Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Časopis

Právě vychází červencové číslo Marianne Venkov & styl, které navodí letní atmosféru

Letní prázdniny už otevírají dveře a jimi pomalu vstupuje doba plná slunce, vůně sena, grilovaných dobrot i cáchání ve vodě. Čas výletů a odpočinku pod blankytnou oblohou. K němu vám v časopise přinášíme zajímavá témata a jako bonus i nové rubriky.

Kristina Slavíková | 16. 06. 2022

BYDLENÍ: Dům s otiskem mé duše

Stála na životní křižovatce a našla v Českých Budějovicích stoletý dům, který celý sama zrekonstruovala. Nový domov si masérka Alena uzpůsobila své povaze, vkusu, leč objektu nic neubrala na jeho historické tváři. Umně sladila obojí. Staré skloubila s novým – moderním a vytvořila útulný interiér, venku pak dokázala “probudit” skvostnou zahradu.   

Info ikona
bydlení

ŘEMESLO: Jeho Výsost hlubotisk od hory Říp

Hlubotisk je tiskařskou technikou, která představuje luxus a dokáže zdůraznit řemeslnou kvalitu. Dnes už se u nás používá málo, a když, jde o dokonalost. Zlaté pozvánky, umělecké vizitky, elegantní dopisní papíry podtrhnou i styl a osobnost majitele. Na starých strojích tohle umí dokonale v rodinné manufaktuře Bohemia Paper, od které si “papírová kouzla” z pochopitelných důvodů pořídili britská panovnice, náš Hrad, herci Paul Newman, Uma Thuman či zpěvčka Madonna. Punc originality a serióznosti si ale může pořídit každý, kdo je ctí.  

Info ikona
Řemeslo

TRADICE:  Za patronkou Valašska svatou Annou

Anenské poutě se odehrávají léta na řadě míst naší vlasti. Sv. Anna je historicky patronkou matek, porodů, šťastných manželství, ale i truhlářů, krejčích či provazníků. Její kult byl u nás silný hlavně na Valašsku. A zůstal! Už císařovna Marie Terezie povolila obyvatelům Rožnova pod Radhoštěm (a okolí) pořádat kolem 26. července –svátku Anny – velký jarmark, spojený s procesím, mší a následnou krojovanou zábavou. Na vlastní oči můžete vidět i letos.  

Info ikona
Tradice

DRUHÁ ŠANCE: Zakopané mince přinesly štěstí

Dům č.p. 102 v Žatci býval svého času ozdobu města. Šlo o jeden z nejstarších objektů, kterým se jeho majitelé i pyšnili! Jenže v roce 1919 dům koupila a zkrášlila rodina Mederových. Ti ale museli po druhé světové válce, jako mnozí Němci, z Žatce odejít. Objekt chátral. O řadu let později si ho všimnul Petr Antoni, ředitel Domova pro seniory a Pečovatelské služby, a rozhodl se se svými kamarády konat. Přesněji, památný dům zachránit. 

Info ikona
Druhá šance

JÍDLO: Kouzla na žhavém uhlí

Stačí instalovat gril na zahradě, nakoupit dobré jídelní ingredience podle neotřelých receptů, pozvat přátele, zvolit mezi nimi nejlepšího kuchaře a polovina úspěšného grilování je v kapse. Tady se totiž stává příprava pokrmů z ryb, drůbeže, ovoce zábavou, při níž lze i plně konverzovat.

Info ikona
Grilování

ZAHRADA: V souladu s pohodou

V malé vsi Plavsko na Třeboňsku je u krásného selského domu nápadná zahrada. Nápadná je tím, že budí dojem díla přírody. Pravdou je, že ji s citem regulují ruce výtvarnice a architekta – manželů Gebrových. Své zelené oáze dali jistou volnost, a ona se jim teď odměňuje kouzelnými zákoutími, bujnou květenou a neotřelými úkazy.  

Info ikona
Zahrada

DĚTI: Tvořivé hrátky v přírodě

Zabavit ratolesti během prázdnin dá někdy pořádně zabrat. Máme pro vás několik tipů, díky nimž budou děti tvořit rukama a stráví čas v přírodě a s přírodou. Inspirujte se!

Info ikona
DĚTI

PROMĚNY VENKOVA: Pěvkyně a Čech

Liteň u Berouna bývala místem, které zveleboval osvícený zemědělsko-průmyslnický rod Doubků (později rytířů Daubků). Na jejich zdejší zámeček jezdili čeští umělci a do zmíněného rodu se přivdala i operní diva Jarmila Novotná. Kolik tu bývalo tehdy hospod? Jak občanstvo reagovalo na slavné návštěvy z Prahy? Kam se vytratil věhlas zdejších mecenášů? Na to se snaží s pomocí pamětnice odpovědět nová rubrika, a to nejen fotografiemi.  

Info ikona
proměna venkova

FAUNA: Křehký manekýn

Žádný muž, ale nenapodobitelný otakárek fenyklový – jeden z našich nejkrásnějších motýlů, který má mimořádnou kresbu i tvar křídel. K tomu dispnuje i mimořádnými leteckými schopnostmi a vlastně i jménem. Jak se dostal k fenyklu? Kupodivu to není nic nelogického…  

Info ikona
Otakárek

CESTOVÁNÍ: Hvězdné nebe nade mnou

Část Jizerských hor, Beskyd a okolí Manětína na Plzeňsku má tu nejčernější tmu, která se dá v ČR najít. Je pravá, neproniknutelná a téměř hmatatelná. Místa, kde v noci září hvězdy, aniž by je rušil světelný smog měst, jsou ideální k pozorování oblohy právě v letních měsících. Do oblastí tmavé oblohy míří nejen milovníci okukování mléčné dráhy, ale i romantici. Ono to totiž stojí za to!    

Info ikona
Noční obloha

PROLISTUJTE S NÁMI AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ!

A na závěr malé prolistování červencovým vydáním...

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý