Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Moderní bydlení na chatě aneb Jak si stylově prostřít stůl

Info ikona
Jak stylově prostřít stůl

Chaty a chalupy mají své kouzlo. Úplně moderní kabát při jejich výzdobě nebo rekonstrukci se tak nehodí nahazovat. Jak spojit krásu se stylem a zároveň zachovat duši původního místa? Máme pro vás pár tipů, které se vám mohou hodit.

Jana Kantorová | 15. 04. 2023

Vyrob si sám  

Patříte-li mezi tzv. sběrače, kterým neunikne nic starožitného, rádi chodíte do různých antiků, renovujete starší věci a na procházkách vidíte krásu v každém pařezu (doslova), pak bude právě tento tip pro vás ten ideální. Sami si doma můžete ušít záclony, přečalounit starší nábytek nebo na zahradě nasbírat květiny a vytvořit s nimi stylové aranžmá. Kromě toho, že ušetříte, zachováte také kouzlo chaty a zároveň vás taková práce velmi uspokojí.  

Galerie: Jak si stylově prostřít
Mohlo by se vám líbit

Jednoduše a klidně  

To, že sbíráte starší věci a nechcete je zbytečně vyhazovat, ještě nutně nemusí znamenat, že budete mít chalupu zaplavenou věcmi a namísto krásy bude vaše obydlí vyzařovat jen nepořádek. Naopak tento styl chce organizovanost a pořádkumilovnost. Věci by tak měli být jednoduché, působit klidně a být co nejvíce funkční.  

Mohlo by se vám líbit

Začněte u základů  

Když prostíráte stůl, vždy začněte tím, že na něj rozložíte to nejnutnější. Nejprve ubrus nebo běhoun, pak talíře, misky, příbory a sklenice s nápoji. Takto zjistíte, že máte dostatek místa na nezbytné věci a zároveň nebude stůl přeplněný tím, že se na něj snažíte všechno vtěsnat.  

Je dobré stůl zdobit také v rámci sezóny – využívat barvy daného ročního období a také dary zahrady. Na jaře květiny, na podzim třeba dýně a v létě ovoce. Inspiraci najdete všude kolem sebe v přírodě. Právě začlenění přírodních prvků je jedním z klíčů, jak zkrášlit stolování. Přidání zeleně a kousků přírody může poskytnout efekt “dokončení” jakéhokoli stolu.  

Míchání různých barev a textur v květinách a zeleni pak dodá aranžmá hloubku a pocit luxusu.  

Mohlo by se vám líbit

Popusťte uzdu fantazii  

Při zdobení se prostě a jednoduše nenechte spoutat konvencemi a mějte mysl otevřenou. Zkuste třeba místo tmavých zemitých barev přidat ty pastelové nebo neutrální. A klidně zakomponujte i svíčky. Právě otevřená mysl vede ke kreativnějším přístupům. Nemusíte zahrnovat určité prvky výzdoby jen proto, že to dělají všichni ostatní nebo proto, že se to tak běžně dělá.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku