Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Sváteční dekorace: Svátky v přírodním stylu

Pár klacíků, koření, březová kulatina nebo stará prkna, která by každý nejspíš vyhodil. Ukážeme vám, jak je jednoduše proměníte v půvabné dekorace.

Jana Kantorová | 22. 12. 2023

PŘIPRAVILA: Markéta Zindulková  

BŘEZOVÉ SVÍCNY 

CO BUDETE POTŘEBOVAT: Březovou kulatinu různého průměru, plochý vrták do dřeva, čajové svíčky 

Z kmínku břízy nebo ze silné větve nařežte různě vysoké špalíky. Do středu každého vyvrtejte zahloubení pro čajovou svíčku – a svícny jsou hotové. 

VĚNEC Z JEHLIČÍ 

CO POTŘEBUJETE: Několik březových nebo vrbových proutků či dřevnaté výhonky vinné révy nebo přísavníku, větvičky borovice nebo jedle, dekoratérský drátek a provázek 

1 Proutky stočte do tvaru věnce. Začněte jedním a postupně jej omotávejte dalšími, až vznikne korpus.  

2 Větvičky na něj přikládejte postupně, jednu po druhé, ke korpusu je připevněte drátkem. 

3 Věnec opatřete poutkem z provázku a zavěste ho (klidně i přiznaným korpusem ven) třeba na domovní dveře nebo na stěnu tak, aby s anděly nebo jinou dekorací tvořil harmonický celek. Můžete ho dotvořit ozdobou ve tvaru andělských křídel. 

Tip redakce:   

Přírodní materiály se nikdy neokoukají, a když dáte starému dřevu další šanci, odvděčí se vám jak originálním vzhledem, jejž jinde nenajdete, tak nevtíravou vůní, kterou nenapodobíte. 

Galerie: Dotvořte si díky přírodě vánoční atmosféru
Mohlo by se vám líbit

Krok za krokem: Vánoční dekorace vyrobíte snadno a za pár korun

Jestli chcete svůj interiér dokonale nazdobit a nechtějí se vám utrácet zbytečné peníze, pusťte se do výroby vlastních dekorací. Papírové kuličky udělají velikou parádu!
marianne.cz

DŘEVĚNÝ ANDĚL 

CO POTŘEBUJETE: Staré prkno, klidně i se zbytky barvy, vruty nebo dřevěné čepy 

Základem pro výrobu andělů je najít právě vhodná stará prkna s krásnou patinou. Nebojte se ani těch, která byste jinak nejspíš spálili. Podle šablony pak do dřeva vyřízněte přímočarou nebo pásovou pilou zvlášť křídla a tělo anděla. Spojit obě části k sobě pak můžete buď jednoduše vruty, které ale zezadu budou vidět, nebo o něco pracněji dřevěnými čepy. 

VLOČKY Z PROUTÍ 

CO POTŘEBUJETE: Suché vrbové (nebo i jiné) pruty, kulatinu ideálně o průměru 25 mm, tavicí pistoli, nejrůznější přírodniny včetně bobulek a chvojí, lněný provázek 

1 Z kulatiny, nejlépe bukové o průměru zhruba 25 mm, nařežte kolečka o síle 3 až 5 mm. Pak vyberte různě silné pruty – na střední část silnější a na boční paprsky tenčí. Prostřední paprsek bude dlouhý stejně jako vločka, další hlavní paprsky budou poloviční a na kraji ztenčené. 

2 U osmicípé vločky seřízněte dva pruty kolmo k prostřednímu paprsku rovně a čtyři pruty do špičky s pravým úhlem.  

3 U šesticípé vločky seřízněte jeden konec čtyř paprsků pod úhlem 60 stupňů. Boční paprsky seřízněte z tenčího prutu, u osmicípé hvězdy seřízněte jeden konec pod úhlem 45 stupňů, u šesticípé seřízněte jeden konec pod úhlem 60 stupňů. 

4 Doporučujeme si na kousek prkna, na kterém budete pruty řezat, nakreslit délky i potřebné úhly a podle nich pak postupovat. Když budete mít všechny díly vločky připravené, začněte lepit. 

5 Nejdřív přes střed kolečka nalepte tavicí pistolí nejdelší střední paprsek, pak přilepte další hlavní paprsky a nakonec boční paprsky. 6 Nechte zaschnout a na dozdobení použijte lněný provázek, kousek smrkové větvičky, jeřabiny, koření a další přírodniny. 

Mohlo by se vám líbit

Studentka truhlařiny si většinu nábytku i dekorací vyrábí sama a její bydlení je dechberoucí

Kristiina v obchodech nakupuje jen výjimečně. Většinu věcí si sama vyrobila, nebo opravila staré kousky pro prarodičích. Jak se žije ve skandinávském boho stylu?
marianne.cz

DŘEVĚNÁ TISKÁTKA 

CO POTŘEBUJETE: Dřevěné lišty o tloušťce zhruba 6 a 10 mm (nebo jiné podle toho, jak chcete mít stromky velké), barvu na látky, například značku Pébéo, látku (ideálně len) 

1 Tiskátka vyrobíte ze dvou lišt. Menší použijete na větve stromu a větší na kmeny. Lištu dlouhou 50 cm, širokou 6 cm a silnou 6 mm seřízněte do lichoběžníku, užší konec bude dlouhý asi 2 cm. Pak lištu rozřežte na jednotlivé díly po 5 centimetrech. Tím dostanete různé délky tiskátek větví. Teď už je stačí z obou stran zbrousit do tvaru lichoběžníku. Stejně vyrobte i tiskátka na kmeny z lišty velké zhruba 30 × 12 × 1 cm. Těch budete potřebovat méně. 

Vzor:  

Markéta vycházela při tištění ze stromku, jaký vidíte vedle. Podle fotek je ale jasné, že se vzoru nemusíte držet striktně, a pokud vám občas nějaká větvička nebo kmen ujedou z osy, taky se nic neděje. O to opravdovější budou. 

2 Barvu na tiskátka nanášejte pomocí jemného štětečku a dejte pozor, aby nestékala dolů. Obrys větviček a kmenů by pak byl nepěkně rozpitý. Volte proto raději menší množství barvy, kterou můžete případně doplnit.  

3 Na připravené plátěné ubrousky tiskejte stromečky nejprve bílou barvou, po zaschnutí přes bílou ještě hnědou barvou tak, aby soutisk téměř (ale ne úplně) lícoval. Tisk je pak barevně výraznější a obrázek plastičtější. Po zaschnutí ubrousky ještě přežehlete přes pečicí papír nebo z rubové strany látky. Tím barvy zafixujete a textil můžete i prát.  

Tip redakce:  

Natištěné, bílohnědé stromečky vás zaručeně překvapí. Jsou geniálně jednoduché a skoro nenápadné, a přitom promění obyčejný ubrus i ubrousek v kus, který se stane nedílnou součástí vašich svátků. 

Mohlo by se vám líbit

Dekor: Slavnosti hroznů

Když se slaďoučké kuličky promění ve víno, kde jinde si je vychutnat než tam, odkud vzešly – na vinici.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?