Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Kde že se to natáčelo?

Sledujete film a říkáte si, to je ale krásné místo, tam by byla dovolená! Jenže ouha, žádná cedule, žádný ukazatel kudy tudy do romantiky. Filmaři jsou totiž potvory, syslí si své ráje pro sebe. Naštěstí bývají často vystopováni.

Klára Mandausová | 17. 01. 2015

Nejspíš ovšem chtěně. Tvůrci i místní si vzájemně prokazují obrovskou službu. Oběma stranám může na čas vzrůst popularita přímo raketově. Turisti, chtějí vidět, kde se film natáčel a ti, kteří sem přijedou, aniž by film viděli, zase budou zvědaví, cože to tam vznikalo za podívanou.

Hlavně v romantických filmech se to „ach“ zakoutími jen hemží. Namátkou, asijský bungalow Julie Roberts z Jíst, meditovat, milovat. Podobný osud potkal na čas třeba řecký ostrov, kde se natáčel veleúspěšný muzikál Mamma Mia! nebo krajinu thajského ostrova, na kterém se před lety potuloval Leonardo Di Caprio, když hrál v Pláži. Ale taky například Prahu, kterou si vybrali tvůrci pro Mission Impossible. Tyhle krajiny by už měly být zase docela klidné. Nic naplat, filmový průmysl chvátá a vyrábí stále nové destiance. Vybrali jsme pro vás několik z těch, kde by se vám mohlo líbit.

Film Nebožtíci přejí lásce

Forio, ostrov Ischia, Itálie

Kostel Santa Maria del Soccorso, který se ve filmu objevil, Ischii když ne proslavil, tak určitě udělal známější. Jestli hledáte jižní klid, evropskou exotiku a nevadí vám, že budete dovolenou trávit na původně sopečném ostrově kousek od Neapole a Vesuvu, vyrazte. Obzvlášť, pokud máte rádi rochnění v lázních. Díky vulkánu dřímajícímu pod ostrovem tu najdete přírodní sauny, horké písky a všelijaké teplé prameny.

Film Mamma mia!

Ostrovy Skopelos a Skiatos, Řecko

Řecké ostrovy se po roce 2008 s nadsázkou doslova začaly kývat na moři. To pod tíhou všech, kteří chtěli vidět, kde že to Meryl Streep vyznávala Pierci Brosnanovi lásku. Turistů bylo tolik, že si dokonce sami na sebe začali na cestovatelských serverech stěžovat. To se nedá! Takových čumilů. Prý bílá kaplička Aghios Ioannis je tak mrňavá, že se do ní mohla sotva vejít Meryl. A vůbec nestojí v oáze klidu, nýbrž kousek od rušného parkoviště. Ale co bylo, bylo. Věci se vrací k líné řecké pohodě. Vyzkoušejte.

Pláž

Thajské souostroví Phi-Phi se stal přes noc vysoce módní záležitostí. Aby ne, když tu pobýval takový sekáč, jako je Leonardo Di Caprio. Místy poněkud drsný film Pláž vystřelil Phi-Phi a zejména zátoku Ao Maya ostrova Ko Phi Phi Leh mezi nejžádanější světové turistické destinace. Místo, o kterém do roku 2000 věděli jen nadšenci, nezávislí cestovatelé a baťůžkáři se ocitlo na pomyslném červeném koberci a pravda, pořád se po něm prochází.

Film Čokoláda

Flavigny-sur-Ozerain, Francie

Krásná Juliette Binoche rozvířila klid vesnice v Burgundsku. Otevřela tu krámek s čokoládou a cvrnkla tím do skrývaných vášní usedlých vesničanů. Vášeň přepadla i uhrančivého Johnyho Deppa, zkrátka bylo na co koukat a co s hlavními hrdiny filmu z roku 2000 prožívat. Filmaři si vybrali pro natáčení místo zařazené mezi Nejkrásnější vesnice Francie. S filmem ho navíc spojuje výrobna tradičních anýzoch pastilek Anis de Flavigny. Kdo ví, třeba tu žije i někdo podobný sexy cestovateli, který sem ve filmu připluje na lodi. Rozhodně má Flavigny-sur-Ozerain má tolik zajímavostí, že i kdyby si ve filmu nezahrálo, stojí za to se sem jet podívat třeba na klášter z 8. století s karolínskou kryptou sv. Regíny a gotický kostel Saint-Genest.

