Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Retro styl v interiéru: Pojměte minulost moderně

Info ikona
Retro interiér

Když se řekne retro interiér, většina lidí si vybaví český typický domov z období 50. až 80. let. Pojmout ho však můžeme zcela subjektivně a inspirovat se můžeme i v jiné éře 20. století. Retro design je jedinečný a vytváří zvláštní atmosféru nostalgie a originality. Jak zakomponovat retro do interiéru v moderním pojetí?

Jana Kantorová | 8. 08. 2023

Zdi a podlahy

V retro interiéru se často používají vzorované tapety a barevné podlahy. Sáhnout můžete po tapetách s geometrickými vzory nebo květinovými. Pokud nejste fanoušci tapet, můžete zvolit jednobarevnou stěnu a přidat do interiéru retro atmosféru pomocí uměleckých děl nebo fotografií.

Barvy a vzory

V retro interiéru hrají prim výrazné a živé barvy. Použijte odstíny, jako je oranžová, žlutá, zelená nebo modrá. Kombinujte je však s neutrálními barvami, typicky se světle hnědou nebo béžovou či krémovou. Tím celý vzhled vybalancujete. „Pohrát si můžete i s geometrickými vzory a ikonickými retro motivy, jako jsou květy, kruhy nebo pruhy. Kombinujte je ale s citem a nikdy ne po celé místnosti,“ doplňuje designérka Anke Glut.

Galerie: Zakomponujte do interiéru trochu retro stylu
Mohlo by se vám líbit

Ačkoli nakonec neskončili ve svém vysněném domě, přesto se jim podařilo vytvořit kouzelný interiér

Retro dekorace i nábytek, vintage kousky z bazarů, ale také obrazy současných umělců. To všechno najdeme v jinak tradiční vilce ze sedmdesátých let.
marianne.cz

Nábytek a dekorace

Pro retro interiér je typický nábytek ze 60. a 70. let. Zkuste najít vintage kusy nábytku, jako jsou křesla, konferenční stolky, skříně nebo police. Retro nábytek poznáte díky jeho zaobleným tvarům, barevným látkám a nejrůznějším vzorům. Můžete také použít retro doplňky, jako jsou staré gramofony, retro telefony, lampy, zrcadla nebo obrazy ve stylu pop artu.

Osvětlení

Využijte lampy ve stylu 60. a 70. let, které mají zaoblené tvary a výrazné barvy. „Nezapomeňte na víceúrovňové osvětlení, na stropě se bude skvěle vyjímat lustr, zbytek interiéru osvětlí stojací lampy například s barevnými svítidly,“ dodává Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Barvy moc nemusí, tak sáhli po černobílé klasice a vytvořili zcela nadčasový interiér

V domě postaveném na konci devatenáctého století navštívíme byt plný denního světla, vkusného moderního i klasického nábytku a praktických řešení. Milovníci dřevěných podlah, kachlových kamen a vysokých stropů, račte dál!
marianne.cz

Důraz na detail

Detaily jsou pro retro styl důležité. Malé dekorativní předměty, jako jsou hodiny, rádia, retro telefony, vázy nebo sošky, mohou vytvořit autentickou atmosféru. Zkuste najít originální a zajímavé kusy, které představují styl daného období. Retro lze do interiéru zakomponovat i jen okrajově, například výměnou vypínačů, elektrických zásuvek, madel od skříněk, klik, rámů obrazů apod. „Moderní interiéry v kombinaci s retro doplňky jsou velmi populární. Domov tak stále působí uspořádaně a čistě, ukazuje však hravou stránku jeho obyvatel,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Beton v interiéru: Jak ho zakomponovat, aby nepůsobil neosobně?

Beton sám o sobě je mnohými považován za chladný a neútulný prvek, když ho ale správně zkombinujete s dalšími materiály a barvami, můžete v interiéru dosáhnout neotřelé atmosféry. Jak beton správně zakomponovat do vybavení a dekorací, aby nepůsobil neosobně?
marianne.cz
Zdroj článku