Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Časopis

První číslo Venkov & styl roku 2023 je tu. Vítejte na jeho lednových stránkách!

Info ikona
titul

Do čísla letopočtu zamířila trojka. Ta znamená bojovnost, elán, tvůrčí energii, bystrý intelekt… Jejího charakteru se náš časopis bude držet a dělat vám dál radost. Nevadí, že dny jsou teď krátké, chladné. Tělo osvěží cesta na sněžnicích, ducha zase potěší exkurze do historie slov a ruce zahřeje talíř „echt“ polévky.

Michaela Šmerglová | 13. 12. 2022

BYDLENÍ

Statek plný šťastných dětí

V zahradě mezi stromy na kraji Šumperku stojí útulný statek. Když ho manželé Sovadinovi viděli, přeskočila pomyslná jiskra, i když byl dům ruina. Vykřesali z něj postupně úžasný domov pro svých (zatím) devět dětí. Čiší z něho jistota a lidskost.

Info ikona
Bydlení

ŘEMESLO

Staré časy v křesle

Dává novou tvář i esprit letitým křeslům i židlím. Ač je Monika Hálová vystudovaná ekonomka a odbornice na cestovní ruch, vrhla se na čalounické řemeslo, které jí naplňuje a baví. Hlavně ho umí! Co víc, dokáže její základy naučit i druhé. Dáma s Tišnova už nadšením pro obnovu starého ovlivnila spoustu lidí. A plánuje další věci.

Info ikona
Řemeslo

TRADICE

Četnická stanice Kuřim

Kdo potká na náměstí v Kuřimi muže v prvorepublikové uniformě, zkoprní. Není-li z místních. Ti totiž vědí, že zde nadšenci obnovili starou četnickou stanici, která sobotu, co sobotu běžně funguje. Milovníci starých časů zařídili skvostnou repliku služebny z dobových artefaktů, a de facto vytvořili živé muzeum.

Info ikona
Tradice

ZAHRADA

Sklizeň zimních zeleninových pokladů

Zahrada vydává plody též v lednu. Nadšený zahradník nemusí stát v zimě za oknem a zoufale volat jaro, ale stačí zavčas myslet na zasazení zimních druhů zeleniny, které i v době, kdy velká část přírody spí, stále rodí. Díky mnohým z nich pak lze vytěžovat a blahořečit latifundie až do února.

Info ikona
Zahrada

PROMĚNY VENKOVA

Víno žehnané sv. Urbanem

Největší naší vinařskou obcí – městem – Velkými Bílovicemi vedla ještě počátkem 20. století hlavní hliněná cesta a u ní stály domky s doškovými střechami. Na fotkách romantika, ale v reálu? Éru, kdy na faře úřadoval doktor, kdy se stavěl „kulturák“ popisuje zdejší patriotka a rodačka Mirka Polachová. Navíc přidává vysvětlení, proč má v Bílovicích každý svého Osičku.

Info ikona
Proměny venkova

ZELENÁ LÉKÁRNA

Léčivá domácí spíž

Prababičky i babičky mívaly/jí skvělé léčebné postupy a medikamenty. Levné a rychlé! Dodnes jsou účinné jejich zábaly a obklady z domácích zásob. Tu stačí naškrábat křen, tu nakrájet cibuli, jindy sáhnout po tvarohu… a počínající horečka je zažehnána stejně jako kašel nebo zánět. Schválně, znáte ona kouzla, která se dědí po generace? 

Info ikona
Zelená lékárna

Nové číslo plné inspirace a zajímavých příběhů najdete na stáncích a nebo online.