Film Léto s kovbojem

Malá Lečice, Bezdědice, Kamenický Šenov, Česko

Léto s kovbojem je důkazem toho, že nás filmaři malinko vodí za nos. Hlavní hrdinka Doubravka se sejde s kovbojem u malebného jezírka v Malé Lečici, který leží v údolí Kocáby na Praze – západ, aby si za chvíli odběhla do chaty v Hradišťku a pak i na náves Bezdědic s rybníkem, do kterého ji později strčí zhrzená milenka. Všechny vsi leží v Brdech, ale pěšky by to měla mezi nimi docela honičku. Romantika s krávami a kovbojem na pastvě byla vůbec z ruky, natáčelo se až v Kamenickém Šenově v severních Čechách. Všechna místa jsou ale skvělou inspirací pro výlet.

Film Želary

Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka, Zázrivá, Slovensko

Hlavní hrdinové Joza a Eliška měli pohnutý osud. Kulisy jim paradoxně dělala krajina krásná jako z pohádky, mimo jiné i skanzen Vychylovka v dolině Chmúra v katastru obce Nová Bystrica, která je součástí chráněné krajinné oblasti Kysuce a krajina okolo vsi Zazrivá v Žilinském kraji. Ideální místo, pokud chcete chodit a kochat se.

Film S tebou mě baví svět

Dolní Dvůr, Krkonoše, Karlova Studánka, Jeseníky, Česko

Jestli jste žili, podobně jako my, v domnění, že chalupa Apalucha leží v Beskydech, jste vedle jak ta jedle. Ona je totiž v Krkonoších. Hotel, kde zpívala jedna z maminek, Gábina slavné sladké mámení, je v Karlově Studánce v Jeseníkách. Další filmařská rošťárna. Z Krkonoš do Jeseníků by to bylo na běžkách nikoli pár hodin, ale dnů. Obě místa ovšem mají své velké kouzlo, nejen díky superoblíbenému filmu.

Film Pýcha a předsudek

Groombridge, Chatsworth, Velká Británie

Před exteriéry filmové verze románu Jane Austenové s Keirou Knightley v hlavní roli snadno s odpuštěním padnete na zadek. Tam chci, tam chci!!! Pro skromný, ale drsně půvabný dům rodiny Bennetových si filmaři vybrali panské sídlo Groombridge ue 17. století. Jenže to byla v první části filmu pouze ochutnávka, dech vyrazí zámek pana Darcyho, v románu zvaný Pemberley, jinak Chatsworth vévodů z Devonshire, deset kilometrů severovýchodně od Bakewellu, který leží v anglickém Derbyshire 55 jihovýchodně od Manchesteru. Jak uvedl server lideazeme.cz Pýchu a předsudek tu zastupuje novodobá busta Darcyho i socha Zahalené vestálky z roku 1847 od Raffaella Montiho. Díla patří do zámecké galerie soch, jež ve filmu také „hrála“ a s ní i bělostné klasicistní a neoklasicistní sochy. Ovšem jak server dodává, jeden z nejhezčích přírodních záběrů Pýchy a předsudku byl pořízen v roce 2005 v lokalitě Stanage Edge, scéna, ve které Elizabeth stojí na rozeklaném skalisku a před očima má divokou, ale úchvatnou krajinu. Najdete ji uprostřed vřesovišť asi dvacet kilometrů severně od Chatsworthu. Úžasná příležitost nechatse dojmout nejen ve filmu, ale i naživo. 

Kde že se to natáčelo?

Související články

Dům
Petr Fiala a jeho žena Petra citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Petr Fiala a jeho žena Petra citlivě zrekonstruovali měšťanský dům v samém srdci Poděbrad

Dům
Klasika s moderním šarmem: Dům s s vůní Provence a skandinávským hygge každého okouzlí

Klasika s moderním šarmem: Dům s s vůní Provence a skandinávským hygge každého okouzlí

Byt
Bydlení snů v Praze: Měl tu stát fotbalový stadion, nyní se majitelé z jedenáctého patra kochají výhledem na Pražský hrad

Bydlení snů v Praze: Měl tu stát fotbalový stadion, nyní se majitelé z jedenáctého patra kochají výhledem na Pražský hrad

Dům
Elegance a rustikální kouzlo: Tento prázdninový dům vás okouzlí

Elegance a rustikální kouzlo: Tento prázdninový dům vás okouzlí