Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Samolepky na zeď? Jsou originální a potěší oko i duši

Nudí vás klasicky vymalovaný byt? Můžete si pořídit něco mnohem odvážnějšího a taky originálnějšího – samolepky na zeď. Vymýšlejí je designéři české firmy Sofistick a jejich záběr je skutečně široký. Inspiraci hledají v moderním umění, filmovém světě, retru, krajině, vodě, lese nebo radosti.

Redakce Marianne | 24. 01. 2014


S ideou vytvářet samolepky na zeď přišli v roce 2006 – ve Francii a Anglii už byl jasně patrný fenomén samolepek na zeď, které vypadají jako malba. V Čechách se o nich tehdy ještě moc nemluvilo. Ovšem jak říká malíř MgA. Patrik Krissak, představa krásných grafických ‚kreseb‘ a dekorací, které nešly koupit, se jim zalíbila. Rok chystali grafiku e-shopu a souběžně plnili kresby v kategoriích květin, zvířat nebo pro děti.

Úspěch na Designbloku

A že jejich tvrdá dřina měla úspěch, o tom svědčí i to, že se velmi úspěšně prezentovali například na Designbloku v roce 2010. V tomto roce vznikla i výstavní kolekce ‚grafických tapet‘, která byla na Designbloku nominována na Editorial Design Awards v kategorii výtvarných doplňků. Jejich tvorba také získala nominaci na Elle Decor Awards. A o značce Sofistick se začalo povídat…

Proč právě samolepky?

Jsou recyklovatelné, nevychází z nich žádná nepříjemná vůně, dají se snadno odstranit a nezanechávají po sobě stopy lepidla. Takže když se vám jedna samolepka přestane za rok líbit, můžete ji snadno nahradit jinou. Mají certifikaci, která splňuje nejpřísnější normy, takže se dají použít klidně i v mateřských školách.

Jak vznikají a výběr motivu

„Vytváření motivu pro samolepku je stejné jako kreslení ve skicáku – jen kreslíte tabletem a kresbu vidíte na obrazovce,“ vysvětluje malíř MgA. Patrik Krissak. „Dalším způsobem je kresba tuší na papír, poté se oskenuje a upraví v počítači do křivek, které jsou nutné pro řezání fólie. Tím, že jsou samolepky v počítači hotové, ještě zdaleka nic nekončí, před vystavením v galerii fotografií na e-shopu se u samolepek zkouší časová náročnost výroby. To určuje její cenu,“ dodává výtvarník. U komplikovaných motivů zkouší i lepení na stěnu, aby mohli zákazníkům podávat přesné informace o tom, co si mohou koupit. Samozřejmostí je i zkušební samolepka, na které si zákazník vyzkouší lepení před lepením objednané samolepky.

Letí neotřelost a originalita

Nejvíce se prý prodávají tapety a samolepky, které se vytvářejí velmi charakteristicky. „Jde o samolepky, které mají jisté aroma ilustrace, tušové kresby. Dá se říct, že klienti vnímají, že nechtějí jen strojově působící dezény, které se dají pořídit jinde. Oblíbené jsou i abstraktní a geometrické motivy v decentních tonalitách,“ říká Patrik Krissak.

Výhody tapet a samolepek

Je to především výhoda vizuální – jde o změnu prostoru prostřednictvím dekorativní úpravy stěn. Samolepky jsou trvanlivé a světlostálé, vydrží i několik let (dokud se vám neomrzí). „Sympatické je na nich to, že se lehce snímají ze stěny,“ dodává výtvarník. Můžete tedy lepit další motiv, který vám v prostoru udělá ‚re-fresh‘. Prostor si jednoduše změníte vlastními silami a nepotřebujete k tomu žádnou odbornou pomoc. Samolepky vyrábí Sofistick vždy na zakázku, a můžete si zvolit nejen velikost, ale i barvu. Tapety už jsou náročnější a vyžadují odbornou pomoc. „Tapetu jsme schopni obarvovat v podkladu i motivu. Znamená to, že si můžete objednat třeba tapetu s kreslenými lístky a zvolit si barvu lístků a na jaké barvě pozadí budou. Naše tapety prostě nejsou metráž, ale vždy na míru danému prostoru. A kreslíme i tapety na zakázku a společně s klientem vytváříme to, co si představuje,“ vysvětluje Patrik Krissak.

Kdo tvoří Sofistick

Hlavním designérem Sofisticku je MgA. Blanka K. Špičáková, absolventka FAVU VUT Brno, katedry grafického designu, dále MgA. Patrik Krissak a o produkci se stará ing. Pavel Kulišťák.

Více informací najdete na: http://www.sofistick.cz/cs

Samolepky na zeď? Jsou originální a potěší oko i duši

Související články

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek