovač Concept MF 3030): 699 Kč

muffinovac

Kultura pro tělo i pro duši

Nejen tělu je třeba udělat dobře. Kromě sladkostí, masáže a vonné typologie bych si měla naplánovat i něco jiného. Zajdu si možná do Muzea gastronomie, kde se koná přednáška o slavných ženách, které se uměly v kuchyni pořádně otáčet. Špatná by nemusela být ani ostravská výstava Móda jako umění, brněnská výstava Hvězdy stříbrného plátna, popř. ta mladoboleslavská s názvem Od turnýry k secesi - móda na přelomu 19. a 20. století.

Užijte si MDŽ po svém!